Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Starcie powietrzne nad budowanymi umocnieniami Polesia
Autor Wiadomość
drozd 
bunkrołaz

Wysłany: Pon 23 Lut, 2009 16:09   Starcie powietrzne nad budowanymi umocnieniami Polesia

Zgodnie z informacją jaką zamieścił Z.Pruski "Bastion Polesie" powołując się na relację W.Urbanowicza:
"W czasie jednego z patroli wyśledziliśmy przemykający się sowiecki dwupłatowiec. Dałem mu znak by odleciał na wschód, a ten drań zaczął do mnie strzelać. Więc we własnej obronie zestrzeliłem bolszewika. Następnęgo dnia w prasie ukazała się wiadomość że z niewiadomych powodów samolot sowiecki rozbił się na bagnach poleskich..Żadnej reakcji ze strony sowieckiej i polskiej"

Ja natomiast trafiłem na nieco inną relację dotyczącą tego samego zdarzenia zamieszczoną w czasopiśmie "Lotnictwo Aviation International" nr.7/91. Jej autorem jest też oczywiście W.Urbański.
"Patrolowaliśmy wyznaczony obszar powietrzny w rejonie Sarn. Mieliśmy ostrą amunicję. Otrzymaliśmy rozkaz aby strzelać wyłącznie we własnej obronie. I tak się tez stało. W czasie lotu z por. Wncentym Nałęczem, sowiecki samolot otworzył do nas ogień. Po wykonaniu uniku ponownie dawałem mu znaki: kołysaniem samolotu i wskazywaniem mu ręką aby odleciał na wschód. Pilot sowiecki zamiast wykonać moje polecenie ponownie nas ostrzelał. Wówczas zaatakowaliśmy samolot rosyjski. Strzelałem do niego krótkimi seriami (był to dwupłat). Samolot rosyjski zaczął dymić, wykonał kilka zwitek korkociągu i zniknąłw chmurach. Na drugi dzień prasa polska podała: "Samolot rosyjski z niewiadomych powodów rozbił się na błotach poleskich". Żadnej reakcji ze strony rosyjskiej nie było. Wydarzenie to było trzymane w tajemnicy. Po ladowaniu powiedziałem mechanikom że strzelałem w powietrze celem sprawdzenia karabinów maszynowych. Rosjanie po tym tzw. "rozbiciu samolotu w błotach poleskich" przestali fotografować umocnienia polskie wzdłuż granicy wschodniej."

Ot taka ciekawostka, powiązana z budową odcinka Sarny :)

Odpowiedz do tematu