Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Sob 15 Lip, 2017 15:53
Cigacice, czyli poszukiwanie schronów przy pomocy wykrywacza
Autor Wiadomość
grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 08 Lip, 2016 18:01   

Sprawa musiała zatoczyć wyjątkowo szerokie kręgi - na zdjęciu nr 5 jest znany niemiecki badacz, Christel Focken, autor albumowej w swoim charakterze pozycji m.in. o Riese.

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Pią 08 Lip, 2016 19:45   

Widać ją również na filmie, kiedy ją zobaczyłem, a pamiętam ją z czasów, kiedy przyjeżdżała z niemieckimi grupami na Pz.W. 724, było mi zwyczajnie wstyd...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią 08 Lip, 2016 23:42   

Czego wstyd?

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Sob 09 Lip, 2016 11:00   

Tego jak zachowali się Ci pseudo profesjonaliści, z Panem Szpakowskim na czele w otoczeniu miejscowych władz...
W jakiś sposób można wytłumaczyć podobne działania w przypadku chłopców z wykrywką i trzema szpadlami, ale to w końcu ekipa z imprezy szumnie tytułującej się Międzynarodowym Zlotem Eksploratorów. Zdaje się, że to właśnie oni powinni wyznaczać jakiś poziom...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 09 Lip, 2016 12:05   

W dziedzinie poszukiwań i fortyfikacji - czyli obszarów w których nie ma absolutnie żadnej kontroli - taki poziom to standard. A gdy pojawia się możliwość zarobku i poklasku...

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Sob 09 Lip, 2016 16:06   

Ale jaka możliwość poklasku, czego oni się spodziewali, chyba nie tego, że nagle trafią na nie wyłapany jeszcze georadarem kolejny złoty pociąg, a może spodziewali się portalu do innego wymiaru? Sztolnia została zinwentaryzowana po wojnie, doskonale wiedziano o zawale, z grubsza można było oszacować na jakim odcinku zawał zamyka przejście dalej, co miało dać otwarcie tych drzwi?
Jak wspominałem odbyło się to w czasie imprezy, która powinna wyznaczać jakieś standardy, dokonali tego ludzie, którzy mienią się eksploratorami z pierwszych stron gazet, na dodatek zrobili to przy współudziale miejscowych władz i co gorsza w świetle reflektorów i fleszy...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 07 Sie, 2016 11:02   

Słyszałem, że ścianka ma być odtworzona, a drzwi trafią znów na swoje miejsce... Nie wiem ile w tym prawdy, ale trochę boję się...

Ale tak czy inaczej - drzwi stosowane w schronach do 1935 roku to nie model 15P7. Podobnie z drzwiami stosowanymi w schronach przeciwlotniczych. Warto nie mylić tych modeli ze sobą... ;)

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Wto 25 Paź, 2016 04:23   

Schron przy moście w Cigacicach, 712, K. Motyl pisze, że to schron obserwacyjny, mam wątpliwości...

pitpol 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Wto 25 Paź, 2016 13:24   

a Czemu masz watpliwości przecierz widać dzwon obserwacyjny ???

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Wto 25 Paź, 2016 17:10   

Mam wątpliwości właśnie przez ten dzwon, ale to nadal wątpliwości poparte spekulacjami.

Po pierwsze sam Krzysztof Motyl nie jest do tego przekonany, określając ten schron na jednej mapie z 2007 roku jako schron bierny ze stanowiskiem obserwacyjnym, na wcześniejszej z 1999 roku, tylko jako schron obserwacyjny.

Po drugie, jeśli jest to tylko schron obserwacyjny, w konstrukcji podobny do tego ze Starego Osieczna, to jego położenie względem obiektu, któremu ochronie miał służyć jest całkowicie nielogiczne. Obserwator zupełnie jest pozbawiony pola widzenia na zachodniej stronie mostu, co więcej sam most i to co się na nim dzieje jest trudne do obserwacji ze względu na niewielką odległość od mostu.

Po trzecie, budowano schrony bierne ze stanowiskiem obserwacyjnym, ale zwykle stanowisko w takim schronie było chronione poziomą płytą.
Po czwarte, w ochronie tak ważnej przeprawy musiał uczestniczyć schron do ognia czołowego, sektory ostrzału schronów 711 i 708 nie pokrywały w całości północnego brzegu Odry.

Odpowiedz do tematu