Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Mauzoleum w Wałbrzychu
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon 20 Gru, 2010 14:25   

Pod wzgórzem miała zostać zbudowana sztolnia przeciwlotnicza, z tego co się dowiadywałem - zakończyło się jedynie na projekcie.

Odnośnie samego mauzoleum, to nie jestem zwolennikiem "przeróbek", raczej widzę to jako pewien rodzaj trwałej ruiny z zachowaniem możliwie największej liczby oryginalnych detali lub adaptacja na inne cele (aż się prosi o "bezobsługowe" przedstawienie w niej historii Wałbrzycha i dolnego Śląska), ale na pewno nie na gastronomiczne.
Z rzeczy istotnych warto odnieść się do roli jaką okolica spełniała przed wojną, do potrzeb mieszkańców Wałbrzycha jeśli chodzi o dostępności i zagospodarowanie terenów zielonych w obrębie miasta.
Pytałem też o inne projekty autora tegoż mauzoleum nie bez powodu... Może w innym miejscu już ten problem ugryziono... Warto też poszukać projektów z innych miejsc Europy gdzie "wykorzystano" trudne dziedzictwo do nowych funkcji.
Temat trudny, ale może być ciekawie...

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Wto 21 Gru, 2010 16:20   

Ad1. Mialem na mysli nieco bardziej spektakularne rzeczy, ale to w sumie bez znaczenia, bo tak czy siak, nic pod ta budowla nie ma.

Ad2. Generalnie zabytek moim zdaniem, mial wiele szczescia ze w ogole jeszcze jest i chyba masz racje ze przerobki tam srednio wchodza w gre - nie wiem czy widziales obiekt na zywo - mnie do gustu budowla nie przypadla.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 21 Gru, 2010 17:14   

Tak, obiekt oglądałem co najmniej dwukrotnie. Za drugim przy okazji zapoznawania się z wałbrzyskimi schronami i umocnieniami...

dorotix 
bunkrołazik

Pomogła: 1 raz
Wysłany: Wto 21 Gru, 2010 22:37   

O potężnych podziemiach pod mauzoleum wiedziałam, choć nie znałam ich przeznaczenia- że jest to powiązane z bardziej rozbudowanymi schronami to pierwsze słyszę… Chętnie dowiem się więcej…
Darecki, Twoje uwagi są bardzo cenne- Wałbrzych jest jednym z nielicznych miast o tak dużym procencie naturalnej zieleni, wydaje mi się że to może stać się dużym atutem turystycznym miasta, a punkt widokowy na Wałbrzych i Chełmiec i do tego szlak turystyczny niebieski (sic! Europejski Szlak Długodystansowy) dodatkowo położenie między Śródmieściem a Nowym Miastem czynią z tej przestrzeni atrakcyjny turystycznie teren. Brakuje tylko funkcji na miarę dzisiejszych czasów…
Wydaje mi się, że ograniczeniem może być samo miasto, ale sądzę że Wałbrzych powinien stawiać przede wszystkim na rozwój turystyki.
Co do wpisywania funkcji, to rzeczywiście sam obiekt nie bardzo nadaje się do dużych modyfikacji, chociaż kto wie… mimo to nie chciałabym ingerować specjalnie w sam obiekt… Ja raczej zakładałam dobudowanie czegoś w pobliżu, może należałoby stworzyć jakiś kompleks w pobliżu mauzoleum, dobudować nowe budynki? Kwestia tylko tego typu, jakie funkcje z pewnością by się tam przydały?
Materiały dotyczące tego typu miejsc ciągle zbieram i jeśli natrafię na coś wartego uwagi, na pewno napiszę. Ale powiązanie przestrzeni kulturalnej lub pomnikowej z komercyjną, w znaczeniu turystyczną, może być szansą dla tego miejsca…

Daga 
bunkrołaz

Pomogła: 3 razy
Wysłany: Wto 21 Gru, 2010 23:00   

Hej, niebieski szlak długodystansowy biegnie na północ od Niedźwiadków w kierunku Rusinowej i Zagórza, szlak niebieski, który idzie przez Niedźwiadki, ma znaczenie bardziej lokalne. Do tego znajduje się trochę na uboczu, łatwiej jest rozpocząć wędrówkę w Góry Suche z obrzeży miasta, np. od Dworca Wałbrzych Główny a nie z centrum miasta.

dorotix 
bunkrołazik

Wysłany: Sro 22 Gru, 2010 17:38   

Przepraszam, mój błąd- nie zwróciłam uwagi, że są na mapie tylko tak samo oznaczone... niestety nie znam Wałbrzycha jeszcze zbyt dobrze ... ciągle się go uczę :)

Daga 
bunkrołaz

Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sro 22 Gru, 2010 18:00   

Żaden problem:) Wydaje mi się jedynie, że zagospodarowanie niedźwiadków i tego co się na nich znajduje może mieć większe znaczenie dla rozwoju terenów rekreacyjnych samego miasta Wałbrzycha (w połączeniu np. z Sobieskim) niż dla rozwoju turystyki w regionie w szerszym ujęciu:)
pozdrawiam

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sro 22 Gru, 2010 21:41   

no wlasnie rzecz w tym ze tam nie ma zadnych rozbudowanych podziemii - jest tylko piwnica pod samym mauzoleum i tyle - mowie tylko w ramach ciekawostki ze sa pewni ludzie, a nawet grupy snujace teorie jakoby tam mialy byc Bog jeden wie jakie podziemia i lochy...

dorotix 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 23 Gru, 2010 10:09   

na tak, te "podziemia" pod budowlą widać na przekroju przy artykule wrzuconym jako pierwszy post tego tematu...

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Czw 23 Gru, 2010 19:52   

Tak, to jest dokladnie przekroj przez to, co jest w terenie - nieco wieksza wersje tego schematu przedstawia w swojej ksiazce Dobesz.

Odpowiedz do tematu