Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
LM - PO Dołęgi
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Sie, 2006 23:18   LM - PO Dołęgi

Cześć Marcyś,
Grupę wypadową z Rawelinu zorganizowaliśmy w trybie przyspieszonym. Wprawdzie celem naszym było Bakałarzewo, ale po drodze, dzięki uprzejmości Skoczka, i dobrej mapie Chudzina, przelecieliśmy PO Dołegi. Punkt oporu stanowią 4 schrony bojowe. Jak znasz specyfikę LM, to nasycenie armatami 76,2 mmm, ppanc i CKM było typowo sowieckie. Część pancerzy odstrzelona, ale zachował się jeszcze pancerz armaty 76,2 mm.

Zupełnie zapomniałem dodać i wspomnieć o poternie. Widziałem poternę. Szedłem nią. Łączyła dwa stanowiska ogniowe. Troszeczkę odbiega od standardów MRU, ale spełnia swoje funkcje.

Temat uruchomiłem, bo jak tylko czas mi pozwoli, to pojadę tam jeszcze raz.
Jeżel chcesz na gorąco parę dobrych fotek zobaczyć, to poniżej znajdziesz link na wyprawę do Bakałarzewa. Fotki są Korbola.
Pozdrawiam Auf…

Link na wyprawę do Bakałarzewa: http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?p=6116#6116

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Wrz, 2006 09:52   

Witam,
Czy połączenie schronów bojowych, zejść do potern, jest podobne do tego stosownego na MRU.
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Paź, 2006 23:05   

Witam,
Dwa schrony połączone są poterną. Wejście do poterny znajduje się w schronie jednokondygnacyjnym. Wyjście poterny przed wejściem do drugiego schronu również jednokondygnacyjnego. Poterna bardzo płytko, poziomo prowadzona między schronami.

Pozdrawiam Auf...

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pią 06 Paź, 2006 08:42   

Witam,
Ja też mogę w tym przypadku coś dorzucić. Poterna o przekroju poprzecznym prostokąta, w całości zachowana. Schrony mają zachowane, przynajmniej w części pancerze.
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Paź, 2006 18:48   

Witam,
Pancerze armaty 76,2 mm częściowo zachowane. Proszę zwrócić na wykonaną zrzutnię łusek do rowu diamentowego.
Pozdrawiam Auf...

Max 
bunkrolog

Wysłany: Nie 08 Paź, 2006 17:47   

Witam,
Brakuje jeszcze pancerza na c.k.m. Czy ktoś posiada takie zdjęcie?
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 08 Paź, 2006 23:18   

Cześć Max,
Zdjęcie pancerza c.k.m. mam, ale sam poszukuję zdjęcia archiwalnego tego stanowiska, stosowanego przez Rosjan w DOT'ach. Poniżej masz zdjęcia od zsypu łusek, przez zdjęcie pancerza od strony kazamaty do zdjęcia pancerza od strony przedpola.
Pozdrawiam Auf...

Może w zbiorach kolegów pojawił cie pancerz do armaty ppanc. Ciekawostaka. Armata ppanc w Armii Czerwonej nie należała do broni artyleryjskiej.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Wto 10 Paź, 2006 16:24   

Witam,
W Dołęgach pancerze 45 są odstrzelone (patrz pierwsze zdjęcie, czyli schron z wejściem wewnętrznym do poterny). Natomiast dwa pancerze od armaty 76,2 mm zachowały się w schronie, przy wejściu którego kończy się poterna. Ale uwaga armaty 76,2 mm mogły prowadzić ogień w kierunku zachodnim, a armata 45 mm skierowane były na wschód. Może w tym też jest metoda.
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Paź, 2006 21:37   

Max napisał/a:
Ale uwaga armaty 76,2 mm mogły prowadzić ogień w kierunku zachodnim, a armata 45 mm skierowane były na wschód. Może w tym też jest metoda.

W Zaruziu, patrz temat w tym dziale (link: http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=587 ) zachowane są wszystkie zamonowane poncerze i obojętne przy skierowane są na wschód czy zachód.
Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Paź, 2006 15:07   

Widzę , że wyjazd na Dołęgi udał się wam. Dzięki za zdjęcia, a wszczególności za zdjęcie Maxa wychodzącego z poterny. W innym przypadku bym nie uwierzyłw takie rozwiązanie.
Wyjście z poterny zrobiono w bardzo ciekawym miejscu. Czy była tam dodatkowa obrona tego wejścia, np strzelnica flankująca zapole?

Odpowiedz do tematu