Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 21:24
Gdzie jest wyposażenie schronów??
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 22:01   Gdzie jest wyposażenie schronów??

Tak sobie pomyślałem i policzyłem..
Zakładamy że na samej dawnej granicy wschodniej Niemiec wybudowano, powiedzmy - pi razy oko - 1300 schronów bojowych i biernych. Teoretycznie daje to zatem 1300 Hesów, 1300 piecykow WT i 1300 telefonów fortecznych..
Ja rozumiem, że Polak potrafi ukraść wszystko, ale niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest, że telefony polowe pojawiają się bardzo czesto na aukcjach a forteczne odpowieniki zupełnie? Gdzie się podział ten cały sprzęt???

Jakieś sugestie?? pozdr

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 22:45   

korbol napisał/a:
Jakieś sugestie??

Polak potrafi wszystko zagospodarować, gdyż Polak nigdy nie karadnie. Zrób listę wyposażenia, które potrzebujesz. Przecież nasze forum czytają różni ludzie. Ostanio spotkałem starszego człowieka, ale młodszego, któremu wyraźnie zbywał waltherek. Był w niezłym stanie, oczywiście waltherek. Gdy zapytałem się, czy ma na stanie 20P7 lub 90P9, rozłożył bezradnie ręce i zapytał się, czy mogę tydzień poczekać? Drugie pytanie było już znawcy przedmiotu: Czy pokryję transport, bo cena ma być promocyjna?
Auf....

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 22:54   

dobra, nie ukradł tylko "zaopiekował się". chodziło mi raczej o masową powojenną akcje odzysku wszystkiego co ma wartość...
Przeciez to nie mogło sie rozpłynąć, prawda?
Auf to ma być taka publiczna czy prywatna lista? ;)

A właściwie, to czy pozycje o których wspomniałem były wyposażone? Może wszystko zdemontowano w czasie wojny na potrzeby Wału Atlantyckiego?

Co Anno sądzisz na ten temat? :) :mrgreen:

pozdrawiam

Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Sob 29 Wrz, 2007 19:17   

hm... większość niemieckich fortyfikacji w 1945 r. posiadała pełne wyposażenie. Uważam, że w 1938 r. tylko wyposażenie nie zamontowane w fortyfikacjach, a zmagazynowane zostało przesunięte na Wał Zachodni. Owszem w niektórych obiektach brakowało wyposażenia, ale były to wyjątki. Co się stało z tym wyposażeniem? W głównej mierze zostało ono... zezłomowane :twisted: i obecnie posługujemy się pryczami, drzwiami., podstawami itp w trakcie jedzenia posiłków.... :mrgreen: To oczywiście czarny humor, ale bardzo prawdopodobny. Nadmienię, że wyposażenia fortecznego należy szukać przede wszystkim w okolicznych miejscowościach. Część mebli (stoły, krzesła, szafki, itp.) nadal zapewne istnieje, ale na pewno ma już inny kolor i właściciela. Co do wentylatorów to nadmienię,że cieszyły się one bardzo dużym powodzeniem w przydomowych kuźniach, jako dmuchawy paleniska.... Radzę po prostu szukać po wioskach - zwracać uwagę na ogrodzenia (prycze), kuźnie (dmuchawy), warsztaty (pojemniki, zasobniki, skrzynie), altanki (stoły) i wnętrze mieszkań (szafy, półki, itp.) ....
Część wyposażenia napewno wykorzystało wojsko radzieckie, które wywiozło wszystko na wschód. A część nasze WP - wyposażenia zatem należy szukać w koszarach...

Max 
bunkrolog

Wysłany: Sob 29 Wrz, 2007 19:42   

Anna H. napisał/a:
Radzę po prostu szukać po wioskach - zwracać uwagę na ogrodzenia (prycze), kuźnie (dmuchawy), warsztaty (pojemniki, zasobniki, skrzynie), altanki (stoły) i wnętrze mieszkań (szafy, półki, itp.) ....

Słuszna uwaga. Jeszcze 10 lat emu kury karmione były z pojemnika, który idealnie pasował do niemieckiego hełmu. Bagnet, zdobyłem również po poszukiwaniach w wiejskich zagrodach.
Max

anarchista 
bunkrołaz
banita

Wysłany: Sob 29 Wrz, 2007 22:48   

NIe wiem czy się w dobry temat wstrzelam ale myśle, że może zainteresować to kolege Korbola.

http://pisz.wm.pl/Bunkier...zabytkiem,31559
Pomijam "szum medialny" i przekłamania (najbardziej zainteresowani wiedzą, to tu nie istotne). Istotne jest zdanie: W planach mamy odtworzenie wnętrza bunkra do stanu sprzed wojny. Znaleźliśmy firmę na Śląsku, która ma doświadczenie w tego typu pracach. Może coś ktoś słyszał o takowej firmie? Może znalazł się sprawca "znikania" "gadzetów"?

Stylem Aufa pożeganm się:
lekkoniepozytywnie poruszony Benx :(

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Wrz, 2007 22:58   

anarchista napisał/a:
Znaleźliśmy firmę na Śląsku, która ma doświadczenie w tego typu pracach. Może coś ktoś słyszał o takowej firmie?

Wiem o jaką firmę może chodzić, ale ja myślę w kategoriach pozytywnych. Piotrze, dzwonimy do siebie, czy w rachubę wchodzi PW?

Auf, również lekko zaniepokojony?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Wrz, 2007 23:16   

anarchista napisał/a:
Auf, prosze wytnij tego posta po przeczytaniu

Zadzwonię jutro z wieczora, a post zgodnie z dyspozycją.
Auf... pozdrawia wszystkich Anarchistów.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon 01 Paź, 2007 06:32   

Nie rozumiem jednej rzeczy... Po co wpisywać do rejestru zabytków obiekt który ma być remontowany? Jaki jest sens tego? Do rejestru można wpiswać te które nie mają opieki....

Firma która zajmuje się wyposażeniem? Ale chyba nie z Tarnowskich Gór??? :mrgreen:
pozdr :mrgreen: :twisted:

anarchista 
bunkrołaz
banita

Wysłany: Pon 01 Paź, 2007 17:03   

korbol napisał/a:
Nie rozumiem jednej rzeczy... Po co wpisywać do rejestru zabytków obiekt który ma być remontowany?

Chociażby po to aby uzyskać dotacje ;) .

korbol napisał/a:
Firma która zajmuje się wyposażeniem? Ale chyba nie z Tarnowskich Gór??? :mrgreen:
pozdr :mrgreen: :twisted:

Napisz coś więcej.
ps. wg info jakie uzyskałem od wice SMJ ta firma to Infort :roll:

Odpowiedz do tematu