Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 21:25
90P9 Kleinstglocke für Infanteriebeobachtung
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Sie, 2006 22:35   

Witam,
Tak rozmawialiśmy z Max’em na temat sygnatur i nowych informacji zawartych w nich. Proszę nas dobrze zrozumieć. Nie chcemy nikogo naszym postem urazić. Zależy nam tylko na tym, aby te „certfikaty” pancerzy zachować w niezniszczonej postaci (czytelnej formie) dla następnych kolegów, odwiedzających dzieła fortyfikacji. Oni też będą czuli potrzebę wykazania się wiedzą.

Nordwerk, Bywasz na innych dobrych forach z dziedziny fortyfikacji i cieszysz się uznaniem. Masz możliwość pielęgnowania tej prostej idei.
Pozdrawiam Auf.

Wiem, że ten post można poddać bardzo ostrej krytyce. Facet martwi się o znaki bite na płycie, a tu całe płyty są zabezpieczane przez zbieraczy surowców wtórnych. Proszę, nie komentować w ten sposób moich przemyśleń....

Max 
bunkrolog

Wysłany: Czw 10 Sie, 2006 08:39   

Witam,
Sądzę, że bardziej czytelnie nie mogliśmy naświetlić naszego stanowiska dotyczącego sygnatur. Twoja uwaga dotycząca zbieraczy złomu jest słuszna. Jeżeli kraj jest biedny, takie sytuacje będą normalne i niepiętnowane przez otoczenie. Chyba podawali u nas ostatnio w TV, że w Polsce wykoleił się pociąg, gdyż zniknęła szyna z torowiska.
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sie, 2006 01:25   

Witam,
Witam,
Podczas ostatniego wypadu na teren Prus Wschodnich, udało mi się określić jednego z producentów małych kopuł obserwatora typu 90P9. Zaprezentowany Kleinstglocke 90P9, posiada metryczkę pokazaną poniżej. Producentem jest firma Otto Gruson & Co. z Magdeburg-Buckau.
Firma działa od 1873. Na przestrzeni lat (od roku 1934) firma zmieniła sposób cechowania wyrobów (począwszy od pierwszych małych kopuł obserwatora piechoty 9P7). Również zmianie uległ stempel Wa.A. Sygnatura, otoczona obwódką z białej farby, bita bardzo głęboko.
Pozdrawiam Auf…

Pozostaje jeszcze do rozwiązania problem "kańciastych" i jednocześnie spłaszczonych małych kopuł obserwatora piechoty, określanych również symbolem 90P9.

Pozdrawiam Auf…

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 15 Sie, 2006 09:00   

Kraj nie jest biedny, ludzie poprostu nie szanują zabytków. Kradną nawet wyposażenie ze starych kościołów itp. więc bieda nie ma żadnego znaczenia. A to że za zachodnią granicą są tacy, którzy chcą za to zapłacic to już inna sprawa... Taki offtopic..

pozdrawiam

Max 
bunkrolog

Wysłany: Sro 16 Sie, 2006 09:41   

Przyjmij Auf moje gratulacje. Jeszcze jeden krok do przodu. Czy masz takie zbliżenie metryczki, aby zobaczyć znak bity przez Wa.A.
Kiedy organizujesz wyprawę na spłaszczone 90P9? Jeżeli termin będzie dogodny i zobaczymy więcej niż jedną kopułę, to masz dobre towarzystwo w mojej osobie. Podeślij info.

Korbolu, chyba masz w swoim poście dużo racji w obu sprawach.

Pozdrawiam
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Sie, 2006 23:40   

Max napisał/a:
Czy masz takie zbliżenie metryczki, aby zobaczyć znak bity przez Wa.A.

Dzięki Max. Mam. O nowej wyprawie na 90P9 porozmawiamy później, gdyż teraz zupełnie o czymś innym myślę.
Auf...
Info na temat znacznika Wa.A z 1934 roku znjdziecie: http://rawelin.com/forum/...?t=632&start=40

Max 
bunkrolog

Wysłany: Czw 17 Sie, 2006 07:14   

Witam,
Stempel rzeczywiście zmienił swój wygląd. Jest bardzo charakterystyczny. Jestem ciekawy, który rok był przełomowy, czyli, w którym roku wprowadzono ten typ znacznika?
Pozdrawiam
Max.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Sie, 2006 00:19   

Witam,
Widzieliśmy już stolik w 9P7. Poniżej stolik w 90P9.
Pozdrawiam Auf...

Max 
bunkrolog

Wysłany: Sro 30 Sie, 2006 10:35   

Auf, Ciekawe, że blaty stolików są metalowe. W starszych rozwiązaniach małych kopuł obserwatora piechoty (in C), blaty były pokryte wykładziną drewnopochodną. Czyżby oszczędności?
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 30 Sie, 2006 23:23   

Max, poniżej pokazane zdjęcie z zaznaczonym otworem lub otworami, jest związane z Twoim pytaniem. Po co jest ten otwór?
Auf....

Odpowiedz do tematu