Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
stare cmentarze i nie tylko
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2005 22:02   stare cmentarze i nie tylko

witam!

jeśli dysponujecie szanowni forumowicze fotografiami ciekawych nekropolii, niekoniecznie wojskowych, proszę wstawiajcie je na forum lub wysyłajcie pod adres rawelin@rawelin.com .

chetnie umiescimy je na stronie lub na forum

pozdrawiam
 
 
 
twrozyna
Gość
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2005 20:19   Zyndranowa woj podkarpackie

sciana placzu Lemkow
zebrane pozostalosci po cmentarzach lemkowskich

te szczesliwie nie trafia na zlomowisko
 
 
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2005 20:29   

bardzo ładne, dzięki!
 
 
 
twrozyna
Gość
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2005 12:04   90 rocznica bitwy pod Gorlicami

w formie upamietnienia od 4-5 lat trwaja prace znakowania i remontowe cmentarzy w regionie

krotka historia cmentarzy gorlickich:

"Pisząc o żołnierskich nekropoliach Beskidu Gorlickiego, należy rozpocząć od prostego ale być może dla wielu zaskakującego stwierdzenia - to absolutny fenomen kulturowy, społeczny i artystyczny w skali światowej.
I wojna światowa była zupełnie inna niż wszystkie poprzednie - oto starły się ze sobą masy ludzkie jakich do tej pory nie oglądał świat, a przeciwko sobie użyto wszelkich możliwych rodzajów broni łącznie z prawie nieznanymi do tej pory łodziami podwodnymi i lotnictwem. Inne rodzaje uzbrojenia, jak artyleria, rozwinięto i użyto w takiej skali, że wyrażenie "mięso armatnie" zyskało potworną dosłowność. Śmierć stała się rutyną, następującą wprost proporcjonalnie do skoków spustu karabinu maszynowego.
Już pierwsze tygodnie walk na froncie wschodnim postawiły dowództwo austriackie wobec problemu pochówku tysięcy poległych i zmarłych żołnierzy. Kulminacja frontu wschodniego w postaci bitwy pod Gorlicami i operacji gorlickiej w maju i czerwcu 1915 roku przyśpieszyły podjęcie brzemiennych w skutki decyzji.
3 listopada 1915 roku w wiedeń-skim Ministerstwie Wojny utworzony został IX Wydział Grobów Wojennych (Kriegsgräber Abteilung), posiadający szerokie uprawnienia i swoje terenowe agendy powiązane z poszcze-gólnymi korpusami armii. Zadaniem Wydziału było ewiden-cjonowanie poległych, ekshumo-wanie i komasowanie zwłok na wybranych miejscach, a także projektowanie, budowa i dekoracja cmentarzy wojennych wszędzie tam, gdzie walczyli i ginęli poddani Franciszka Józefa.
Bez cienia przesady można powiedzieć, że największego dzieła dokonał Krakowski Wydział Grobów Wojennych, kierowany przez Rudolfa Brocha (Żyda z Moraw) i Hansa Hauptmana. W ciągu trzech lat, w warunkach wojennych, na obszarze blisko 10 tysięcy km2 podzielonym na 10 okręgów, zbudowano 400 cmentarzy, na których spoczęło ponad 60 tysięcy żołnierzy. Jednak nie ilość i powierzchnia były najważniejsze - wręcz oszałamiający był efekt artystyczny.
Stało się tak dlatego, że już na wstępie założono, że projekty poszczególnych cmentarzy nie będą poddawane jakiejś odgórnej,
