Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Niebezpieczne zagospodarowanie Lwowskiej Cytadeli
Autor Wiadomość
SLOD 
bunkrołazik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 31
Skąd: Lwow
Wysłany: Pon 27 Lip, 2009 16:55   Niebezpieczne zagospodarowanie Lwowskiej Cytadeli

Słuchania co do przyzslego zagospodarowania Cytadeli

(c) Iryna Kotlobulatova 23.07.2009

22 lipcа w Radzie miejskiej odbyły sie słuchania co do przyzslego zagospodarowania Cytadeli.
Głównym tematem przyszlego urządzenia terenu Cytadeli była budowa hotelu w północnej części wzgorza w kotlinie między górami Wronowskich oraz Kalecza (w ogóle, między pierwszą i drugą maksymilianska wieżami).
Wsrod obecnych byli deputaci, projektodawcy, konserwatorze, architekci, historyki oraz badacze, a takze przedstawicieli spolecznosci. Był takze obecny Taras Piniazko, magister architektury uniwersytetu Wiedeńskiego, autor szeroko znanej książki o Cytadeli.
Glowne argumenty zwolennikow budowy hotelu sprowadzały się do tego, że hotel będzie zbudowany z przepięknym widokiem na miasto, że wewnątrz gory (!) będzie zrobiony duży podziemny parking, tunel między ulicami Grabowskiego I Kociubinskiego, a także oddzielny podziemny parking dla hotelu z zajazdem z boku ul. Kolessy nie mówiąc już o ogólnodostępny placyk oglądowy na dachu hotelu.
Do tego – duża sala koncertowa w gmachu hotelowym. Do tego demontaz wszystkich baraków oraz hurtowni na południowym Waffenplatz a takze urzadzenie pod nim owego municypalnego parkingu pod ziemią i hala koncertowa na ziemi nad nim. Do tego – urządzenie strefy parkowej, renowacja wież, fortów i koszar, przeniesienie księgozbiorubiblioteki im. W. Stefanyka z pierwszej wieży, zalozenie w niej muzeum, a takze wzniesienie obok pamiątkowego znaku.
Mówiło sie o tym czego miasto ostro potrzebuje.
Gdyby nie szereg niektórych ale…
Najważniejsze “ALE” polega na tym, że na Cytadeli był oboz, w którym brutalnymi metodami były uśmiercono blisko 140 tysięcy osób.
Drugi moment był ów, że taki hotel znieksztalci a takze osłoni widok na Cytadelę z boku śródmieścia i Wysokiego Zamku.
Trzeci momentpolega na tym, że obietnicy o urządzenie terytorium, oglądowych placykach wolnego dostępu, ustawieniu memoriału i organizacji muzeum obietnicami i pozostaną. W rzeczywistości tam prosto ogrodzą duże terytorium i zgubi się dostęp i do pierwszej wieży, jak do całego terytorium Kaleczej góry i drugiej wieży dzięki hotelowi “Cytadel-Inn”.

Argumenty przeciwników hotelu były, w zasadzie, bardzo emocyjne w charakyterze moralno etycznym/
Mówiło się o niemozliwosci budownictwa rozrywkowych kompleksów w strefie obozu i na bezpośrednio pobliskim terytorium, ponieważ to będzie barbarzynski taniec na prochach i kościach dosłownie.
Mówiło się otym, że Lwow jest nie potrzebuje architektonicznej dominanty w tym miejscu.
O tym, że budownictwo modernistycznych kompleksów w historycznej strefie miasta jest absurdem i barbarzyństwem.
O tym, że Cytadela –- jedyny w świecie obronny kompleks tego typu, że zachował się prawie stuprocentowo i że wgryzanie do niego na ziemi i pod ziemią zrobi z nim to, co nie a zmogl zrobić czas – poprostu uśmierci.
Niesmaku dodał stosunek odpowiedzialnych architektów miasta do historycznej spuscizny Lwowa. Najbardziej wyróżnił się tutaj Władimir Szwec’- dyrektor instytutu “Ukrzachidprojektrestawracja – który, zdaje się, gotów, demonstrując wylewną pogardę do prawodawczych, ochronnych i moralnych norm, znieść całe centrum historyczne i zaorać jego pod cwikle, jeśli to osobiście dla niego będzie pachniało groszem. Jego rola polegała na napisaniu uzasadnienia budownictwa wlasnie w tym miejscu – uzasadnienie polega na tym ze “ budowac w zaden sposob nie wolno, ale jezeli bardzo sie chce, to mozna”.

