Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:33
Problem obserwacji na przykładzie małych kopuł obserwatora p
Autor Wiadomość
Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon 04 Wrz, 2006 21:00   Problem obserwacji na przykładzie małych kopuł obserwatora p

Ostatnio wpadła mi w ręce pewna instrukcja dla piechoty, a właściwe projekt instrukcji - oprocz opisu wymiany lufy do MG i innych takich sa zdjecia zamontowanego uzbrojenia do plyt, a co za tym idzie takze przyrządów do obserwacji.

W owej instrukcji jest napisane:

"e. Pancerny peryskop obserwacyjny na stanowisku bojowym z jarzmem kulistym, w pancernych kopułach bojowych oraz w pancernych kopułach obserwacyjnych.

100. Pancerny peryskop obserwacyjny (Pz.B.W.F.) służy do uzupełnienia liczby urządzeń optyki głównej i celowniczej w izbach bojowych, wyposażonych w optykę pancerną, w szczególności do obserwacji na niewielkich odległościach."

No i instrukcja podaje nam dwie możliwości: "Pancerny peryskop obserwacyjny Zeiss" i "Pancerny peryskop obserwacyjny Busch" (instrukcja ma opis urządzenia, wyposażenie oraz sposób przechowywania i konserwacji)

Dalszy podpunkt f to Pancerny peryskop obserwacyjny w małym dzwonie obserwacyjnym... wszystko jest piękne, ładne - bardzo dokładnie opisane... ale mam pewne wątpliwości.

Co do zdjecia, to widze ze stanowisko jest wybrakowane, nie ma takiej ochronki na oczy aby strzelca nic nie rozpraszalo.

Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Pon 04 Wrz, 2006 21:26   

Dodam coś od siebie w kwestii przyrządów optycznych.
Czy w szczelinach obserwacyjnych kopułki typu 9?P7 stosowano jakieś wkładki ze szkłem?

Helmut 
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon 04 Wrz, 2006 21:35   

Ja tego nie wiem dokladnie, ale "instrukcja" podaje ze obserwacja mogla byc prowadzona na dwa sposoby:
1. Bez ochrony - schron byl przeznaczony do obserwacji celów w bezpośrednim pobliżu - w gre tylko wchodzily wtedy zasuwy (o jedna wiecej niz otworow) i obserwacja mogla byc prowadzona wtedy tak ze zolnierz robil sobie malutka szczeline z tych dwoch zasuw.
2. Obserwacja byla prowadzona poprzez pancerny peryskop obserwacyjny (do precyzyjnej obserwacji), w pomieszczeniu malego dzwonu obs. znajdowały się 2 pancerne peryskopy obs.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Wrz, 2006 22:53   

Helmut cytujesz, czy jesteś przekonany. To pytanie nie jest ujmą na honorze. Odpowiedz, masz źródło sprawdzone? Siedziałem już w kopule z Panzerbeobachtungswinkelfernrohr , ale była jedna sztuka mocowana na śrubach z nakrętkami. Patrz zdjęcia kopułek, planowana powierzchnia z mocowaniem gwintowym..
Pozdrawiam Auf....

Helmut 
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon 04 Wrz, 2006 23:15   

Chciałem zaznaczyć tą sugestie (2 celowniki), ponieważ masz na swoim koncie wiecej zbadanych małych dzwonów to i racja bardziej przeważa po Twojej stronie.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Wto 05 Wrz, 2006 09:50   

Helmut napisał/a:
Co do zdjecia, to widze ze stanowisko jest wybrakowane, nie ma takiej ochronki na oczy aby strzelca nic nie rozpraszalo.

Niekoniecznie. podobne rozwiązania widziałem w schronach czeskich i szwajcarskich, gdzie stanowiska bardzo dokładnie restaurowano. Ale, nie neguję Twojej racji.

Max

Informacje, a raczej zdjęcia optyki niemieckiej zanalazłem za oceanem. W pewnych latach wywozono z Niemiec wiele ciekawych rzeczy, aby później odtworzyć lub modernicować. Najlepszym przykładem jest MG 42. Nigdy nie popierałem "szyfladowców". Nazwa albumu: WWII German military optics pt III. link do strony:
http://news.webshots.com/...0kDdSvz?start=0

Max 
bunkrolog

Wysłany: Czw 07 Wrz, 2006 10:59   

Helmut napisał/a:
w pomieszczeniu malego dzwonu obs. znajdowały się 2 pancerne peryskopy obs.

Ta uwaga dotyczy również Auf'a... Panowie, w zależności od typu małej kopuły obserwatora piechoty, stosowany były jeden lub dwa peryskopy.

pozdrawiam
Max

hege22 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 07 Wrz, 2006 14:01   

A przypadkiem jeden nie był peryskopem zapasowym złożonym w skrzyni? W kopule jest dość mało miejsca. Helmut pisze "w pomieszczeniu" nie w kopule.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 07 Wrz, 2006 18:38   

Zgodnie z niemiecką instrukcją, to co jest ponad pomostem - lub inaczej platformą, nazywane jest pomieszczeniem obserwacyjnym/obserwatora a to co pod nią niestety nie jest określone z nazwy. Przynajmniej ja się nie doczytałem...

hege22 
bunkrołaz

Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006 12:55   

Przejrzałem książkę, na którą powołuje się Helmut - jest tam napisane "Pomieszczenie obserwatora ma od 5 do 6 szczelin, zamykanych zasuwą", co jasno wskazuje że chodzi o kopułę, jak zauważył korbol. Mój bład, co nie przekreśla faktu, że musieli mieć w zapasowe urządzenia obserwacyjne.

Odpowiedz do tematu