Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki aparat?
Autor Wiadomość
Wojciech O. 
bunkrołaz

Wysłany: Nie 05 Paź, 2008 15:14   

Franz masz 110% racji szczególnie spadające w głebokie szyby. To koniec dla wszelkiego sprzętu. Zadko co przeżywa. P.S. Pojawiła sie niedawno Tokina 11-16/2,8 Ciekawe jak jakość zdjęc. Można kupić poniżej 2 tyś.

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 05 Paź, 2008 21:11   

Witam

Co macie na myśli pisząc "tani"?

Wojciech O. 
bunkrołaz

Wysłany: Sro 08 Paź, 2008 21:34   

Cytat:
Co macie na myśli pisząc "tani"?

To już zależy od zasobności portfela.

Mateusz 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 09 Paź, 2008 07:03   

Franz Aufmann napisał/a:
Witam,
do fotografowania wnętrz schronów potrzebny jest tani aparat cyfrowy z szerokokątnym obiektywem i dobrą lampą. [...] Auf...

Mam wrażenie, że "tani" aparat nie oznacza dobrej lampy błyskowej i szerokokątnego obiektywu do fotografowania wnętrz budowli obronnych. Chyba, że mieszamy dwa pojęcia... fotografowania dla dokumentacji naszych wyjazdów badawczych i fotografowania do publikacji, np. książkowych, gdzie liczy się jakość.
Jeśli przyjmiemy, że nawet lustrzanka cyfrowa entry-level robi dobre foty przy właściwym oświetleniu to wydaje mi się, że zaczną się problemy przy braku dostatecznej ilości światła, kiedy to matryca CCD w "taniej" lustrzance zacznie generować spore szumy. Wbudowana lampa błyskowa również nie daje takich możliwości doświetlenia ekspozycji co lampa zewnętrzna (ze względu chociażby na moc, czy możliwość kierowania oświetleniem). Ponadto tylko kilka aparatów kompaktowych ma szerokokątne obiektywy, a szerokie kąty dla lustrzanek nie są tanie, szczególnie, gdy zależy nam na jasności obiektywu.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 09 Paź, 2008 07:40   

Wydaje mi się, że "tani" Aufa należało odczytać ironicznie... ;)

Mateusz 
bunkrołazik

Wysłany: Pią 10 Paź, 2008 07:18   

Być może, jednak jest to dobry temat do dyskusji... :mrgreen:

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 11 Paź, 2008 14:58   

Mateusz napisał/a:
Być może, jednak jest to dobry temat do dyskusji... :mrgreen:

Chyba jednak nie :wink: W tym przypadku każdy ma swoje zdanie (i inny rozmiar portfela), ale popieram Mateusza :mrgreen: Choć mój aparat nie jest lustrzanką, nie ma szerokokątnego obiektywu (ale lampę błyskową ma nie najgorszą), to fotki robi takie które da się przeżyć... Kosztował 600zł :wink:
Zależy co komu potrzebne...

Wojciech O. 
bunkrołaz

Wysłany: Sob 25 Paź, 2008 16:40   

No toś racja nie każdy musi mieć najlepsze fotki. Lustrzanka to jednak kupa problemu. Ja gdzie bym nie jechał to zabieram plecak w którym mam sam sprzęt foto. No i kanapke i ciastka. A mozna wziąć dośc dobrej jakości kompakta i trzymać go w kieszeni. Obacnie dobre kompakty też robią niezłe foty. Olek ma obiektywy mające po 26mm a są i takie aparaciki co mają 20mm Czyli o 1mm mniej niż ja w lustrze. Owszem odkształcają one trochu ale to da sie skorygować. Zewnętrzna lapma to także nei problem bo i kompakty mają stopke. Faktem jest że dobre lustrzanki mniej szumią, choć Sony w topowych kompaktach stosuje matryce od lustrzanek APS-C.....

icelander 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 20 Sty, 2011 14:00   

Spróbujcie kiedyś pojechać eksperymentalnie bez lustrzanki za to z wypasionym kompaktem.

Przykład:
Ricoh caplio XG 100. Obiektyw o ekwiwalencie 24 mm jasność 2,5. RAWy, sanki do zewnętrznej lampy błyskowej.
Jeden z moich przeżył upadek z ok 50 m (słownie - pięćdziesięciu metrów).
Najcudowniejsza rzecz: interwałometr w standarcie oraz waga tylko 230 gram.

Arkady 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Sro 26 Sty, 2011 17:35   

Ostatnio mam podobne spostrzeżenia:
Lustrzanka zaczyna mi trochę ciążyć i ograniczać. O ile w przypadku wypadów na fortyfikacje jestem pewny, że zrobię masę zdjęć to w przypadku wyjazdów bardziej cywilnych brakuje małego, poręcznego kompaktu, który jednocześnie mógłby dać porównywalne jakościowo zdjęcia.
Po prostu czasem nie robię zdjęć, bo nie chce mi się targać "na wszelki wypadek" ciężkiej torby z aparatem (a i tak nie mam najcięższego sprzętu).
Niestety taki kompakt jest często zbliżony cenowo do średniej klasy lustrzanki :???:
Może ktoś ma doświadczenie, posiada i może polecić coś takiego?
Obiektyw w miarę jasny 28mm lub szerzej, stopka mile widziana, uchylny ekran też.
Drogie Canony serii G. Co jeszcze?

Odpowiedz do tematu