Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Bibliografia
Autor Wiadomość
filipb 
bunkrolog

Wysłany: Czw Maj 03, 2012 12:27 pm   Bibliografia

Zastanawiam się, czy administrator nie mógłby umieścić nowych działów w poszczególnych kategoriach, zatytułowanych właśnie "Bibliografia", dla wielu początkujących bunkrołazików znane są tylko pozycje Miniewicza, Perzyka, Kędryny i Jurgi, ale to nie wszystko. Warto poznać inny punkt widzenia, inne źródła, poczytać coś innego, tylko czasem nie wiadomo właśnie co.
Co na to administrator?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw Maj 03, 2012 7:07 pm   

Hmm, masz na myśli wybrane tematy, które każdy przeczytać powinien?

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Czw Maj 03, 2012 9:28 pm   

No nie do końca, są opracowania, które nie powinny ujrzeć światła dziennego ale są, są opracowania, które powinny być pozycją obowiązkową, ale nie są, ponieważ prawie nikt o nich nie wie. Chciałbym, aby powstała profesjonalna, aktualizowana na bieżąco bibliografia każdej linii umocnień istniejącej w Polsce.
Fajnie by było, gdyby poszczególne tytuły można osobno komentować, żeby dość szybko pokazać, czy dana publikacja jest wartościowa czy nie, może jednocześnie stworzyć zbiór publikacji w wersji elektronicznej, oczywiście jeżeli prawo autorskie na to zezwoli.
Warto by się zastanowić nad tytułowaniem wątków, aby już z poziomu listy tematów wybrać to co akurat kogoś interesuje, w wątku profesjonalny opis bibliograficzny... to by było coś!

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw Maj 03, 2012 9:45 pm   

Pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednia liczba osób pracująca nad taką sprawą... To czemu nie? Bibliografia fortyfikacji istnieje w necie - na jednej ze stron internetowych.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią Maj 04, 2012 10:08 pm   

Zgodnie z zapowiedzią Redakcji czasopisma 4 Historie, pojawiły się przekłady i mają się pojawiać tłumaczenia istotnych instrukcji niemieckich. Wystarczy sięgnąć po pierwszy wydany numer. Jest jeden z nielicznych przykładów "odtajniania" istotnych dokumentów i do tego w języku polskim.

Również zaistniała Instrukcja Fort. dla pancerz kopuły obserwacyjno- bojowej z 1936 roku.

Auf.... pozdrawia

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 12:23 pm   

darecki - faktycznie istnieje już podobna bibliografia, jednak już dłuższy czas nie jest aktualizowana, to primo, a secundo pojawiają się artykuły w publikacjach dostępnych raczej dla wąskiego grona. Ja jestem gotów współpracować, choć moja podręczna biblioteczka jest raczej uboga :) , myślę, że taka praca może być tylko pracą grupową, ja na przykład słabo się czuję w fortyfikacji pruskiej, a jeśli chodzi o II WŚ, to większe zainteresowanie budzi we mnie Pozycja Pomorska niż MRU, pewnie nie jestem jedyny :)
Warto się zastanowić nad konstrukcją opisu bibliograficznego, aby dla każdej pozycji trzymać się pewnego schematu, który pozwoli dość łatwo wyszukiwać interesujące pozycje.
Franz - zgadza się, ale kto wie, że jest to dostępne właśnie w tej a nie innej publikacji?

Pozdrawiam

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 12:30 pm   

Filipie, nie ma czegoś takiego jak literatura dla wąskiego grona! ;)
W sumie jedyne co mi przychodzi na myśl, to założenie wątku (być może w nowym dziale) "Pozycja Pomorska", gdzie na początek wrzuci się informacje o podstawowych publikacjach... Być może nawet z krótkim komentarzem. O taki coś chodzi?

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 3:47 pm   

Pierwszy z brzegu, "Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archwialny", wydawany w nakładzie 300 egzemplarzy zawęża grono ewentualnych czytelników ;)
Jest już dział Pommernstellung, może tam w "ważnych tematach" dodać wątek "Bibliografia", co prawda po jakimś czasie będzie on nieczytelny, ze względu na ilość różnych postów, a może w ogóle dodać nowy dział, podzielony na poddziały, gdzie z kolei w formie wątków, można by dodawać poszczególne publikacje, takie rozwiązanie byłoby najczytelniejsze, można by się odnieść do danej publikacji w wątku poświęconym danej publikacji.

Bibliografia
- Fortyfikacje niemieckie (dział)
- Pozycja pomorska (dział)
- Wał Pomorski - Miniewicz Perzyk (wątek)
- Pozycja Pomorska Studia nad dziejami fortyfikacji w dolinie Noteci, materiały z konferencji, red. Sadowski (wątek)

Taką mniej więcej strukturę bym widział.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 4:44 pm   

Pomysł wydaje się niezły, ale ale... Nie przesadzajmy od razu z nowym działem, bo nie chcę aby po przygaśnięciu zapału dział świecił pustkami ;)

Na pewno w pierwszej kolejności publikacja "Wał Pomorski" jest dobrym pomysłem na wątek. Warto wygrzebać też starsze rzeczy, np. artykuły śp. Z. Inglota, publikowane niegdyś w poznańskim Barbakanie...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 6:58 pm   

darecki napisał/a:
np. artykuły śp. Z. Inglota, publikowane niegdyś w poznańskim Barbakanie...

Przepraszam, jaka jest dostępność do "Barbakanu" czy też "Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archwialny" nawet, jeżeli znam rok wydania i numer kolejny? W bibliografii znalazłem również ciekawy dla mnie artykuł w czasopiśmie "Osowieckim szlakiem". Dostępność do tego typu publikacji jest nadal bardzo ograniczona a wykonanie kopi graniczy czasami z cudem.

Praktyczniejsza byłaby biblioteka pdf, ale jest to prawnie niedopuszczalne.

filipb napisał/a:
Franz - zgadza się, ale kto wie, że jest to dostępne właśnie w tej a nie innej publikacji?
.
Te informacje przychodzą z czasem, tak jak znajomość tematu i środowiska.

Auf... pozdrawia

Odpowiedz do tematu