Z boku zwolennikow budowy i, w szczególności, Woładymyra Szwecia było dużo demagogii, zamiany pojęć, absurdalnych sylogizmow, asocyatywnych szeregów, przeinaczenia faktów, dzikich interpretacji, pogardy do myśli “tak zwanego społeczeństwa”, wylewnego cynizmu.
Jeden z oratorów zaczął występ ze słów “oto u mnie w rękach książka świetnego Tarasa Piniazka… Zas wlasnie w tej chwili Taras Piniazko stał u jego wprost za grzbietem następnym w kolei do mikrofonu To jest na zdjęciach.

Jarosław Pidstrygacz społeczna inicjatywa «Zachowamy stary Lwów»:

«Wypowiadam nieufność tym «nowatorom myślenia» z współczesnej władzy i architektonicznej «elity», ktorzy chcą budować «bunkry» i «ukrsocbanki », oraz maja śmiałość stawiać to do jednego szeregu z Operowym teatrem. Nie pozwolimy im budować we Lwowie, znam, że następny ich projekt będzie znów «bunkrem», a nam znów zdarzy się odrywać się od roboczych miejsc i walczyć z tą samowolą.

(niezrozumiale, kto)
«Fachowcy, jacy teraz, w XXI stuleciu, zamierzają budować w Lwowie gdzie chcą i że zapragną, bo, jakby, Lwów zmieniał się w ciągu wszystkich stuleć swojego istnienia, dobrze znają, że w te czasy urbanistyczna i pamiatkoochronna nauka w ogóle nie istniała, takiego pojęcia nie istniało»

(przedstawia sie, ale niemożliwie rozebrać nazwisko)
«Występ tu jednego człowieka obraził architektów miasta Lwowa i w ogóle drogą chęć coś zrobić dla Lwowa.Bedzie niezadowolony badz czym, bo to jego pozycja – pozycja ludzi, które nie chcą nic robić. Prosi, nic nie róbcie, niech będzie tak jak jest.»

Wołodymyr Szwec’:
«Owi ekstremiści, że naprowadzają przykład «Ukrsocbanku”?
są ludzie, które nie orientują się w architekturze i sztuce, to jest śpiew z cudzego głosu. Jeśli chcemy mieć Lwów Lwowem, to on powinien na coś odważyć się. I nie trzeba ekstremistów, oni już obumierają. My, nareszcie, zdolne w owym mieście coś zrobić.»

(Deputat Rady miejskiej: członek budzetowej komisji. Nazwiska nie slychac)
My, w budżetowej komisji, stale dzielimy te pieniądze, których nie ma. I jeszcze bardzo długo miasto nie będzie miało pieniędzy na Cytadelę, ta i w państwowym budżecie nie znajdziemy ani rozumienia, ani pieniędzy. Mówimy, że miejska władza nic nie robi i nie remontuje. I w owym czasie chcemy zachować Lwów. Ale kiedy przychodzi inwestor i mówi «Jestem gotów inwestowac», mówimy – «Nie, nie w zadnym wypadku».

