Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Deckplatte für Scherenfernrohr
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Lis 15, 2014 7:53 pm   Deckplatte für Scherenfernrohr

Istnieje pancerz, któremu niesłusznie poświęca się mało uwagi. Nawet u nas na forum. Poznajecie?
Tak na szybko przypominam sobie tylko 4 zachowane pancerze tego typu, z czego 3 znajdują się na Oderstellung, a tylko 1 na Pommerstellung. Ten właśnie uwieczniony został na zdjęciu wykonanym na terenie koszar w Wałczu...

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon Lis 24, 2014 2:40 pm   

Pierwowzory tego typu rozwiązań były stosowane począwszy od 1913 roku, rozmieszczane w międzypolach dzieł piechoty, miały służyć jako ważne narzędzie prowadzenia ognia ważniejszych baterii odkrytych. Przewidywano także, że warunkowo, pancerze tego rodzaju będą mogły służyć naprowadzaniu artylerii w bateriach pancernych.
Te pierwowzory prezentowanego rozwiązania, różniły się zapewne wieloma detalami, najważniejszym wszakże jest, że pancerze tego typu były kopułami, z pojedynczym otworem dla lornety, w stropie. Cała kopuła była zatopiona w betonie tak, że wystawała tylko górna powierzchnia kopuły. Średnica pancerza wynosiła 1050 mm, wysokość 500 mm. W Polsce, takie stanowisko znajduje się zdaje się, jako ruina, w Twierdzy Boyen. W lepszym stanie można takie stanowiska oglądać w Metz, z pewnością dwa, świetnie zachowane, są na Wolffsberg/Kellermann Stellung.

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Pon Lis 24, 2014 3:24 pm   

Do powyższego postu kilka rysunków z pruskich instrukcji 1916 i 1918.

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Pon Lis 24, 2014 4:15 pm   

I zdjęcia współczesne.

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon Lis 24, 2014 4:24 pm   

Zdjęcia wykonane w Metz ? :wink:

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Pon Lis 24, 2014 4:33 pm   

Tak.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Lis 24, 2014 8:09 pm   

Panowie, fajne informacje. Nie spodziewałem się, aż miło popatrzeć. Dziękuję.
DaSk, też mam podobne materiały ale w gorszej jakości. W instrukcji z 1921 roku również umieszczono informacje o takich pancerzach, ale są dwie różnice:
1. Moje rysunki są w dużo gorszej jakości.
2. Odnoszę wrażenie że pancerz z Twojego zdjęcia nie jest "monolitem" ale składa się z mniejszych stalowych kawałków? Prawda to? Chyba że to kwestia tych przykręcanych elementów. Franz Aufmann potrzebny!

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Pon Lis 24, 2014 9:00 pm   

Te rysunki to chyba z NARA albo BaMa, a zdjęcie z Głogowa?
Co do płyty. Wg mnie jest monolitem. Od spodu dokręcane są elementy zamykające otwór.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Lis 24, 2014 9:40 pm   

Rysunki są z BA-MA. Zdjęcie z Wałcza. Poniżej jest Głogów. Tam pancerz ostał się w dwóch egzemplarzach - jeden lekko "okrojony" :cry:
DaSk możesz wkleić fotkę z zbliżeniem na elementy zasuwy?

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Wto Lis 25, 2014 9:45 am   

To stanowisko z płytą także wizytowałem, a przynajmniej całkowicie analogiczne na Wolffsberg Stellung w Twierdzy Metz. Ciekawe było to, że początkowo, w S.F.St. przewidywano tylko montaż w/w kopuł, z wewnętrznym elementem do montażu urządzeń optycznych (przynajmniej Denkschrift uber eingefuhrten Panzer nie pisze nic o płytach (ukończony w kwietniu 1914). Jeśli chodzi o tę płytę, to odniosłem wrażenie że tam lorneta musiała być ustawiona w inny sposób, co byłoby szalenie niewygodne - myślę że kolega DaSk, może potwierdzić tę opinię.

Właściwie to ciekawym jest, że w ramach tej "pozycji" występowało kilka typów punktów obserwacyjnych, zbudowanych jako wolnostojące schrony, o jednej funkcji - schrony z kopułami P. B. St. 05 (2 sztuki), S.F.St (zarówno kopuły jak i płyty), schrony z poziomymi szczelinami obserwacyjnymi w ścianie czołowej. Były też schneki w wersji Artl. B. Stand - ale to już nie jako główne narzędzie kierowania ogniem, a co najwyżej pomocnicze. Co też ciekawe - wszystkie te punkty ustawiono w jednej linii.

Odpowiedz do tematu