Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 21:27
Laweta forteczna MG-34
Autor Wiadomość
Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Pią 02 Lut, 2007 14:40   

No cóż... Po pierwsze stan zachowania lawety w Drzonowie nie jest dobry, pownieważ jest ona daleko nie kompletna. Przy swej ocenie wzięłąm po uwagę stan bardzo dobry takiego eksponatu, który jest równoważny ze stanem IDEALNYM. Stan dobry oceniam na niewielką ilość ubytków, zachowane malowanie, niewielką ilość rdzy. W powyższej ocenie lawet z Drzonowa, mimo wielkiego szacunku wobec konserwacji przeprowadzonej przez muzeum, wypada blado. Nie jest to krytyka, ale po prostu realna ocena stanu zachowania.
Jeśli zaś chodzi o tematyczne lawety do MG 34 w Polsce to informuję, że wiadomo mi o jeszcze dwóch egzemplarzach :twisted: Jeden został pozyskany kilka lat temu przez pewną grupę osób blisko związanych ze specjalistami z zakresu fortyfikacji niemieckiej i ostatecznie trafił do prywatnego skansenu fortyfikacyjnego :mrgreen: Drugi zaś egzemplarz został wykopany 2 lata temu i jest w prywatnych rękach. Czy wiadomo coś bliżej!

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Lut, 2007 15:09   

Anna H. napisał/a:
Jeden został pozyskany kilka lat temu przez pewną grupę osób blisko związanych ze specjalistami z zakresu fortyfikacji niemieckiej i ostatecznie trafił do prywatnego skansenu fortyfikacyjnego

Anno, Czy prywatny skansen jest udostępniony dla zwiedzających? Czy to w okolicach Mławy?

Jacek

Biker
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Lut, 2007 20:46   

Aufmann napisał/a:
Anno, może posiadasz jakieś zdjęcia tej lawety. Nie chodzi tu o artystyczne zdjęcia w świetle reflektorów z wydobytymi szczegółami w światłach i cieniach. Myślę o zwyczajnych zdjęciach z lampą błyskową.

Aufmann, Powyżej w mym poście zamieściłem fotkę tejże lawety...

Biker
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Lut, 2007 20:50   

Co do zaginięcia lawety z Pz.W 726, niestety szczegółów nie znam, ale najprawdopodobniej nikt jej legalnie z tamtąd nie pozyskał. Było to chyba w roku 94. Na fotkach z listopada 93 jeszcze jest wraz z jarzmami zamykającymi otwory w kopule. Ktoś ją odkręcił, i ściągnął szybem, następnie wyniósł przez jakiś panzerwerk... :cry:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Lut, 2007 20:53   

Biker napisał/a:
Na fotkach z listopada 93 jeszcze jest wraz z jarzmami zamykającymi otwory w kopule.

Czy te zdjęcia są dostępne?
Auf ...pyta

Biker
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Lut, 2007 21:19   

hmm mam gdzieś zdjęcie, kolega ma skaner :wink: coś się wymyśli... ale nie obiecuję że na jutro :mrgreen:

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 03 Lut, 2007 00:18   

Druga laweta z Pz.W. 726 została zdemontowana, według pośredniego świadka domowymi niezbyt profesjonalnymi metodami, przez osobę raczej znaną w bunkrowym świecie. Świadek wspomina o wielkim łomocie wydobywającym się z kopuły.

Na szczęscie drugą zdążyło zabezpieczyć Muzeum w Międzyrzeczu...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Lut, 2007 18:14   

Nordwerk napisał/a:
Druga laweta z Pz.W. 726 została zdemontowana, według pośredniego świadka domowymi niezbyt profesjonalnymi metodami, przez osobę raczej znaną w bunkrowym świecie. Świadek wspomina o wielkim łomocie wydobywającym się z kopuły.

Na szczęscie drugą zdążyło zabezpieczyć Muzeum w Międzyrzeczu...

Kolego Nordwek,
Czy druga laweta z Pz.W. 726 została zdemontowana, przez osobę raczej znaną w bunkrowym świecie w sposób legalny, czyli za zgodą odpowiednich władz?
(pytanie dotyczy zacytowanego postu)

Pozdrawiam Aufmann

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 03 Lut, 2007 20:46   

Z wiadomych mi informacji (laweta została zdemontowana kiedy zaczynałem przygodę z fortyfikacjami ) osoba demontująca lawetę nie miała żadnego pozwolenia.

Pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Lut, 2007 22:23   

Kolego Nordwerk, czy jest to informacja o domniemanej kradzieży lawety. Jeżeli tak, to rozumiem, że kolega Nordwerk poinformował prokuraturę o zaistnieniu przestępstwa, czyli o kradzieży jednego z dwóch lub trzech cennych egzemplarzy lawety na terenie Polski. Proszę o podanie sygnatury akt. Mam nadzieję, że kolega nie zataił tej informacji.

Bardzo proszę o konkretną informację. W innym przypadku potraktuję post kolegi jako chęć nabijania sobie licznika ilości postów, lub umieszczanie na forum informacji niesprawdzonych lub o wątpliwym pochodzeniu.

Pozdrawiam Aufmann.

Panowie
Koniec z grabieżą schronów. Każda zauważona kradzież musi być zgłoszona. Początki mogą być trudne, ale służby odpowiedzialne z porządek w tym kraju muszą po kilku zgłoszeniach zareagować. Oni też są rozliczni z efektywności działania, a złodzieje, poszukiwacz surowców wtórnych, prywatni kolekcjonerzy muszą być pewni, że będą ścigani i łapani.
Co do kolekcjonerów i innych organizacji pt: „Skanseny fortyfikacyjne”. Jedyna droga to : ZEZWOLENIE konserwatora lub innego odpowiedzialnego urzędu. Wiele spraw zacznie być prostych.
Proszę o zdecydowane działanie. Skończy się wreszcie nasza bezsilność.

Aufmann

Odpowiedz do tematu