mechanicznej unifikacji architektonicznej czy artystycznej, a ich wygląd ma zależeć przede wszystkim od woli i talentu projektantów. Ci, jakkolwiek diametralnie różni, starali się pięknie sytuować cmentarze na szczytach gór, w miejscach widocznych z daleka, pano-ramicznych. Na ogół byli to prawdziwi artyści, malarze, architekci, rysownicy, fotograficy, rzeźbiarze, a także ogrodnicy. Warto wymienić trzy najważniejsze nazwiska: Dušan Jurkovič (Słowak), Jan Szczepkowski (Polak) i Hans Mayr (Niemiec). Artyści ci, a zwłaszcza Jurkovič, są kluczowymi postaciami, bowiem swoimi pomysłami wywarli przemożny wpływ i przesądzili o unika-towym charakterze zachodnio-galicyjskich nekropolii. Ich pochodzenie jest także symboliczne - przy powstaniu cmentarzy pracowali przedsta-wiciele wszystkich narodów wchodzących w skład monarchii niemieckiej i austro - węgierskiej, a także i Rosjanie. Doskonałe wyczucie czasu i miejsca nie jest u tych ludzi przypadkowe - byli oni przecież w znakomitej większości żołnierzami, którzy całymi miesiącami tkwili w okopach, szturmowali pozycje wroga, widzieli śmierć tysięcy towarzyszy broni, a wszystkie okropności wojny były także ich udziałem. To oni mogli leżeć w grobach, które budowali dla innych. Splot tych wszystkich czynników doprowadził do powstania gigantycznego dzieła sztuki, rozciągającego się po górskich szczytach Beskidu Niskiego i Pogórza.
W Polsce niepodległej ten niezwykły spadek po monarchii Habsburgów z dwóch zasadniczych powodów spotykał się bądź z pewną niechęcią bądź z obojętnością. Po pierwsze, był to spadek po teutońskich zaborcach, którzy im bardziej zaostrzała się wojna, z tym większym okrucieństwem traktowali swoich poddanych, co zresztą doskonale wytknął w parlamencie wiedeńskim Gorliczanin, polityk i milioner, Władysław Długosz. Po drugie, dramatyczne dzieje odzyskiwania i obrony niepodległości w latach 1918 - 1920 przesądziły o tym, że wolna Polska miała całe rzesze własnych bohaterów i setki cmentarzy przesiąkniętych polską krwią. Ku nim zwróciła się uwaga narodu. Nie zwrócono uwagi na fakt, że polegli w bitwie gorlickiej to w dużej mierze właśnie Polacy!
Na terenie dzisiejszego Powiatu Gorlickiego znajduje się blisko 100 obiektów, należących niegdyś do czterech okręgów cmentarnych (I Żmigród, II Jasło, III Gorlice, IV Łużna), przy czym są to najpiękniejsze i najbardziej reprezentatywne obiekty w całej Małopolsce.
W 2001 roku dzięki współpracy z Powiatem Tarnowskim i wygraniu konkursu "Małopolska Gościnna" organizowanego przez Urząd Marszałkowski, Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach rozpoczął jednolite znakowanie cmentarzy wojskowych i promowanie powstałego szlaku. Na przełomie 2001 i 2002 roku przeprowadzono stosowne prace przy 34 najbardziej dostępnych i najpiękniejszych obiektach na Ziemi Gorlickiej.
W roku 2002 uzyskano fundusze z Polsko - Słowackiego Funduszu Małych Projektów PHARE 2000, które spożytkowano na dalsze znakowanie szlaku oraz na jego intensywną promocję, także po stronie słowackiej."
[img]http://www.powiat.gorlicki.pl/historia/img/72.jpg[/img]

