Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Tablica z mogiły wojskowej - Mazowsze.
Autor Wiadomość
WERTTREW
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 17:56   Tablica z mogiły wojskowej - Mazowsze.

Na cmetarzu w jednej z podwarszawskich miejscowości próbują pozbyć się tego typu pamiątek z IWŚ. Zrobiłem zdjęcie przypadkowo, póki jeszcze płyta istnieje. Chciałem ją odczytać i zachować mimo wszystko ku pamięci, ale poza kilkoma wyrazami jakoś marnie mi to idzie. Dlatego tylko zdjęcie...

Daga 
bunkrołaz

Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 19:22   

A co z takimi pamiątkami?

WERTTREW
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 21:45   

Przepraszam, a co ma być?
Twoje są czytelne w przeciwieństwie do mojej ... :???:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 22:26   

WERTTREW napisał/a:
Chciałem ją odczytać i zachować mimo wszystko ku pamięci, ale poza kilkoma wyrazami jakoś marnie mi to idzie.

Duża ta płyta? Jak mają zniszczyć to może warto zapytać czy nie można zabrać do jakiegoś lapidarium? Odczytywanie napisów na wielu forach jest na pewno dżezi, ale ja myślę że sama płyta może być ważniejsza ;)

pozdr

WERTTREW
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Sty, 2009 23:44   

Jasne, dzięki za pomoc.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 00:24   

WERTTREW napisał/a:
Jasne, dzięki za pomoc.

Spokojnie... Wątek zapewne na 20 forach więc ktoś się zlituje nad Wertem i odczyta coby się ten i ów nie męczył.
Przepraszam, że nie mam już monopolu na pomaganie... :cry:

pozdr

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 12:38   

To coś z pozycji Przedmościa Warszawa:zadbany i jeszcze ktoś kwiaty przynosi i świeczki pali:(

foq
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Sty, 2009 01:44   Re: Tablica z mogiły wojskowej - Mazowsze.

WERTTREW napisał/a:
Chciałem ją odczytać i zachować mimo wszystko ku pamięci, ale poza kilkoma wyrazami jakoś marnie mi to idzie. Dlatego tylko zdjęcie...
Obrazek

O ile się nie mylę jest to grób dwóch żołnierzy z Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 19 (2 i 10 kompania) z okresu Operacji Dęblińsko-Warszawskiej z października 1914. 19 pułk Landwehry nie wchodził w skład Korpusu Woyrscha (Landwehry), lecz będąc częścią 35. Dywizji Rezerwowej (oddziały rezerwy garnizonu Toruń) walczył na lewej flance idącej z południa na Warszawę Grupy Operacyjnej Mackensena. Właściwie należało by powiedzieć: ubezpieczającej bojem na kierunku Warszawy całą 9 Armię Hindenburga oraz wykrwawione w Galicji armie austriackie... Pułki Mackensena parły w okresie 9-17 października na przeważające i stale rosnące siły rosyjskie, niemal okrążone trzymały pozycje do nocy z 19 na 20, by następnie w ostatniej chwili wykonać taktyczny odwrót na linię Pilicy i Rawki. Doszli do Konstancina, Piaseczna, niemal do Błonia, lecz była to absolutna donkiszoteria, ich poświęcenie już na początku operacji złożone zostało na ołtarzu wielkiej koalicyjnej polityki.

35. Dywizja Rezerwowa zbliżała się do Warszawy mniej więcej na osi Mszczonowa. Dwa miesiące wcześniej żołnierze ci obronili swój Toruń zatrzymując Rosjan pod Tannenbergiem, teraz jednak historia zażądała najwyższej ceny. Rosyjski "walec parowy" zaczynał się rozkręcać...

A może by tak Werttrew gdzie indziej jeszcze porozmawiać o zapomnianych pierwszowojennych cmentarzach? :wink:

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Sro 28 Sty, 2009 23:39   

foq napisał/a:
A może by tak Werttrew gdzie indziej jeszcze porozmawiać o zapomnianych pierwszowojennych cmentarzach? :wink:

Komplikujecie Panowie bardzo prostą sprawę. Jesteście przecież z Warszawki. :wink:

W innych cywilizowanych krajach, nawet europejskich, wcale nie jest lepiej. Znane są zmagania z I wojny pod Verdum. Proszę wskazać cmentarz lub kwatery poległych niemieckich żołnierzy pod Verdum. Jest tylko jeden cmentarz lub mauzoleum i podzielony na sektory względem wschodu słońca. Dlaczego?

Z tego wyciągamy prosty wniosek. Pod Verdum ginęli Francuzi, ale nie nienieccy żołnierze. Dlaczego? Nie ma cmentarza niemieckich żołnierzy.

WERTTREW napisał/a:
Na cmetarzu w jednej z podwarszawskich miejscowości próbują pozbyć się tego typu pamiątek z IWŚ. Zrobiłem zdjęcie przypadkowo, póki jeszcze płyta istnieje. Chciałem ją odczytać i zachować mimo wszystko ku pamięci, ale poza kilkoma wyrazami jakoś marnie mi to idzie. Dlatego tylko zdjęcie...

Podoba mi się poruszony przez Ciebie problem. Czy mogę pomóc?

Tamil

foq
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Sty, 2009 01:59   

Komplikuje jedynie Wert, który zamiast poruszyć temat na własnym forum przemyka się z nim chyłkiem gdzie indziej ... :wink:

Na południowych obrzeżach Warszawy jest kilkanaście pierwszowojennych cmentarzy, część zapomnianych i zdewastowanych, kilka niedawno odrestaurowanych. Wbrew temu co sugerujesz na większości z nich pochowani są wspólnie Niemcy i Rosjanie, a także Polacy wcieleni do obu wrogich armii. Jak widać było to (i jest współcześnie) możliwe i przykład z Verdun jest mało trafiony. Dodam jeszcze, że w bijącym się bardziej na południe korpusie Landwehry (Woyrscha) było wielu wcielonych Polaków (pułki śląskie i poznańskie), w Słomczynie są groby Polaków z Kresów wcielonych do jednostek rosyjskich, a stacjonujące w stolicy rosyjskie pułki wcieliły w okresie mobilizacji warszawiaków - Polaków i Żydów. Ba, bili się tu także austriaccy kawalerzyści Kordy, a z nimi pierwsze kompanie Legionów, Węgrzy, nawet Czesi.

To wszystko od południa i południowego zachodu, jeszcze z Operacji Dęblińsko-Warszawskiej. Od zachodu są ślady kontynuacji tych walk, czyli Bitwy o Łódź i dalszych zmagań na tym kierunku, a całkiem od północy (ale także np. poj. kwatery na tych samych cmentarzach od południa!) mogiły z okresu zdobywania Warszawy i strzegących jej fortów w lipcu-sierpniu 1915.

Pomoc z pewnością się przyda, zwłaszcza jeśli opisany przypadek (Wert, jak to ma w zwyczaju, nie podaje szczegółów :???: ) dotyczy pojedyńczej wojennej kwatery na lokalnym "cywilnym" cmentarzu - a są i takie, zresztą nie tylko pod Warszawą. Hien cmentarnych czy po prostu ludzi bez zasad nie brakuje w tym kraju chyba nigdzie.

Odpowiedz do tematu