Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Montaż kopuł
Autor Wiadomość
Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Paź, 2008 23:32   

Witam,
Z tego co wiem dostawa kopuły i jej oprzyrządowania realizowana była w dwóch przesyłkach.

Obie przesyłki zawierały wszystkie niezbędne części do montażu kopuły i pełnego wyposażenia.

Jacek

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 21 Paź, 2008 13:28   

Jacek napisał/a:
Obie przesyłki zawierały wszystkie niezbędne części do montażu kopuły i pełnego wyposażenia.

Gdzie można znaleźć wykaz tych części dla określonego typu kopuły?
Pozdro

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Sob 03 Paź, 2009 20:24   

Witam po latach :D

Zdarzyła się okazja kolejnej konfrontacji z rzeczywistością. Tym razem kopuła WI. Okazuje się, że posiadała otwory do mocowania na śrubach, jednak nigdy ich nie użyto, ba nigdy nie użyto innego mocowania poza betonem. Stąd moja teza, że przynajmniej od 1937/38 roku kopuły po prostu ustawiano na podeście i zalewano betonem. Świadczyć może o tym brak kotew w niezabetonowanych szybach, brak otworów w Kopule ZO mod. 38A i beton w otworach kopuły WI mod. 38.

pozdrawiam

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 01 Lut, 2010 13:30   

Witam,
Udało mi się znaleźć w necie całkiem niezłe zdjęcie. Kopuła obserwacyjna została osadzona na cokole. Teraz przyszedł czas na wykonanie zbrojenia, lania ścian i stropu.

Matt
Pozdro

Wander 
bunkrołaz

Wysłany: Pon 15 Lut, 2010 17:23   

Matt napisał/a:
Kopuła obserwacyjna została osadzona na cokole.

Ale ta metoda nie była stosowana w Polsce. Niemcy budowali fundament z cokołem, na którym stawiali kopułę. Następnie wykonywano ściany i strop schronu. Metoda ta stosowana była w przypadku, kiedy przemysł wykonywał kopuły z wyprzedzeniem, a pancerze czekały na zamontowanie. U nas kopuły były towarem deficytowym.

Wander

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 15 Lut, 2010 18:27   

Hmm obserwacyjna? Mnie wygląda na 424P01...

tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie 06 Lis, 2011 16:08   

Zeszło tygodniowy wyjazd na 304,7 czy jak kto woli na Dąbrówkę Wielką przyniósł ciekawe spostrzeżenia w temacie montażu kopuł. Ilekroć by się do bumkra nie wlazło to się coś nowego zobaczy. Jak widać na zdjęciach kopułę położono na czterech podkładach zbitych z drewnianych listewek dodatkowo podkładając pomiędzy pancerz a drewno płaty blachy ołowianej.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Lis, 2011 00:53   

W Instrukcji Fort przewidziano podkładkę ołowianą między podstawą kopuły a podłożem do kompensowania naprężeń podczas drgań (wibracji) dzieła spowodowanych ostrzałem artyleryjskim. Podkładka ołowiana jako element kompensacji naprężeń stosowany był nie tylko w polskiej szkole fortyfikacyjnej.

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 08 Sty, 2012 12:48   

Witam,
Przeglądałem temat od samego początku. Prezentowany był montaż kopuł polskich i niemieckich. Brakuje nam informacji w jaki sposób były osadzane kopuły we Francji.

Matt
podro

Wilku 
bunkrołazik

Wysłany: Sob 14 Sty, 2012 22:09   

Jeśli można, pokazany w jednym z ostatnich postów pancerz, nasunął mi na myśl że również pruski PBSt 87 położony był na "podkładkach" drewnianych - na pewno polscy fortyfikatorzy zetknęli się z tego typu konstrukcją (w Toruniu i Poznaniu) i wyciągnęli pewne wnioski.

Odpowiedz do tematu