Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:55
Szukam punku oporu!!!
Autor Wiadomość
hege22 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 14:50   

Plan i opis jest w ostatniej Fortecy 22-23 w artykule Kucharski S., Kurzawa P., Nadolny W. "Lekkie schrony bojowe w pasie działania Armii Kraków i Karpaty w 1939 - Wyniki badań terenowych". Wg autorów jest tam 1 schron do ognia jednostronnego oraz po jednym fundamencie do ognia jedno- i dwustronnego.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 16:49   

dzieki Hege. z ciekawości pojade i zobacze co tam ciekawego zostało.

pozdr

hege22 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 17:49   

Przypomniałem sobie , że S. Kucharski ma stronę www.schrony.prv.pl
Zdjęcia ->
http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl/rytro.htm

elias 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 19:07   

No tak... mówimy cały czas o Rytrze. Są tam polskie schrony znane nie od dziś...

Co do Starego Sącza - byłam tam wiele razy, ale z umocnieniami betonowymi czy też schronami się nie zetknąłem. Na pewno (100%) nie ma tam żadnych betonów z '39 r. Mogłyby być ewentualnie zwykłe kochbunkry w pobliżu składów nad Popradem lub przy moście na Dunajcu, gdzie na wzgórzu za rzeką zaczynała się juz linia obrony niemieckiej.

Pozdro!

Dawid Golik

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 19:27   

No właśnie z tegoco pamiętam "leci" tamtędy linia a-1...
Nierozpoznana zresztą do tej pory do końca.
Jak tylko wypadnie mi jakiś wyjazd do Sącza to chętnie zobacze co zostało z tych dziwnych budowli.

pozdrawiam

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 19:52   

Ja sie spotkalem z bunkrami w formie betonowych prostopadloscianow przy samej koleji jesli chodzi o Nowy Sącz, niestety nie pamietam gdzie one są dokładnie.

gregi 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 20:11   

Witam,

Ponieważ nie jest mi obecnie dane gdziekolwiek wyjechać (pisanie pracy podylomowej :( ), więc aby potwerdzic prawdziwość słów na temat bunkrów w Starym Saczu musiałem zasięgnąć opinii osób nieco ode mnie starszych :) Tak węc najpierw zadzwoniłem do taty, z którym jeździłem tam na wakacje. Potwierdził mi, że owszem były tam betonowe budowle, a były nimi ujęcia wody...

Załamałem się oczywiście psychicznie. Czyżby tak poniosła mnie 20 lat temu fantazja jako dzieciaka? :twisted:

NIe dałem za wygraną i zadzwoniłem do wujka, która miał tam kiedyś swoj rodzinny dom, a obecnie rezyduje w Unieściu nad morzem (nota bene są tam przy samym morzu pomiędzy Unieściem a Łazami) bardzo duże budynki w części zasypane przez piasek, wyglądające na pomieszczenia jakiś cięzkich dział. Wygląda to na pozostałości po wojsku polskim po 45, ale też nigdzie nie znalazłem na ten temat informacji.

Ale do rzeczy. Wujek potwierdził, że były w Starym Saczu koło jego dawnego domu dwa bunkry (opisywał je jako stanowsko ckm-u, z okrągłym wejściem od góry i pomieszczeniem koło 3x3 metry). Pamiętał, ze zbudowali je Niemcy, a ludzie ze wsi pomagali przymusowo budowac jeszcze jeden obiekt, ale zdażyli zrobić tylko duży wykop. Jeden z tych bunkrów został wysadzony przez kolegów wujka zaraz po wojnie (znaleźli tam materiały wybuchowe i wysadzili), natomiast drugi był zachowany w całosci. Oba z nich pamiętam, ze 20 lat temu można je było jeszcze zobaczyć (choć rzeczywiście z tego drugieo to walające się resztki).

Tak więc wygląda na to, ze pamiec mnie nie myliła. Gdyby nie ta cholerna praca, to z chęcią bym się wyrwał do Sącza, ale wygląda na to, że teraz nie dam rady. Trzeba będzie więc wybrać się na wiosnę. No chyba, ze któryś z szanownych kolegów odwiedzi tą okolicę.

Pozdrawiam,

Grzegorz

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 20:36   

No to wiemy o co chodzi ;-) o niemieckie fortyfikacje...

Ringstand 58c - tak wynika z opisu...

Ciekaiw mnie wątek z morzem, bo też mam rodzine - w Mielnie...
To o czym mówisz, jest zapewne przy ujściu jeziora do morza. była tam podziemna (jest) oczyszczalnia ścieków i zaplecze dla dawnego lotniska. Temat rzeka... o jeziorze...

pozdrawiam :)

elias 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 20:44   

Jakbyś mógł jeszcze w wolnej chwili napisać (lub narysować) gdzie znajdowały się te obiekty? To prawie także moje rodzinne rejony, więc ciekawość mnie zżera. Znam '14, '39 i polowy '45 w tym rejonie, a o nich nic nie słyszałem.

Pozdro!

gregi 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 16 Lis, 2006 22:15   

Temat morski :)

Te sprawy z jeziorem to rzeczywiście poniemieckie, ale w krtótkim czasie udało mi się odnaleźć informację o tych schronach pomiędzy drogą a morzem (one są bliżej Unieścia niż ta rzeczka wpływająca do morza. Z informacji wynika, że był to dywizjon rakietowy zlikwidowany w połowie lat 90-tych.

Temat górski :)

Postaram się znaleźć jakąś mapkę i przynajmniej jeden wyrysować, bo w przypadku tego wysadzonego, to niestety amnezja dopada. I choć wujek mi tłumaczył przez telefon, to jakoś nie mogę go w pamięi odnaleźć.

Grzegorz

Odpowiedz do tematu