(Prowadzący mowi o regulaminie i brak czasu)
Paweł Iwanow, społeczna inicjatywa “Zachowaj stary Lwów”.
«Cytadela jest samoistna dominanta, ale nie przyciąga uwagi i nie zajmuje należnego miejsca w głowach Lwowiaków dlatego, że jej prosto nie widać przez drzewa. To jest iluzja i daremne obietnice – przeglądowe placyki wolnego dostępu czy jakieś uporządkowywanie: tam poprostu odgrodzą terytorium, gdzie będą mieć dostęp tylko mieszkańcy hotelu. Jest już przykład hotelu «Cytadel-inn”
Chcemy odrestaurowana Cytadelę bez baraków, i chcemy municypalny park, w którym stanie międzynarodowy memoriał ofiarom hitlerowskigo obozu. I chyba nie mieszkańcom hotelu przypodoba się żyć na krwi i kościach tam, gdzie było zabito prawie półtorej setki tysięcy osób. A rozrywkowego kompleksu w owym miejscu nam już prosto nie wybaczy nikt.»

(architect Bogdan Czerkes)
«We wspomnianym Budapeszcie nowy hotel tak wpisany do środowiska miejskiego, że nie ma żadnych pytań. A co do Cytadeli – tu mamy jedyny w Europie pełnowartościowy? dob zachowany obronny kompleks, który odrestaurować całkiem możliwie. Otrzymamy park, bardzo piękny park naprawdę, i zainteresować turystów można chociażby piwnicznymi rekonstrukcjami jakichś bojów, jak w Kamieńcu Podolskim twierdzy. A pod hotel można zaadaptować same koszary, ona jest dosyć duża.»

Link:
http://zsl.yp.lviv.ua/?p=107
http://zsl.yp.lviv.ua/?cat=4
_________________
SLOD
Lwow. Ukraine
 
 
Owicz 
prawie wszystko wiedzącyPomógł: 20 razy
Dołączył: 04 Gru 2007
Posty: 2570
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 31 Lip, 2009 00:04   

Witaj SLOD.
Swego czasu mieliśmy w Krakowie podobny problem. Podobny o tyle że dotyczył "wieży maksymiliańskiej" bardzo podobnej do większych wież lwowskiej cytadeli. Póki co udało się nie dopuścić do skrajnie inwazyjnej adaptacji obiektu ale sprawa nadal nie jest zamknięta.
Argumenty jak widzę zawsze są w takich przypadkach te same. U nas brzmiały "Kraków musi się rozwijać" przez co należy rozumieć: wartości historyczne muszą ustąpić przed nowymi inwestycjami. Zwykle też towarzyszą temu różne mało wiarygodne "obietnice" na otarcie łez albo dla ukrycia właściwych intencji. Typu: nadbudujemy fort o 1/3 jego pierwotnej wysokości, zlikwidujemy oryginalne sklepienia w dwu pionach (pod nowe klatki schodowe), itd. ... ale za to fort "będzie żył".

Pozdrawiam i życzę by szacunek dla istniejących wartości wygrał we Lwowie z entuzjazmem dla "nowego" które może ale nie musi okazać się wartością ...
Owicz
_________________
www.fortyfikacjawalczaca.blogspot.com
 
 
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 31 Lip, 2009 10:10   

Winnych takiego stanu rzeczy w przypadku Krakowa jest trzech:
1. Władze miasta, które zmieniają się, a tego typu obiekty traktują w najlepszym wypadku obojętnie.
2. Inwestorzy, dla których poszanowanie obiektów historycznych jest wciąż odległym tematem.
3. Miłośnicy historii z różnych stowarzyszeń, którzy nie potrafią wziąć spraw w swoje ręce jak to ma miejsce choćby w innych krajach.

pozdr
_________________
Instytut Niemieckich Fortyfikacji Wschodnich
 
 
 
Owicz 
prawie wszystko wiedzącyPomógł: 20 razy
Dołączył: 04 Gru 2007
Posty: 2570
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 03 Sie, 2009 21:13   

Czyli ponownie tylko my jesteśmy superfajni. A wokół normalnie samo zło ...
:mrgreen:
_________________
www.fortyfikacjawalczaca.blogspot.com
 
 
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009 00:01   

Owicz napisał/a:
Czyli ponownie tylko my jesteśmy superfajni.


Owicz, to tak jakby winić Volkssturm, że nie wygrał wojny :D My jesteśmy na samiutkim końcu, szaraczki...
_________________
Instytut Niemieckich Fortyfikacji Wschodnich
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group