Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Sob 15 Lip, 2017 16:11
Inwentaryzacja w teorii i praktyce
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 00:35   

Na tym forum nie zaznasz spokoju. Godzinę temu pisałem posty w innym temacie. Teraz jest inwentarka. Darecki, wprowadzasz mnie w zakłopotanie :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Auf........................................................................................................

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 00:50   

Auf............................................................
Spróbuj się odnaleźć :) Dasz radę!

pozdr

Theo 
bunkrołaz

Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 01:05   

Czy możemy sprecyzować określenie "inwentarka"? Wyczuwam, że ma ono różne znaczenie dla szanownych Kolegów. Raz mówi się o jednym obiekcie, przypadek Dareckiego i Aufa, a dla innych 30 bunkrów w ciągu dnia jest mało, dużo za mało.

Theo

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 17:15   

Theo napisał/a:
Czy możemy sprecyzować określenie "inwentarka"?

Nie wiem czy istnieje jakieś słownikowe rozstrzygnięcie dla tego terminu w przypadku fortyfikacji, nie sprawdzałem szczerze mówiąc.
Dla mnie "inwentarka" to zespół czynności, które na wstępie polegają na sprecyzowaniu celu inwentaryzacji i dobrania do tego odpowiednich środków. Zasadniczo możemy mówić o wykonywaniu dokumentacji pomiarowej, rysunkowej i fotograficznej. Przy czym warto zwrócić uwagę, że inne czynności będą podejmowane podczas "wyprawy w teren" do której nikt nas nie zmusza, a inne w przypadku tworzenia dokumentacji obiektu, który ma zostać zniszczony. Tutaj nie można sobie pozwolić na sytuację gdy przedstawiamy hipotetycznie zarys zasypanych ścian lub pomijamy jakieś detale. Dokumentacja ma odwzorować rzeczywisty stan obiektu i wszystkich zachowanych w nim instalacji na daną chwilę. Logiczną rzeczą jest, że po jego zniszczeniu nikt takiej dokumentacji już nie wykona. W takim wypadku nie jest grzechem pomiary dokonywać już w czasie rozbiórki obiektu, jak to ma miejsce choćby podczas ostatnich prac na terenie klasztoru Kapucynów w Krakowie, zamiast udawać że mamy rentgen w oczach ;)

Theo napisał/a:
Raz mówi się o jednym obiekcie, przypadek Dareckiego i Aufa, a dla innych 30 bunkrów w ciągu dnia jest mało, dużo za mało.

Z reguły w moim przypadku bywało tak, że wcześniej odcinek danych fortyfikacji "na spokojnie" sobie zwiedzałem z aparatem w jednej a gpsem w drugiej ręce. Niestety coraz częściej się zdarza, że informację o poszczególnych obiektach zdobywam z innych źródeł i jadę wymierzyć obiekt, który uznam za szczególnie istotny. Przykład z Heńkiem parę postów wyżej.
Nie widzę nic złego w zobaczeniu w ciągu jednego dnia 30 obiektów i sfotografowanie w nich detali. Nie wyobrażam sobie natomiast, że na podstawie tego można stawiać "poważniejsze" hipotezy. Na naszym forum wychodzi to w praniu. To czy tamto prędzej czy później trzeba wymierzyć - nawet jeśli to będzie przy pomocy przykładowego Aufowego patyczka z Węgierskiej Górki :)
Wiele osób jest zafascynowanych rysunkami p. Miniewicza z dużą ilością detali i pomiarów. Pewnych rzeczy po prostu nie da się przeskoczyć...

Wklejam rysunek obiekt obserwacyjno-bojowego z Pommernstellung. Schron pozbawiony elementow stalowych i pancernych. Wewnętrzna strzelnica obrony wejścia zniszczona, należało więc zrekonstruować ją na podstawie zachowanych fragmentów "rykoszetu". Warto zauważyć, że pod tym kątem rysunek jest niedokładny bo nie zawiera informacji o zniszczonych fragmentach ścian.

pozdr

obs-boj-plyta.jpg
Plik ściągnięto 11501 raz(y) 89,71 KB

obser-bojWP.JPG
Plik ściągnięto 11501 raz(y) 54,09 KB

Remo 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 20:20   

Z zaciekawieniem przeczytałem temat. Mam kilka pytan dotyczących inwentaryzacji.
Można sprecyzować jak wygląda poprawnie wykonana inwentaryzacja obiektu militarnego np. schronu bojowego, w jakim celu wykonuje sie takie czynności i co dalej z wynikami takich prac? Rozumiem wykonanie dokumentacji obiektu, który ma być rozebrany :sad:

Darecki przedstawił fotografie kupy betonu, czy coś takiego tez sie inwentaryzuje? Jeżeli tak to po co? No chyba, że ktos już nie ma co robić i bedzie mierzył kazdy napotkany kawałek betonu :razz:

P.S.
Wczoraj byłem w Klasztorze Kapucynów i nikt jeszcze nie myśli o rozbiórce schronu :!: Nie jest prawdą, jak pisze Darecki, że inwentaryzacja jest przeprowadzana w czasie rozbiorki obiektu - grzechem jest nie mówic prawdy :wink:
Obiekt bardzo ładny i dobrze zachowany z oświetleniem elektrycznym. Brat Józef, który pokazał mi schron opowiadał, że po drugiej stronie ogrodu też coś jest, ale nie jest pewny czy to kolejny schron.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 20:49   

Remo napisał/a:
Wczoraj byłem w Klasztorze Kapucynów i nikt jeszcze nie myśli o rozbiórce schronu :!:

Remo napisał/a:
Nie jest prawdą, jak pisze Darecki, że inwentaryzacja jest przeprowadzana w czasie rozbiorki obiektu - grzechem jest nie mówic prawdy :wink:

Obiekt został częściowo odkopany - fragment znajduje się w obrębie placu budowy. I o tej części mówimy. Los jej został przesądzony. Agonia przeciągnięta jest w czasie.

