Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Montaż kopuł
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008 20:03   

Witam

Poniżej rysunek szybu z kopułą obserwacyjną na Wielkim Dziale. Muszę poszukać jeszcze kilka pustych szybów na Linii Mołotowa.
Zapomiałem dodać, że kopuła w półwidoku i półprzekroju. Trochę głęboko osadzona w stropie, biorąc jej położenie względem zarysu schronu.

Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 12:37   

Franz Aufmann napisał/a:
Muszę poszukać jeszcze kilka pustych szybów na Linii Mołotowa.

Witam, Może @ndrzej poda kilka lokalizacji.
Jeżeli chodzi o średnicę szybu pod kopułę bojową i obserwacyjną, to chyba powinny być różne?
Jacek

@ndrzej 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008 14:58   

Jacek napisał/a:

Witam, Może @ndrzej poda kilka lokalizacji.
Jeżeli chodzi o średnicę szybu pod kopułę bojową i obserwacyjną, to chyba powinny być różne?

Mogę podać lokalizacje, które widziałem lub wiem, że są: Brusno Nowe - 4 schrony z pustymi szubami, Brusno Stare - 1 schron ale wysadzony, Goraje - 2 schrony z odstrzelonymi kopułami, kilka na PO Dęby ale tam nie byłem, Krasiczyn - Dybawka - 2 schrony widziałem z odstrzelonymi kopułami, Wielki Dział - 1 ze stojącą kopułą
Akurat we wszystkich przypadkach pustych szybów, które widziałem w Bruśnie Nowym średnica szybów "na oko" wydaje się taka sama jak szybu na schronie na Wielkim Dziale gdzie stoi kopuła obserwacyjna, stąd moje przypuszczenie, że w momencie budowy schronu Rosjanie nie wiedzieli jeszcze jaką kopułę umieszczą.

@ndrzej

[ Dodano: Sro Kwi 09, 2008 8:57 am ]
Dorzucę zdjęcie PO Brusno Nowe, na czerwono zaznaczone schrony z szybami pod kopuły.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Maj, 2008 11:07   

@ndrzej,
Napisałeś bardzo dobry post. Zrobiłem zestawienie:
4 - puste szyby - Brusno Nowe
2 – ostrzelone – Goraje
2 – odstrzelone – Dybawaka
Rosjanie musieli znać ogólną liczbę kopuł, będących w ich dyspozycji. Liczba pustych szybów i schronów z odstrzelonymi kopułami na LM pozwala na oszacowanie tej liczby.
Jacek

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 09 Cze, 2008 17:33   

W innym temacie napisano, że kopuła bojowa model 38 z Zakładów z Ostrowca nie miała otworów pod śruby mocujące. Jak mocowano taką kopułę?

Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 31 Sie, 2008 00:45   

Witam,
Ostatnio ponownie odwiedziłem punkt oporu w pobliżu miejscowości Dęby. Tym razem w planach miałem zaliczenie tylko dwóch schronów, więc brak ograniczania czasowego umożliwił bardziej dokładne zbadanie schronów.

@ndrzej napisał/a:
Wszystko wskazuje, że tak. Przejżałem swoje zdjęcia ze schronów Linii Mołotowa, z których kopuły zostały odstrzelone i pustych szybów, w których kopuły nie zostały osadzone i nigdzie nie znalazłem śladów po kotwach.
Sądzę, że w momencie budowy schronu Rosjanie jeszcze nie wiedzieli jaką kopułę osadzą i stąd brak kotw (są tylko wystające druty zbrojenia), lub bardziej prozaicznie - po prostu nie przewidywali takiego rozwiązania.

Uwaga @ndrzeja jest słuszna. Zwróciłem uwagę, że kolejna kopuła nie była kotwiona do bryły schronu. Niestaranność wykonania schronów sowieckich była tym razem bardzo pomocna. Polska kopuła obserwacyjna model 36 z czterema otworami obserwacyjnymi ustawiona była na płycie stalowej z wyciętym otworem wejściowym. Pomiędzy niestarannie wykonanym dnem szybu a płytą powstała głęboka szczelina, w której nie było widocznych prętów zbrojeniowych jak również kotw.

Auf… pozdrawaia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 01 Wrz, 2008 14:46   

Franz Aufmann napisał/a:
Pomiędzy niestarannie wykonanym dnem szybu a płytą powstała głęboka szczelina, w której nie było widocznych prętów zbrojeniowych jak również kotw.

Mamy wierzeć na słowo, czy będą foty?

pozdro
Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Wrz, 2008 20:19   

Witam
Zdjęcie prezentuje szczelinę pod stalowym pomostem kopuły obserwacyjnej. Głębokość szczeliny około 15-22 cm, czyli wystarczająco głęboką, aby widoczne były kotwy. Kopuła obserwacyjna model 36 miała wykonane 6 otworów mocujących.

Auf…

Cytat:
Mamy wierzeć na słowo, czy będą foty?

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 02 Wrz, 2008 10:43   

Witam,
Teraz sprawa inaczej wygląda. :)
pozdro
Matt

[ Dodano: Wto Wrz 23, 2008 2:22 pm ]
Witam,
Przeglądałem temat jeszcze raz . Wydaje mi się, że rysunek pana Jurgi jest sprzeczny z przedstawionym zdjęciem. Jurga pokazał kopułę osadzoną w szybie już wykonanego schronu (ta sama metoda osadzania kopuł jak w schronach polskich). Wystarczyło przestrzeń między kopułą a stropem wypełnić zbrojeniem i betonem.
Zdjęcie przedstawia wylewanie stropodachu, ale kopuła jest już osadzona.

Pozdro

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008 10:51   

Matt napisał/a:
Wydaje mi się, że rysunek pana Jurgi jest sprzeczny z przedstawionym zdjęciem.

Witam,
Pan Jurga przedstawił rysunek raczej kopuły z wyposażeniem. Zaznaczył również sposób mocowania kopuły do bryły schronu. Możliwe, że sposób osadzenia jest podobny do polskiej metody. Pozostawiono otwarty szyb w stropie. Kopułę ustawiano w na kotwach i przestrzeń zalewano betonem po wcześniejszym wypełnieniu prętami zbrojeniowymi. Zdjęcie jest wyjątkowo kiepskie. Może ma ktoś lepsze?
Jacek

Odpowiedz do tematu