Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Półwkładka strzelnicy ckm.
Autor Wiadomość
tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie 20 Mar, 2011 21:49   

Niestety nie mam możliwości Jak już napisałem nie jestem w jej posiadaniu

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 23 Mar, 2011 19:50   

Tomek napisał/a:
Ta zakładka półwkładki jest mojej produkcji robiłem ją na wzór oryginału (jak zeskanuje zdjęcie to zamieszcze)
i jest to zakładka półwkładki kopułowej

Tomek, możesz wstawić zdjęcia zakładki?

MATT
POZDRO

tomek 

Wysłany: Czw 24 Mar, 2011 20:56   

Oczywiście że moge tyle że dużo zdjęć mam w formie ''analogowej'' więc wszystko trwa dłużej
oprócz zdjęć ''zakładki'' daje rysunek półwkładki do ''trapeza'' i ponawiam pytanie o podcięcia na bocznych powierzchniach ?

Theo 
bunkrołaz

Wysłany: Pią 25 Mar, 2011 14:59   

tomek,

Czy pokazana na zdjęciach zasuwka jest oryginalna?

Postawiłeś bardzo wysoko poprzeczkę prezentując na forum rysunek zamknięcia szczeliny obserwacyjnej do wkładki gazoszczelnej. Wykonałeś pomiary, bardzo poprawnie z wymiarowałeś istotne wielkości. Było to jedno z ciekawszych opracowań, jakie ogladałem.
Rysunek pówkładki mógłby być lepszy. Nie podałeś wymiarów głównych a zadowoliłeś się określeniem jej wielkości przez zamieszczenie wzorca o nominale 10 cm. Czy jest to rysunek na podstawie pomiarów, czy zdjęcia?

tomek 

Wysłany: Pią 25 Mar, 2011 19:11   

Theo ''Zakładka'' jak najbardziej autentyczna (zwracam uwage na wybity numer i na to że nie chciała się nasunąć na prowadnice każdy nawet najdrobniejszy elemęt był pasowany indywidualnie! i występował w komplecie z pasującom do niego ''resztą'') Rysunek nie jest mojego autorstwa Wykonał go niestety już nie żyjący mój znajomy na podstawie pomiarów oryginału (jak wcześniej napisałem nie mam dostępu do tego detalu więc myśle że na bez rybiu i rak ryba)

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Mar, 2011 01:20   

tomek napisał/a:
Rysunek nie jest mojego autorstwa Wykonał go niestety już nie żyjący mój znajomy na podstawie pomiarów oryginału

Wbrew pozorom, ale wspomniany rysunek, jest wykonany bardzo rzetelnie. Podana jest skala rysunku i wzorzec długości.

Uzasadnienie zajmie mi jednak trochę czasu.

Auf...

Tomku, przyjmij podziękowania za zdjęcia zamknięcia otworu w półwkładce.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Mar, 2011 22:51   

Moje kryteria oceny rysunku półwkładki:
1. rysunek umożliwia określenie wielkości detalu przy zachowaniu wszystkich proporcji.
2. rysunek przedstawia również rozwiązania szczegółów konstrukcyjnych.

Pozwoliłem sobie na zwymiarowanie rysunku, zaprezentowanego przez Tomka. Nie jest istotne dla mnie, czy wymiar wysokości półwkładki w układzie montażu wynosi 132 czy 135 mm. Wymiary gabarytowe były zmienne, a wynikały z przyjętej zasady w produkcji pancerzy. Części składowe kopuły bojowej zgodnie z przyjętą zasadą, pasowane były indywidualnie do części podstawowej, czyli korpusu kopuły. Istotne jest jednak, czy narysowana wkładka spełnia założenia taktyczne danej kopuły bojowej. Ckm na stanowisku bojowym w kopule pancernej powinien prowadzić ogień z kątami podniesienia w zakresie -10 do +15 stopni. Wkładka jako jeden z elementów składowych stanowiska musiała zapewnić ten warunek. Rysunek połwkładki załączam do postu. Pracę zakończyłem wynikiem -9 do +16 stopni.

Wnioski:
- Błąd jednego stopnia mógł powstać podczas pomiaru wkładki, w procesie rysowania, w procesie ponownego wymiarowania lub ponownego rysowania.
- Nie zaistniał błąd, gdyż dolna płaszczyzna otworu po wkładkę w kopule miała o 1 mm na długości 100 mm większe pochylenie niż przyjęty nominał.

Przypomnę jeszcze, że przy produkcji pancerzy (odlewanych) w Zakładach w Ostrowcu w 1936 roku zakładano tolerancje wymiarowe:
- dla grubości pancerza 10 mm
- dla zewnętrznych wymiarów pancerza 1%
- dla elementów obrobionych mechanicznie 2 mm (w układzie symetrycznym +/- 1 mm).

Auf… pozdrawia

Theo 
bunkrołaz

Wysłany: Nie 27 Mar, 2011 17:04   

Franz Aufmann napisał/a:
Ckm na stanowisku bojowym w kopule pancernej powinien prowadzić ogień z kątami podniesienia w zakresie -10 do +15 stopni.

Z czego wynika założenie wielkości sektora ognia?

Theo

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 27 Mar, 2011 18:46   

Theo sektor -10 stopni może dotyczyć ograniczenia pola ostrzału przez strop dla kopuły , a dla strzelnicy w ścianach to wydaje mi się że przy tej nastawie broni następuję bliski ostrzał przedpola schronu a to oznacza że wróg zaczyna pukać do drzwi .Jest chyba jeszcze problem związany z obsługą broni

tomek 

Wysłany: Nie 27 Mar, 2011 21:18   

Pytanie z cyklu ‘’czemu niebo jest niebieskie’’ Zakres kątów ostrzału w elewacji uwarunkowany jest przede wszystkim balistyką broni i zadaniami jakimi ma wykonać
Strop obiektu jeżeli ograniczał kąt ostrzału był odpowiednio obniżony a kąt podniesienia lub opuszczenia broni nie ma żadnego wpływu na jej działanie
(przypomnę na przykład że wz.30 wykorzystywany był do strzelania p.lot )

Odpowiedz do tematu