Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 9:33 pm
Problem obserwacji na przykładzie małych kopuł obserwatora p
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 6:32 pm   

Witaj Aniu,
W jażdej małej kopule obserwatora piechoty (danego typu), była ściśle określona liczba peryskopów. Patrz ten sam temat, ale poprzednia strona.

Zdjęcie małej kopuły (powyżej) jest podpisane jako 9P7. Ponieważ znam producenta (Gruson) ,to mogę typ małej kopuły bardziej sprecyzować, czyli 9aP7.
Pozdrawiam Auf...

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Sro Wrz 13, 2006 7:34 pm   

Problem jest taki: jak odróżnić peryskop od lunety, oczywiście budową. Luneta to przyrząd do powiększania obrazu odległych przedmiotów, złożony z tuby, obiektywu i okularu - coś takiego pasowało by zastosować przy MG na odpowiedniej podstawie i do odpowiedniego zabezpieczenia strzelnicy.

Peryskop to głownie układ optyczny umożliwiający oglądanie przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia obserwatora. Peryskop rózni się od lunety budową, jest to układ soczewek i pryzmatów lub luster. I pasuje użycie czegoś takiego w dużych pancernych kopułach obserwacyjnych.

Moim zdaniem "Instrukcji szkolenia ....." jest źle przetłumaczona... Choć fernrohr to luneta, teleskop, celownik optyczny... eh.. sam nie wiem. Moze nie wszystko tzreba brac na logike?

Nie wiem jak było na pewno w 20P7, na pewno były 2 MG. Według instrukcji w 6 strzelnicowych kopułach pancernych znajdował się w ilości 3 pancerne peryskopy...

Max 
bunkrolog

Wysłany: Czw Wrz 14, 2006 8:58 pm   

Auf.
Wyjaśnijmy kwestię bliskiej obserwacji w małej kopule 90P9. Może zrobimy komuś przyjemność?
Dzięki Auf,owi mogłem zapoznać się z tłumaczeniem instrukcji. Nie dysponuję jeszcze oryginalnym tekstem, ale jestem przekonany, że instrukcja jest wyjątkowo źle przetłumaczona na język polski. Mówimy o instrukcji, na którą powołał się Helmut.

Zgodnie z informacjami Helmuta, instrukcja dotycząca prowadzenia obserwacji bliskiej, pochodzi z 1940 roku. Auf, czy masz w swoich w zbiorach zdjęcia zasuwy z 23P8. Wydaje mi się, że możliwość manewrowania zasuwami w tym typie kopuły była ograniczona. (dopisano 15.09.2006)

pozdrawiam
Max

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Czw Wrz 14, 2006 9:07 pm   

Max napisał/a:
Wyjaśnijmy kwestię bliskiej obserwacji w małej kopule 90P9. Może zrobimy komuś przyjemność?

Właśnie, zróbmy małą przyjemność Helmutowi. Wyjaśnijmy, że ta metoda obserwacji bliskiej może być stosowana w małej kopule obserwatora piechoty typu 90P9. W 9P7 i 23P8, tej metody nie można stosować.

Cytat pochodzi z wcześniejszej informacji w tym temacie, patrz strona pierwsza,
Cytat:
gdy schron byl przeznaczony do obserwacji celów w bezpośrednim pobliżu - w gre tylko wchodzily wtedy zasuwy (o jedna wiecej niz otworow) i obserwacja mogla byc prowadzona wtedy tak ze zolnierz robil sobie malutka szczeline z tych dwoch zasuw.

Zależy mi na prawidłowej interpretacji wspomnianej przez Helmuta instrukcji, więc zaprezentuję zdjęcie kopuły 90P9 z zasuwami ustawionymi do obserwacji bliskiej. Szczelina obserwatora jest symetrycznie (obustronnie) częściowo przysłonięta. Obserwacja prowadzona "gołym okiem". Metoda bliskiej obserwacji zaprezentowana w instrukcji, jest poprawna i możliwa do stosowania w 90P9.

