Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 8:44 pm
Takka sobie wnęka
Autor Wiadomość
Sonder 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pią Lis 17, 2006 4:51 pm   Takka sobie wnęka

Witam Wszystkich!

Po pierwsze parę słów o sobie jako że piszę tutaj po raz pierwszy, mieszkam w Zbrosławicach, interesują mnie głównie niemieckie fortyfikacje, najbardziej Pozycja Górnośląska i b-2. W szczególności jestem związany z Regelbau-116 ;) gdyż w jednym z takich obiektów wspólnie z właścicielem (również miłośnikiem fortyfikacji) zajmuję się remontem na cele małej ekspozycji muzealnej, oraz na temat tego typu pisałem pracę dyplomową.

Wracając do tematu, to właśnie w R-116 w Zabrzu-Biskupicach występują dziwne niezidentyfikowane, wnęki w kształcie odwróconej litery L. Występują one nawet w magazynie amunicji, i co najdziwniejsze w przedsionku, łącząc się z otworem wewnętrznej strzelnicy! Wymiar: wysokości: większa:120cm mniejsza:30cm. szerokości: czałkowita:67cm , i dołu33cm. Głębokość:ok.15cm.
Na zwykłe nisze na lampy to nie wygląda i nurtuje mnie pytanie: Po co zostały wykonane te wnęki ?? I co ciekawe tylko w tym obiekcie jak dobrze pamięta występuje takie coś!
Czy ktoś może mi pomóc ??

Fotki:

Pozdrawiam Sonder

JanW 
bunkrołaz

Wysłany: Sob Lis 18, 2006 6:50 pm   

Mogę tylko domniemywać, że to nisza na MG. W schronach biernych dla drużyny piechoty w rejonie Zdbic były wnęki , ale proste i podpisane MG Nische - jakoś tak.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Lis 18, 2006 7:00 pm   

chyba ciut za krótka na MG... :roll:

Sonder 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sob Lis 18, 2006 8:03 pm   

Raz że krótka jak na MG, dwa po co w magazynie ammo. może na musera ale to by i tak było dziwne.
Może jeszcze gdziś ktoś widział coś takiego ?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Lis 18, 2006 8:07 pm   

moze wneka na gasnice ? :lol:

Sonder 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sob Lis 18, 2006 8:54 pm   

Przeszło mi to przez myśl, tyko nie mam pojęcia jak wyglądały gaśnice stosowane w niemieckich fortyfikacjach, jakoś mało na ten temat w necie i literaturze :( Może ktoś ma przynajmniej fotkę takiej fortecznej gaśnicy?

JanW 
bunkrołaz

Wysłany: Nie Lis 19, 2006 3:11 pm   

Koledzy . zdjęcie nie odwzorowuje dokładnie skali tej wnęki , więc proszę od razu nie wykluczać możliwości ustawienia w niej MG - to zaledwie 1,2m. :wink: Co do gaśnicy , to mają taką w izbie przy trasie turystycznej w Pniewie. Bedąc tam przejazdem sfotografuję.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Nie Gru 03, 2006 1:26 pm   

Te nietypowe wnęki dotyczą tylko drzwi. Wnęki wykonano na wystające elementy drzwi, tak aby mogły się otwierać przy zachowaniu pełnego prześwitu. Rozwiązanie niezbyt często spotykane, ale w trzech przypadkach (tyle tylko znam, ale nie wykluczam, że było ich więcej) zaistniało na Westwall'u.

Pozdrawiam Max.

Sonder 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Wto Gru 05, 2006 9:23 pm   

Odsyłam do tematu o bardzo podobnym tytule na forum "gorączka fortyfikacji" gdzie wywnioskowano to samo co kolega Max, co jest oczywiście rozwiązaniem problemu :]

necroskop 
bunkrołazik

Wysłany: Wto Lis 27, 2007 7:40 am   

Witam.

Zaprezentowane 2 fotki powyżej raczej nie mają nic wspólnego z drzwiami, najprawdopodobniej. Środkowe zdjęcie pokazuje stosunek wneki do drzwi (których już nie ma :grin: ). I według mnie nijak to się ma do tego z prostego powodu - na środkowej fotce drzwi otwieraja się na przeciwą stronę.
Poza tym czemu robić tak olbrzymią wnękę skoro elementy wystające są tylko przy częściach zamykajacych
Ale to oczywiście moja wizja :lol:

Odpowiedz do tematu