Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pancerze w Forcie XVI Twierdzy Modlin.
Autor Wiadomość
FS 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011 08:39   Pancerze w Forcie XVI Twierdzy Modlin.

Wątek wydzielony z tematu: Półkopuła bojowa mod. 33 -pancerz o podstawie trapezu.
link: http://4historie.pl/forum...r=asc&start=100
Auf... 25.06.2011

Cytat:
Zamówienie dotyczyło wykonania przedpancerza wieży dla modernizowanego przez Komisję Fortyfikacyjną nr 3 w latach 1930-32 schronu bojowego na terenie Fortu II w Osowcu.

Wspomnieć należy, że nie była to taka "zwykła" wieża :) Czy zachował się jakikolwiek ślad dokumentacji technicznej pancerza ZO 1931 1?

FS

Theo 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011 15:51   

FS napisał/a:
Wspomnieć należy, że nie była to taka "zwykła" wieża

Na czym miała polegać "niezwykłość" wieży?

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011 17:31   

Austriacka wysuwalno - obrotowa Senkpanzer M. 2, konstrukcja sama w sobie unikalna (z centralną przeciwwagą na linach i nakrywą wieży oddzielaną w trakcie jej opuszczania), na dokładkę przezbrojona z armaty w ckm.... Cudo :mrgreen:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011 22:33   

Nie ma w niej nic nadzwyczajnego. Jeżeli Koledzy chcieliby na ten temat wymienić doświadczenia, zawsze można uruchomić nowy temat. Taka wieża, jeszcze w październiku 1939 roku, znajdowała się w Forcie XVI Twierdzy Modlin.

Auf... pozdrawia

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011 22:54   

Franz Aufmann napisał/a:
Taka wieża, jeszcze w październiku 1939 roku, znajdowała się w Forcie XVI Twierdzy Modlin.

Bardzo ciekawa informacja. Czy można zapytać o dowody?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011 23:29   

krakał napisał/a:
Bardzo ciekawa informacja. Czy można zapytać o dowody?

Dowody? Należałoby omówić konstrukcję wieży oraz jej wady i zalety. Jest to trudne do wykonania w jednym poście. Może jednak warto uruchomić nowy temat?

Auf... pozdrawia

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 24 Cze, 2011 00:02   

Nie zrozumiałeś mnie. Nowy temat nie jest potrzebny, nie zamierzam dyskutować o Sekspanzerach skoro co kilka dni kontempluję oryginał. Chodziło mi tylko o dowód na to, że w forcie XVI Twierdzy Modlin rzeczywiście założono taką wieżę. Stan obecny fortu XVI tego raczej nie potwierdza.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2011 00:02   

Odpowiedź na pytanie kolegi Krakała. Informację o lokalizacji nie osadzonej wieży w Forcie XVI celowo podałem, gdyż dla wielu kolegów może ona stanowić ciekawostkę. Informację o tym fakcie może każdy znaleźć, przeglądając materiały niemieckie, które zebrano po działaniach wojennych w 1939 roku do opracowania Denkschrift über die polnische Landesbefestigung.

Prośba na przyszłość. Zawsze można poprosić o materiały źródłowe. Zwrot „Czy można zapytać o dowody?“ jest w moim przypadku niewłaściwie odbierany.

Auf... pozdrawia

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 24 Cze, 2011 00:06   

Dobrze, przepraszam za nieporozumienie. Czy możesz w takim razie zaprezentować tutaj stosowny materiał źródłowy? Tak się składa, ze jako nie siedzący w fortyfikacji polskiej nie mam i nie znam Denkschriftu ani też materiałów zbieranych na jego potrzeby. Za to temat losów Senkpanzerów mnie ciekawi.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2011 00:40   

Chętnie wstawię dwa zdjęcia z materiałów źródłowych w momencie lepszego odbioru sygnału internetowego.

Często posty uzupełniam fragmentami materiałów źródłowych i robię to z przyjemnością :) . Kompletnych materiałów nie zamierzam publikować w Internecie, czy też na forum, ze względów znanych większości kolegów.

Auf... pozdrawia wieczorową porą

Odpowiedz do tematu