Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 21:27
Laweta forteczna MG-34
Autor Wiadomość
Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Wto 16 Sty, 2007 23:02   

Coz moge powiedziec, chcialem ci przekazac mysl o tym ze jak mowie o obiekcie nieznanym, jakis nietypowy schron, np. schrony w krakowie na ul. Polne kwiaty - takie niewielkie, nie wiadomo po co i czemu i dlaczego sa takie male, i po co tam sa nawet jakbys sie staral opisac to bedzie trudno... :) a zdjecia, rysunki, plany sa uniwersalne, dla czlowieka ktory widzi w 3 wymiarach jeszcze lepiej - pisze tak bo nie kazdy czlowiek widzacy dany schron bedzie w stanie zrobic szybko prosty rysunek pogladowy - przekrojowy. :)

Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Sro 31 Sty, 2007 15:17   

Żeby rozruszać temat lawet sugeruję policzyć ile sztuk ich się zachowało. Przypominam, że chodzi o lawetę do MG 34 osadzaną głównie w kopułach pancerznych typu 20P7.
Jedna z nich znajduje się w zbiorach Muzeum w Drzonowie, choć w rzeczywistości jest depozytem, a jej właścicielem jest Muzeum w MIędzyrzeczu. Podstawa nie jest kompletna, brakuje jej dolnej części korpusu (z zaczepami na zapasowe lufy do MG). Jednak obiekt został poddany konserwacji mającej na celu zabezpieczenie jej przed dalszym korodowaniem. Obiekt wygląda przyzwoicie. Co ciekawsze mechanizmy lawet funkcjonują, działa mechanizm nastawny (wraz sprzęgłem) oraz amortyzatory.
Fotką niestety nie dysponuję :mrgreen:

Niech teraz inni się wypowiedzą :wink:

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 31 Sty, 2007 16:23   

Zachowało się niewiele. Z chęcią poogladałbym tę lawetę w Międzyrzeczu, w ostateczności w jednej z kopuł Pz.W. 717. Ten Drzonów jakoś nie po drodze ;)

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Sty, 2007 20:43   

Cześć Anno,
Widzę, że jesteś ostatnio trochę roztargniona. Rzeczywiście warto policzyć zachowane lawety dla MG 34, które montowanow kopułach typu 20P7, jak również za pancerzami pionowymi typu 78P9 (jeszcze w 2001 była w Koźle- laweta oczywiście), czy 7P7+492cP2.

Liczymy zachowane tylko w Polsce?
Pozdrawia Auf...

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 01 Lut, 2007 11:58   

Ponawiam moją kwestię lawety z (Pz.W. 726). Sądzę że Anna H najlepiej będzie zorientowana - czy istnieje możliwośc przekazania jej w depozyt do Pz.W. 717 ??

Pozdrawiam

Anna H. 
bunkrolog

Wysłany: Czw 01 Lut, 2007 12:12   

NOrdwerk... rozumię Twoje aspiracje co do umiejscowienia lawety w 717, ale mam pytanie: A PO CO????
Schron nie ma żadnej wentylacji, jest zawilgocony, brudny, nie wyremontowany, nie ogrzany. Umiejscowienie oryginalnej lawety w takim środowisku jest równoważne, z tym, że po 2 latach laweta będzie pokryta rdzą i zdegradowana.
W pierwszej kolejności nie należy 717 wyposażać, ale poddać gruntowanej konserwacji nie przez przewodników, ale przez firmę budowlaną i pod nadzorem specjalisty z zakresu nie tylko fortyfikacji, ale i budownictwa i konserwacji. Dopiero wówczas można myśleć o czymś poważnie. Na obecną chwilę są to tylko mrzonki...

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 01 Lut, 2007 14:04   

Cytat:
jest zawilgocony, brudny, nie wyremontowany

Z tego co wiem, zamiarem jest wstawienie nowych pomostów bojowych w 20P7. Czy więc w wyremontowanej kopule nie mogło by się znaleźć miejsce na taką lawetę?
Zawilgoconenie owszem, ale przede wszystkim w porze letniej. Coś na ten temat wiem. Brudny - tak ale jesli chodzi o pomosty bojowe kopuł na które dzieciaki wrzucają papierki od snickersów. A co do remontu - obiekt jest w ewidencji Woj.Kons.Zab., czy więc prowadzone dotychczas prace istotnie odbiegały od jego zaleceń? przeprowdzony ok. 1995 roku remont przez Pro Nature był jeszcze bardziej "fachowy" od obecnego...Ile metod konserwacji, tyle podzielonych zdań. Poza wystarczy popatrzeć na poczynania niektórych osób, które mogą sie pochwalić opracowaniami nt. programu prac konserwatorskich. Ich/jej efekty, no coż ................ :twisted:

