Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 21:24
okablowanie schronów
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 19:02   

Anno, a widzisz - oświetlenie elektyczne było w schronach z 1944 roku, i co powiesz? :grin:
To samo dotyczy B-Werków...
A teraz Anno mam do Ciebie zagwozdkę. Którędy do schronu prowadzony był kabel telefoniczny? Chodzi mi oczywiście o obiekty Oderstellung bądź Pommernstellung... :!: :mrgreen:
Gdzie wchodził i gdzie wychodził? :>

pozdr

Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Sob 17 Lis, 2007 03:20   

No, no, no Scheik... Tyle razy przechodziłam koło tego bunkra i niczego nie zauważyłam :mrgreen:
Jeśli zaś chodzi o Twoje pytanie Korbol, to odpowiadam.
Na ogół, na "Oderstellung" kabel telefoniczny był doprowadzony pod ziemią do elewacji wejściowej, w której było osadzone żelbetowe wzmocnienie osłaniające przejście kabla przez ścianę zewnętrzną. Kabel wychodził w śluzie wejściowej w jednej z nisz.
W innym rozwiązaniu, kabel dochodził do bocznej ściany zewnętrznej bunkra przez którą przechodził do niszy w której umocowany był telefon (izba załogi).

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 17 Lis, 2007 04:43   

Pierwsza fota to schron z 1932 - wejscie.

Druga - czy chodzi Ci Anno o takie podlączenie czy moze coś innego? :>

Anna H. 
bunkrolog

Wysłany: Sob 17 Lis, 2007 15:23   

Na "Oderstellung" zauważyłam różne rodzaje podłączenia kabla telefonicznego, ale nie tego rodzaju co Twoje :mrgreen:
Proszę Ciebie o podawanie lokalizacji owych zdjęć.
Ja tymczasem załączam zdjęcie bunkra nr 711 z 1932 r. (Oderstellung. Cigacice). Tutaj , po prawej stronie wejścia widoczne jest żelbetowe wzmocnienie wejścia kabla telefonicznego do obiektu.

Anna H. 
bunkrolog

Wysłany: Sob 17 Lis, 2007 15:27   

A teraz wujście kabla telefonicznego w zibie załogi bunkra nr 724 z 1936 r. (Oderstellung. Cigacice). Jak widać na załączonym zdjęciu kabel wychodzi w niszy przeznaczonej na telefon forteczny (stąd też umieszczenie charakterystycznego napisu ostrzegawczego) i innych rzeczy.... :lol:

Jednak wolałabym się skupić na innych zagadnieniach dotyczących tematu rzeczowego.
Z racji nijakowości szanownych Kolegów pozwolę sobie napisać zaraz kilka rzeczy...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 17 Lis, 2007 16:33   

Anno pozwoliłem sobie wydzielić temat skoro tak ładnie zaczął się rozkręcać :) :mrgreen:
Teraz mozesz juz kontynuować wywód :wink:

Anna H. 
bunkrolog

Wysłany: Sob 17 Lis, 2007 18:04   

Jaki tam wywód :mrgreen:
Ja tam tylko trochę wiem o bunkrach :cry:
Im więcej się tym interesuję, tym coraz mniej wiem :oops:

Łażąc po Odrze zauważyłam, że m.in. na bazie sposobów zabezpieczenia (wejścia) kabla telefonicznego można datować budowę obiektów. :mrgreen:
Oczwyście dotyczy to Oderstellung, ale kto tam wie? Może to i innych pozycji obronnych też dotyczy?

Jako ciekawostkę podam, że w bunkrach biernych wzniesionych w 1936 r.na Odrze, a posiadające dwa wejścia, do ich elewacji dostawione duże, żelbetowe wzmocnienia.
Na ogół były one posadowione między dwoma klatkami schodowymi.
Dzięki pomocy pewnego człowieka (bez kryptoreklamy :wink: ) ustaliłam, że są wzmocnienia wejścia do bunkra kabla telefonicznego.
Odsłoniła się w ten sposób kolejna tajemnica Oderstellung :twisted:

Anna H. 
bunkrolog

Wysłany: Nie 18 Lis, 2007 14:38   

W bunkrach powstałych w 1936 r. na Odrze zauważyłam, że z niszy w której był umieszczony telefon forteczny znajdowały się dwie rury z kablami telefonicznymi. Jedna była umieszczona ok. 10 cm nad posadzką, zaś druga mniej więcej w połowie wysokości niszy.
Jedno było przeznaczone do kabla telefonicznego prowadzącego z innego bunkra. Wychodząc w niszy (naogół umieszczonej w izbie załogi) było podłączone do baterii (?) w żeliwnej obudowie przymocowanej za pomocą czterech kotw do ściany. Bateria ta była umieszczona pod drewnianą półką znajdującą się w połowie wysokości niszy.
Następnie z baterii kabel przebiegał do telefonu fortecznego.
Druga zaś rura służyła do podłączenia telefonu fortecznego do przyłącza kabla telefonicznego umieszczonego na zewnętrznej elewacji bunkra, w niewielkiej wnęce.

Załączam zdjęcie przyłącza kabli telefonicznych z 1936 r.

Anna H. 
bunkrolog

Wysłany: Nie 18 Lis, 2007 14:40   

A czy ktoś wie jak wyglądała owa bateria i do czego ona służyła?
Czy ktoś posiada zdjęcie, rekonstrukcję wyposażenia takiej niszy przeznaczonej na telefon forteczny wraz całym wyposażeniem???

Anna H. 
bunkrolog

Wysłany: Nie 18 Lis, 2007 14:43   

Pozwolę sobie zamieścić zdjęcia Pana Farała Marcinkieiwcza z imprezy w 2005 r. która odbyła się w bunkrze nr 702 w Cigacicach
Na zdjęciu widać niezbyt udaną rekonstrukcję owej wnęki.
Jednak fakt ten należy zrzucić na brak stosownej informacji odnośnie tego wyposażenia, jak i braków.
Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że na ścianie zamontowano telefon górniczy prod, niemieckiej pochodzący z okresu II wojny światowej. Nie jest to oczywiście telefon forteczny....
:mrgreen:

Odpowiedz do tematu