Remo napisał/a:
Brat Józef, który pokazał mi schron opowiadał, że po drugiej stronie ogrodu też coś jest, ale nie jest pewny czy to kolejny schron.

Remo, tę sprawę należy przekazać znawcom podziemnego miasta ;) A tak nawiasem to kto ma wiedzieć w klasztorze co tam jest, to wie. Trudno, żeby każdemu przygodnemu turyście o tym opowiadać...

Czuwaj! :mrgreen:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Cze, 2009 23:29   

Remo napisał/a:
Można sprecyzować jak wygląda poprawnie wykonana inwentaryzacja obiektu militarnego np. schronu bojowego, w jakim celu wykonuje sie takie czynności i co dalej z wynikami takich prac? Rozumiem wykonanie dokumentacji obiektu, który ma być rozebrany :sad:

Wykonanie dokumentacji schronu, który w najbliższym czasie może zniknąć z powierzchni ziemi, jest jak najbardziej celowe i warte zachodu. Proszę, nie pytaj "dlaczego"?

Inwentaryzacja danego obiektu może również wynikać z bardzo prozaicznego faktu. Zainteresowania stanem zastanym lub chęcią (nawet samą PRÓBĄ) otworzenia jego świetności. Dlaczego ta "chęć" jest szczególnie istotna. Samo "zobaczenie" jest poznawcze. "Poznanie", "przemyślenie" i "zrozumienie" możne być pasjonujące ale nie koniecznie odkrywcze.

Co dalej z naszym problemem, który może "wciągać" i dostarczyć chwilowych wzlotów i upadków. Chęć przelania pomiarów na ekran kompa lub zwykły papier, możne przysporzyć nowych problemów. Pozostajemy na tym samym ugruntowanym poziomie lub z odrobiną emocji rozgryzamy kolejny, o większych możliwościach program graficzny. 2xD już nas nie interesuje. Znamy go na wylot, wszystkie ograniczenia, ale też i zalety. Sięgamy po 3xD. Po co to robimy? Proszę - nie pytaj "dlaczego"!

Auf...

Scheik 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 11 Cze, 2009 01:31   

... Z kolei pomiar tak małego obiektu jak przełącznica nie stoi na przeszkodzie aby wykonać bardziej dokładnie :) ...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 11 Cze, 2009 22:42   

Scheik, akurat w tym względzie mam pewne wątpliwości. Skąd wiesz, że to "przełącznica"? Ja nie widzę tam żadnych elementów "przełączających". Domyślam się, że drążysz temat "budek łączności" cokolwiek to oznacza.... :)

pozdr

Arkady 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pią 12 Cze, 2009 00:04   

Przy tak głębokiej analizie tematu warto jeszcze sprecyzować pojęcia.
Większość ludzi kojarzy przecież inwentaryzację z czynnością przeprowadzaną w sklepach i hurtowniach ;)
Bo ogólnie właśnie chodzi o udokumentowanie stanu faktycznego "czegoś".
W sumie inwentaryzacją jest przejście np. odcinka jakiejś pozycji i policzenie schronów, a też dokładne odwzorowanie stanu pojedyńczego obiektu. Kwestia przyjętego założenia i szczegółowości, a także nazwania.
Z reguły myślimy chyba o tzw. inwentaryzacji architektonicznej lub architektoniczno-konserwatorskiej polegającej właśnie na aktualizacji dokumentacji wg obecnego stanu budowli lub jej odtworzeniu, co w naszym przypadku jest częstsze.
Inaczej się też przeprowadza pomiary pod kątem rekonstrukcji rysunkowej zniszczonego obiektu - bardziej zależy nam na pierwotnej formie niż na obecnych ruinach. Będąc ortodoksyjnym, to już nawet nie jest w pełnym tego słowa znaczeniu inwentaryzacja, bo przecież wynikiem jest z reguły bliższy lub dalszy prawdy stan pierwotny - nieistniejący - obiektu.
Inaczej też się to robi do dokumentacji "poważnej" - mającej służyć jako podstawa dalszych prac projektowych/konserwatorskich, a inaczej do popularno-naukowego artykułu. Nie opublikujemy przecież inwentaryzacji ruin, ale rekonstrukcję.

W każdym razie myślę, że i tak jeden będzie dalej mówił, że zrobił "inwentarkę" całej baterii, fortu, czy linii, po zwiedzeniu i porobieniu paru fotek do archiwum, a inny dalej będzie siedział w jednej dziurze parę godzin, nie będąc pewnym czy przypadkiem nie będzie mu dane wrócić jeszcze na domiar :)

Pozdrawiam
A

Odpowiedz do tematu