wiecej info + opis nekropolii i szlaku:
http://www.powiat.gorlick...a/cmentarze.htm

pozdrawiam,
Tomasz Wrozyna
www.talcomp.pl

niestety admin usunal moje konto z tego forum (???) wiec korespondencje prosze via e-mail
tw@talcomp.pl
 
 
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2005 12:57   

dziekuje za materiały...
odnośnie konta to patrz regulamin
niestety takie zasady...

pozdrawiam
 
 
 
pazuzu 
bunkrołazikPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Cze 2005
Posty: 20
Skąd: Galizien
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2005 15:34   

ooo. znow ktos probuje robic ludziom wode z mogzu :evil:
no to ja moze przedstawie "przekrety" podczas remontow cmentarzy w powiecie gorlickim, ktory p. Wrozyna (moze Brozyna - byl tu juz w gorlicach taki jeden cudotworca od cmentarzy :evil: ) zechcial wspomniec.
otoz sam jestem gorliczaninem, od 10 lat interesuje sie cmentarzami, na koncie juz blisko 300, wiec jakas wiedze pewnie mam.
od ponad 10 lat trwa "akcja" remontowania cmentarzy z I wojny swiatowej. niestety, robia to osoby przypadkowe, wykazujace sie kompletnym brakiem rozeznania w tej tematyce, a czasami wrecz o zlej woli. przykladow takiego dzialania jest bardzo wiele. wraz ze znajomym w tym roku przygotowywalismy raport dla Wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow w Krakowie o nieprawidlowosciach popelnianych przy remontach cmentarzy. wynik jest zatrwazajacy. o maksymalnie dwoch cmentarzach z I wojny swiatowej w powiecie gorlickim (na blisko 90) mozna powiedziec, ze sa odnowione prawidlowo. pozostale - kompletny brak poszanowania dla pierwotnego wygladu, dla rozmieszczenia grobow, a czasami nawet dla ich powierzchni. zupelnym kuriozum jest przypadek cmentarza nr 44 w Dlugiem - podczas odbudowy powierzchnie cmentarza zawezono do 25% pierwotnej powierzchni bez ekshumacji grobow. efekt jest taki, ze wiekszosc zolnierzy pochowana na tym cmentarzu znajduje sie poza jego obecnym ogrodzeniem i wypasa sie na niej owce.
najpowszechniejszym natomiast bledem jest niszczenie pola grobowego: krzyze ustawiane sa przypadkowo, nie odpowiadaja one w wiekszosci przypadkow przynaleznosci armijnej pochowanych (wartu tu zaznaczyc, ze kazda armia miala swoje typy krzyzy), nie wykonuje sie tabliczek nagrobnych, a w przypadku pojedynczych cmentarzy, na ktorych juz tabliczki wykonano, ich zamontowanie na krzyzach nie zgadza sie z tym, kto pod tymi krzyzami spoczywa (nie wspominajac juz o tym ze masowo na tabliczkach zdarzaja sie bledy typu zmyslona nazwa jednostki, przekrecone imie lub nazwisko, umieszczenie danych jednego zolnierza, podczas gdy w mogile jest ich wiecej...bledy mozna mnozyc. zdarzaly sie juz przypadki, ze rodzina poleglego zolnierza (w tym rowniez rodziny z Polski) nie znalazly swojego krewnego, pochowanego na ktoryms z cmentarzy w powiecie gorlickim, poniewaz podczas remontu jego grob zostal usuniety :!:
dlatego zupelnie niezrozumiale jest w swietle mych ustalen promowanie cmentarzy jako wysokiej klasy dziela architektonicznego. owszem, kiedys tak mozna bylo o nim powiedziec, ale dzisiaj, gdy o wygladzie cmentarza decyduja osoby go remontujace, juz nie.
na koniec dodam, ze cmentarze wpisane sa na liste zabytkow, a p. Wrozynie radze poglebic swoja wiedze, gdyz promowanie "bubli" mija sie raczej z celem
 
 
 
twrozyna
Gość
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2005 22:00   re belkot pazuzu

w tracie mojej wedrowki w sierpniu przez Beskid Niski znalazlem sie w posiadaniu ksiazeczki promujacej 90-lecie bitwy pod Gorlicami zawierajacej mapki cmentarzy oraz zdjecia wybranych cmentarzy + krotki opis

nie moja rola jest merytorycznie oceniac poziom i rzetelnosc prac rewaloryzacyjnych, ewidencyjnych oraz promocji regionu (powiatu gorlickiego) realizowanych przez wladze samorzadowe pow. gorlickiego

jesli masz pojecie to sie jako woluntariusz do tych prac dokoptuj pazuzu i odp...l sie od ludzi spoza regionu ktorych taki czy inny ksztal zachowanego cmentarza wojskowego sprzed 90 lat po prostu cieszy
 
 
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2005 22:20   

Panowie! spokojnie...

Pazuzu na pewno źle trafił, bo kolega Tomek raczej zwiedza a nie demoluje cmentarze...
Nie ma co bić piany, poprostu nie znając dokładnie tematu, każdy z nas podałby takie same informacje z przewodnika.
Nie doszukiwałbym się w tym przypadku prób lasowania mózgu lub złośliwości.

pozdrawiam
Darek
 
 
 
pazuzu 
bunkrołazikPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Cze 2005
Posty: 20
Skąd: Galizien
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2005 23:52   Re: re belkot pazuzu

twrozyna napisał/a:
jesli masz pojecie to sie jako woluntariusz do tych prac dokoptuj pazuzu i odp...l sie od ludzi spoza regionu ktorych taki czy inny ksztal zachowanego cmentarza wojskowego sprzed 90 lat po prostu cieszy


ja taki jestes cwaniak to sam to zrob. kolejny dowod na to ze nic o cmentarzach nie wiesz, bo gdybys wiedzial o nich cokolwiek, wiedzialbys rowniez jaka sytuacja panuje w gorlicach i ze nikt z obecnego ukladu nikogo spoza niego nie dopusci do cmentarzy. szczegolnie w roli wolontariusza-eksperta
i nie odp...le sie od ignorantow, ktorzy nie majac zadnego pojecia o cmentarzach beda wypowiadac sie jakie to one pieknie odnowione. a swoja droga naprawde gratuluje zadowolenia z faktu zwiedzania cmentarzy, ktore z tymi sprzed 90 lat niejednokrotnie nie maja prawie nic wspolnego i nie maja 90 a 9 lat
zakladajac ze ignorancja wynika z niewiedzy, polecam lekture porzadnej literatury a nie powtarzanie jak papuga durnej propagandy.

"woluntariusz"...dobre :wink:
 
 
 
twrozyna
Gość
Wysłany: Pon 12 Wrz, 2005 11:49   od tego sie odp...li wszyscy oficjele i woluntariusze

zostali tylko zlomiarze
Jura Krakowsko-Czestochowska
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group