Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zastosowanie 4 cm płyty stalowej w niemieckiej fortyfikacji
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Lip 05, 2015 11:53 am   Zastosowanie 4 cm płyty stalowej w niemieckiej fortyfikacji

Poniżej przedstawiamy jedynie streszczenie artykułu. Więcej informacji na temat naszego czasopisma można znaleźć pod adresem: http://4historie.pl/przedsprzedaz-numeru-12015/

Arkadiusz Woźniakowski
Zastosowanie 4 cm płyty stalowej w niemieckiej fortyfikacji w latach 1932-1936

Opracowanie opisuje jeden z najstarszych pancerzy niemieckich stosowanych w okresie międzywojennym. Badania przeprowadzone przez Autorów nie dotyczyły wyłącznie samego pancerza, ale przede wszystkim sposobu osadzania go w poszczególnych konstrukcjach schronów. Potwierdziły one hipotezę, iż różnice w sposobie montażu płyt 4 cm występowały nie tylko w zależności od typu budowli, ale także od okresu w jakim została wybudowana . Główny obszar badań stanowiła Pozycja Lidzbarska (Heilsberg-Stellung), lecz ze względu na szerokie występowanie tego typu konstrukcji posiłkowano się również badaniami przeprowadzonymi na Pozycji Pomorskiej (Pommernstellung). Spośród 150 obiektów które wyposażone były w tytułowy pancerz – zachowały się w całości 24. Ogółem wyodrębniono 6 typów sposobu montażu występujących w latach 1932-1936.

Zapraszamy do dyskusji nad tematem w niniejszym wątku.

Arkady 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie Lip 12, 2015 10:41 am   

Korzystając z okazji chciałbym zamieścić małe sprostowanie błędów w podpisach fotografii w artykule. W wyniku mojej pomyłki została błędnie podpisana fotografia na s. 44. Powinno być:
Wnętrze schronu zbudowanego w 1934 r., gdzie zastosowano mocowanie płyty typu B. Pozycja Lidzbarska, okolice Ławek.
Ponadto na trzeciej stronie okładki pierwsza ilustracja powinna być podpisana: Mocowanie typu "B". Wnętrze schronu z 1934 roku.
Druga natomiast: Mocowanie typu "A". Wnętrze schronu z 1932 roku.

Przepraszam Czytelników w swoim imieniu.
(O ile jest to do zauważenia, bo po paru latach od napisania artykułu sam miałem trudności w odróżnieniu :) )

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Lip 12, 2015 8:49 pm   

Arek, "za karę" musisz napisać artykuł ;)

Arkady 

Wysłany: Pon Lip 13, 2015 9:54 am   

Do następnego numeru to chyba trochę czasu będzie ;)

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon Lip 13, 2015 2:31 pm   

W tym wypadku mamy do czynienia z artykułem który w zasadzie mógłby obejść się bez tekstu. Oczywiście przesadzam ale ilustracje wyjątkowo czytelnie prezentują zagadnienie.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Lip 20, 2015 8:51 pm   

Zgadzam się z opinią Owicza ale mi brakuję do pełnego obrazu przekrojów pionowych sposobu mocowania w betonie czyli widocznej z zewnątrz strzelnicy.
Dodałbym jeszcze brak przekrojów strzelnicy i otworu obserwacyjnego widać że jest fazowanie krawędzi ale jak wygląda i jaki ma wymiar ciężko powiedzieć.
Proszę nie traktować tego jako krytyki :oops: Takie moje uwagi

Arkady 

Wysłany: Sro Lip 22, 2015 10:48 am   

Widziałem, że niepotrzebnie się męczyłem nad tekstem ;)

Co do przekrójów przez płytę i jej otwory, to jest przekrój poziomy przez strzelnicę i szczelinę obserwacyjną. Jak dobrze rozumiem chodzi o przekroje pionowe przez te dwa otwory? Są one rozglifione w obu płaszczyznach jak dobrze zauważyłeś. Rysunków wszystkich detali płyty nie umieszczałem (na większą uwagę moim zdaniem zasługiwałby mechanizm ryglowania zasuwy strzelnicy), ponieważ głównym tematem były różne typy mocowań w budowli i temu poświęciłem więcej uwagi. Po drugie nie miałem zamiaru odtwarzać pełnej dokumentacji wykonawczej (choć zastanawiałem się nad tym ;) ).

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro Lip 22, 2015 8:26 pm   

Rozumiem szczupłość miejsca w kwartalniku. W takim razie kształt antyrykoszetowy betonowej strzelnicy nie jest powiązany z typem mocowania płyty?

Arkady 

Wysłany: Czw Lip 23, 2015 3:36 pm   

Nie do końca zrozumiałem poprzednie pytanie. Sądziłem, że chodzi o rozglifienie w samej płycie.
Strzelnica w płaszczu betonowym jest też oczywiście rozglifiona. Związek profilu strzelnicy z mocowaniem płyty jest wg mnie mniej niż luźny. Owszem, widać że w niektórych sezonach budowlanych inaczej rozwiązywano pewne detale, ale jako że sama płyta pozostała niezmienna to i kształt rozglifienia w płaszczu betonowym był zasadniczo stały.

PS
Warto dodać, ze strzelnica nie miała profilu antyrykoszetowego.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw Lip 23, 2015 4:31 pm   

Arkady napisał/a:
Warto dodać, ze strzelnica nie miała profilu antyrykoszetowego.

W przypadku B-Werków i schronów z 1934 roku - miała. 1936 - też. Ale mogłem nie zrozumieć pytania i kontekstu ;)

Odpowiedz do tematu