Pozdrawiamy Helmuta

Uwaga, nasze analizy dotyczyły małych kopuł obserwatora piechoty, które są dostępne na terenach Polski.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pią Wrz 15, 2006 9:49 am   

Witam,
Auf, zaprezentowane zdjęcie obustronnie przysłoniętej (częściowo) szczeliny obserwacyjnej w 90P9 jest OK. Pole obserwacji (w tym układzie) jest bardzo zawężone. Pokaż w podobnym układzie 23P8.
Max

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Pią Wrz 15, 2006 12:53 pm   

Max napisał/a:
zaprezentowane zdjęcie obustronnie przysłoniętej (częściowo) szczeliny obserwacyjnej w 90P9 jest OK. Pole obserwacji (w tym układzie) jest bardzo zawężone. Pokaż w podobnym układzie 23P8.

Witam,
Zdjęcie prezentuj dwie szczeliny w pozycji „otwarte” małej kopule obserwatora piechoty typy 23P8. Zasuwy w pozycji „otwarte znajdują w skrajnym (po prawej stronie szczeliny obserwatora) położeniu. Patrz zdjęcie.
Aby szczelinę obserwatora zasłonić, należy zasuwę przesunąć w lewo, aż do kołka oporowego, znajdującego się w osi poziomej szczeliny obserwatora, po jej lewej stronie. Zasuwę w pozycji „zamknięte” blokuje się pokrętłem znajdującym się na dolnym pierścieniu prowadzącym zasuwę (poniżej kołka oporowego).

Teraz już wiemy, dlaczego szczelina obserwatora nie może symetrycznie lub obustronnie przysłonięta zasuwami w 23P8. Było to jednak możliwe do przeprowadzenia w 90P9.

Pozdrawiam Auf...

Max 
bunkrolog

Wysłany: Wto Lis 07, 2006 10:56 am   

Auf, może wklej wycinek instrukcji. Cały tekst będzie dla wszystkich uczestników forum dostępny. Łatwiej będzie się nam rozmawiało, a spostrzeżenia kolegów w temacie będą pomocne
Max

Przeglądałem temat jeszcze raz i muszę Ci przyznać, że chyba coś podretuszowałeś. Jeżeli jest to konieczne, to nie będziemy kopii kruszyć.

Helmut 
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Wto Lis 07, 2006 11:20 am   

Mysle ze Aufmann do tego sie posunał żeby zmienać kogoś posty, najwyżej swoje :) moich się nie da, wiec jestem o to spokojny. Zmiana jest jedna - temat, z tego co pamietam to bylo cos o sprzecie optycznym... Pozdrawiam :!:

PS Aufmann zmniejsz troche temat :) nie mieści się w ramkach :mrgreen:

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Wto Lis 07, 2006 5:50 pm   

Cytat:
Auf, może wklej wycinek instrukcji. Cały tekst będzie dla wszystkich uczestników forum dostępny. Łatwiej będzie się nam rozmawiało, a spostrzeżenia kolegów w temacie będą pomocne
Max

Witam Max'a i Helmuta, bo do nich kieruję dzisiejszy post,
Retusz postów to dopiero teraz się zacznie. Jeżeli zgodnie z Twoją prośbą mam wkleić omawiany fragment instrukcji, a raczej polskiego tłumaczenia lub jej polskiej interpretacji, to powinny nastąpić pewne zmiany w postach. Moim zdaniem Helmut powinien zmienić swój post i zamiast nazwy publikacji i nazwiska autora postawić kropki lub uwagę, że nazwę publikacji usunięto. Nie chodzi tu o usunięcie kryptoreklamy, ale o nasze dobre samopoczucie. Każdemu z nas trafiają się błędy. Sam doznałem już uczucia niedosytu czytając swoje stare posty. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, podobnego stwierdzenia czy uwagi dzisiaj bym nie napisał.
Omawiany fragment instrukcji wkleję, jeżeli Helmut zgodzi się zmienić swój pierwszy post. Teraz praktycznie wszystko zależy od Helmuta….

Pozdrawiam Auf...

Helmut 
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Wto Lis 07, 2006 6:20 pm   

Niech i tak będzie, dokonałem poprawek.

Odpowiedz do tematu