PS: dawno nie byłem w LMW, ciekawi mnie tylko wystawa drzwi pancernych, będących ekspozycją na otwartym terenie, i to jak ząb czasu, wszechobecna wilgoć i temu inne stworzenia zbawczo wpłynęły na nie. Anna H, uważam że będziesz najlepiej wiedzieć :smile: Pozdrawiam

Anna H. 
bunkrolog

Wysłany: Czw 01 Lut, 2007 18:35   

Hm... Dużo by odpowiadać... Ale się postaram :wink:
Jeśli chodzi mi o 717, to informuję, że moje intencje zostały źle zrozumiane. Sensem jest wstawienie lawety do schronu w którym są normalne warunki ekspozcyjne, a nie wilgoć. Umieszczenie lawety w takim środowisku, na obecną chwilę jest równoważne z jej destrukcją. Uważam, że w pierwszej kolejności trzeba się wziąść za remont schronu, a nie za umieszczanie w jego wnętrzu eksponatów, które za pewien czas będą przypominały jedną wielką kupę rdzy. Panowie! Nie tędy droga. :razz: Przecież nikt nie wstawia pięknych mebli do mieszkania, które jest tuż po powodzi - pierw remont, a dopiero wyposażanie.
To co się dzieje na 717 nie jest oczywiście szczytem marzeń w kwestii remontu fortyfikacji, ale budzi wielką nadzieję. Nareszcie się coś dzieje. Jednak zachowajmy pierw rozsądek i logikę i zejdźmy na ziemię :twisted:

Co do wypowiedzi Korbola... hm... Biała karta jest tylko początkiem wpisu do rejestru zabytków. To że dana budowla ma białą kartą nie jest równoważne, że jest zabytkowa. Jest w Polsce setki budowle które mają białą kartę i nie zostały wpisane do rejestru zabytków. Jeżeli tak się upierasz w materii przybicia do bunkra tabliczki z napisem ZABYTEK, to skromnie przypomnę, że w Polsce jest wiele zamków, pałaców, dworów i innych dzieł architektonicznych, których nie uratowała owa tabliczka. Wiele budowli zabytkowych zostało zrujnowanych i zdegradowanych. Tabliczka ich nie uratowała. Co ciekawsze budowlę zabytkową można zdjąć z ewidencji zabytków! I co z tego że schron jest zabytkowy? Co w takiej materii należy robić? Wydaje mi się, że rosądnym elementem byłoby zagospdoarowywanie budowli do różnych, współczesnych funkcji.

Korbol napisał:
A tak apropos.. Wiecie dlaczego w Pz.W. 717 nie może być lawety? BO SOBIE JEJ NIE UKRADLI
Gdyby sobie ukradli to by mieli Przykład który podała Anna świetnie ilustruje to o czym właśnie pisze: nie dostaniecie lawety bo macie w bunkrze mokro.
Bez komentarza

To zbyt mocne uderzenie
Powiem krótko: jeżeli bym była prawnym właścicielem lawety w obecnej sytuacji nie wypożyczyłabym do 717 lawety. Z prostego powodu: po roku czasu byłaby ona całkowicie zardzeiwała. Zatem po co ją bym remontowała?
Na szczęście problem ten mnie niedotyczy
Mogę jedynie zgadywać: każde muzeum (właściel) zawsze się pierw pyta o warunki wypożyczenia. Jeśli nie są one spełnione, to o czym tu pisać?
Zresztą nie do mnie te pytania Niech ludzie z 717 pojadą do Muzeum i oficjalnie się spytają. Czy to jest tak naprawdę trudne? Wybaczcie, ale nie jestem i nie mam zamiaru być rzecznikiem prasowym jakiegokolwiek muzeum.

Co do drzwi i płyt znajdujących się w Muzeum ... a czy znajdujace się u nich eksponaty są w lepszym stanie ? Dobrze, że to jest w muzeum, bo gdyby nie działalność kilku osób nic by nie możnabyło oglądać nawet tego "złomu: w muzeum

Co do mej osoby... nie uważam, abym wprowadzała defetyzm, ale zdrowe spojrzenie Jeśli moje opinie są zbyt kontrowersyjne (?) to przepraszam, bo naprawdę nie chcę ani ranić, ani ganić.

Temat ten jest bardzo kontrowersyjny. Sugeruję się zatem skupić na zasadniczym wątku tej polemiki.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 01 Lut, 2007 19:04   

Przerzuciłem temat o zabytkach fortyfikacji do działu Rawelin na forum, tam można rozmawiać na powyzszy temat ;)
Tutaj zostaje wszystko na temat lawety do megieta...

pozdr

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Lut, 2007 19:58   

Jeszcze nigdy o tak słusznej decyzji nie marzyłem. uf :mrgreen: Auf...

Chyba z tej radości wieczorkirm wkleję parę zdjęc lawety i będzie znowu mały dreszczyk emocji.

Odpowiedz do tematu