Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
LM - P.O. Hrebcianka
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią Sie 11, 2006 1:12 am   LM - P.O. Hrebcianka

Witam wielbicieli LM,
Przeglądałem materiały dotyczące Linii Mołotowa na terenach polskich i niby przypadkiem wpadła mi taka mapka, którą zamieszczam. Mapka nieszczególna, ale bardzo charakterystyczna. Prawdopodobnie już tam byłem, ale jeszcze nie mam tej 100% pewności. Proszę o pomoc. Gdzie to jest ?????????? Nie mogę traktować tego tematu jako konkursu, gdyż wydaje mi się, że temat bardzo znany jest.
Pozdrawia Auf…

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pią Sie 11, 2006 7:54 am   

Z topografii terenu, wynika że powinno to być w południowej Polsce. Sugerują to poziomice. Dziwne, że na drugiej górce nic nie ma? Rosjanie tak rozmieszczali punktu oporu, czy schrony, aby wzajemnie sie wspierały lub kontrolowały. Punkt oporu bardzo silny. Patrz środki ogniowe.
Pozdrawiam
Max

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pią Sie 11, 2006 8:11 am   

Jest to tylko fragment p.o. Na drugiej górce też sa obiekty, ale niestety nie ma dalszej części mapy. Jest to chyba najbatdziej znany punkt oporu (tylko w widocznej części) Linii Mołotowa na Roztoczu. Z obiektu nr2 została wyrwana (czytaj.zabezpieczona) armata 76mm z pancerzem i przewieziona do muzeum w Warszawie. To wzgórze było kiedyś celem wyprawy na Roztocze bywalców tego forum (są mapki, zdjęcia, relacje w tematach "Wyjazd na....").
Więcej: -->
TU

i tu też o fragmencie jednego z obiektów: ARMATA

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią Sie 11, 2006 7:59 pm   

Teraz już sobie chyba przypomniałem. To jest Hrebcianka, a o armacie długo dyskutowaliśmy na forum. I tu mały link:http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=500

Auf...

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pon Sie 14, 2006 7:38 am   

Witam,
Proszę o informację. To rozmieszczenie środków ogniowych to plan zrealizowany, czy plan, który miano zrealizować?
Max.

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pon Sie 14, 2006 8:20 am   

Wzgórze Hrebcianka to miejsce połozone w pięknej okolicy. Gęstośc rozmieszczenia obiektów jest zadziwiająca, ale dobrze pomyslana. Wszystko działało na zasadzie obrony okręznej - obiekty umieszczone na stokach wzgórza, obiekt obserwacyjny umieszczony na szczycie wraz ze schronem broni maszynowej (3ckm). Punkt oporu został zrealizowany w 90%, wszystkie obiekty zostały wzniesione i uzbrojone, oprócz pewnych braków w podwójnej kaponierze - nie zamontowano pancerzy 2 działek ppanc. Podobno rozegrały się tam walki o zdobycie tego wzgórza. Badania terenowe przeprowadzone w ubiegłym roku przez członków Rawelinu potwierdziły, że na tym terenie prowadzono działania mające na celu zdobycie pozycji przez wojska niemieckie. :cool:
Ładne opracowanie z mapą i panoramą wzgórza + zaznaczone obiekty znajduje się w Densfchrifcie "rosyjskim" na stronach 215-216.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pon Sie 14, 2006 2:25 pm   

Darula napisał/a:
Densfchrifcie "rosyjskim" na stronach 215-216

Auf, jeżeli masz mapkę z Denkschrift über (?), to podeślij mi te dwie kartki. OK?
Max

Odpowiedz do tematu