Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Montaż kopuł
Autor Wiadomość
Ludwiq 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 09:16   

W "Wędrowcu" i "Waligórze" napewno, nie zwróciłem uwagi czy na "Wąwozie i "Wyrwidębie" jest taka możliwość z powodu wysadzenia tych schronów.

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 13:38   

Auf - Waligóra ma szyb pod kopułe obserwacyjną - tak pisza w literaturze.... ale średnica studni do pierścienia ma 150cm (wg.Miniewicza) - więc do konca nie jestem przekonany :roll:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Lip, 2007 00:14   

Ludwiq napisał/a:
W "Wędrowcu" i "Waligórze" napewno, nie zwróciłem uwagi czy na "Wąwozie i "Wyrwidębie" jest taka możliwość z powodu wysadzenia tych schronów.

"Darula napisał/a:
Auf - Waligóra ma szyb pod kopułe obserwacyjną - tak pisza w literaturze.... ale średnica studni do pierścienia ma 150cm (wg.Miniewicza) - więc do konca nie jestem przekonany

Witam,
Dzięki za info. Darula, na Twoim zdjęciu wyraźnie widać ślad po stalowym pierścieniu. Natomiast średnica studni 150 cm wg Miniewicza trochę mnie intryguje. Schrony stawiane były w 1939 roku. Kopuła obserwacyjna model 39 miała średnicę zewnętrzną 122 cm (wewnętrzna 96/101) plus dwie grubości kołnierza razem = 20 cm daje mam łącznie średnicę równą 148 cm max :mrgreen: przy założeniu że jest to obserwator. Natomiast pod kopułę bojową może być to wymiar całkiem poprawny.
Szkoda, że Jawkers nie pomierzył tych szybów.

Auf… pozdrawia zaginionego Jawkersa.

Jawkers, przyjacielu daj znak, że bywasz na Rawelinie. Schrony te masz w zasięgu ręki, a my opieramy się na pomiarach pana Miniewicza.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Lip, 2007 08:27   

Aufmann napisał/a:
Kopuła obserwacyjna model 39 miała średnicę wewnętrzną 112 cm plus dwie grubości pancerza liczone razem 36 cm daje mam łącznie średnicę równą 148 cm. Trochę mało zostaje tego betonu do wstawienia kotw, mimo, że kopuła miała jeszcze kołnierz. Szyb na P.O. Niezdara to 120 cm (średnica szybu).

Auf, musisz jeszcze pamiętać o podeście spawanym do kopuły model 39. Podest nie mógł być elementem zwiększającym powierzchnię osadzenia kopuły
Jacek

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Czw 12 Lip, 2007 18:11   

No i dochodzą nieścisłości w opracowaniach Miniewicza. W te wakacje wybieram się do WG to pomierzę.

Pozdrawiam

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob 14 Lip, 2007 14:38   

Simon napisał/a:
No i dochodzą nieścisłości w opracowaniach Miniewicza.

Ja też z przykrością to swierdzam.

Simon napisał/a:
W te wakacje wybieram się do WG to pomierzę.

Pomiar może być utrudniony w niektórych przypadkach ze względu na zastosowaną technikę szalunku. Ściany gniazda nie były w pionie tak proste jak pokazał na rysunku Aufmann. Miało to na celu zwiększenie wytrzymałości osadzenia kopuły. Niemcy lali beton pod ciśnieniem, natomiast Polacy stosowali technikę ubijania betonu po każdej zalanej warstwie.
Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Lip, 2007 21:47   

Matt napisał/a:
Polacy stosowali technikę ubijania betonu po każdej zalanej warstwie.

Bardzo słuszna uwaga. Beton lany był w warstwach po 20 cm wysokości. Następnie beton ubijano metalowymi ubijakami. Waga ubijaka wynosiła 12- do 15 kg. W celu dobrego powiązania prętów zbrojenia, ubijano beton do momentu pokazania się mleczka cementowego. W przypadku lania ściany pionowej schronu, warstwa zalana na wysokość 20 cm, po ubiciu miała wysokość około 15 cm. Oczywiście okres czasu między laniem poszczególnych warstw nie mógł przekroczyć 2,5 godzin, czyli w tym przypadku czasu wiązania cementu. W innym przypadku ściana traciła właściwości monobloku.

Czas wiązania uzależniony był od proporcji cementu portlandzkiego, piasku, tłucznia granitowego i wody.

Auf… pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 24 Lip, 2007 18:37   

Aufmann, czy masz jakieś materiały na temat technologii budowy schronów.
Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Lip, 2007 21:03   

Matt napisał/a:
Aufmann, czy masz jakieś materiały na temat technologii budowy schronów.

Wydaje mi się, że takie informacje można łatwo znaleść w INSTRUKCJI SAPERSKIEJ.
Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 16:13   

Aufmann napisał/a:
Wydaje mi się, że takie informacje można łatwo znaleść w INSTRUKCJI SAPERSKIEJ.

A czy ta instrukcja jest dostępna? U kogo?

Jacek

Odpowiedz do tematu