Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 21:56
Nagrody, najczęściej oglądany schron bojowy.
Autor Wiadomość
Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Cze, 2006 15:21   

Witam,
Na temat schronu w Białym Borze można znaleść sporo informacji. Wejście do schronu jest niemożliwe. Próbowałem kusić nawet opłatą za "bilet". Wydaje mi się, że schron znany jest wszystkim bunkrowcom.

Schron jest świetnie maskowany, tu trzeba gratulować projektantom i budowniczym. Schron bojowy jest przecież użyteczny tylko do momentu namierzenia go przez nieprzyjaciela. Później następją ciężkie chwile. Zazwyczaj załoga poddawała się po drugim lub trzecim strzale z działka ppanc kalibru max 45 mm. Kaliber jest mniej istotny od ciężaru działka. Chodziło o to, aby z łatwością podtoczyć działko w określone miejsce (należy rozumieć jako martwe pole) i oddać strzał w odpowiednie miejsce.

Jacek

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Sro 14 Cze, 2006 22:52   

Tak, ale jakos rzadko na Wale Pomorskim widzialem działo za pancerzem, zreszta jaki to sens mieć działo w mieście. Tam raczej były MG tylko, nie wiem dokładnie.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Cze, 2006 00:17   

Witam,
Właśnie w podany wyżej sposób zdobywano schrony niemieckie. Oddawano z działka ppanc z małej odległości max (nie mylić z Max'em) 2 do 3 strzałów do namierzonego już schronu wroga (patrz hitlerowskiego bunkra) i efekt gotowy. Na przestrzeni ostatnich 50-lat wydano kilka publikacji, wspomień żołnierzy LWP. Schemat zdobywania schronów WP wielokrotnie powtarza się. Celowano w pancerze lub drzwi.... Max przepraszam, ale na tę metodę daję gwarancje.

Metodę zaprezentowano na filmie fabularnym, dzisiaj już chyba archiwalnym, o zdobywniu miasta Kolberg. Kolberg trudno jest znaleść na mapie. Podczas wizyty w jednej z firm niemieckch w latach 90-tych dostałem samochodowy atlas Niemiec. Kolberg był na tej mapie. Helmut, przepraszam ale znowu zrobiłem bigos z postami. Trudno mi jest się do tego przyzwyczaić. Na forum niemieckim mam 10 minut na zmiany. Później mogę tylko

....
Auf...

Chciałbym do końca tygodnia zrobić wielki finał konkursu. Proszę o podawanie swoich typów.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pią 16 Cze, 2006 09:14   

Rozumiem, że tym tym kalibrem, chyba odpowiednik PAK 40, nie można było nic osiągnąć oprócz efektu psychologicznego.
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Cze, 2006 02:26   

Max,
bez urazy (to odpowiada "nie obrażaj się"), ile masz lat? Czasami Polacy "sortują" starych Niemców na tych, co byli z biurem podróży w Polsce, Grecji, czy Afrika Korps. Ich postawa, wynika z bardzo trudnych doświadczeń minionych lat. Wykaż trochę zrozumienia.
Obie strony obciążone są balastem doświadczeń. Na tych stronach może pojawiać się punkt widzenia Tobie trochę obcy.
Masz mój adres, albo zadzwoń. Otworzymy jednocześnie piwko, ja Tyskie, a Ty.. Heinekena?
Auf...

Chciałbym do końca tygodnia zrobić wielki finał konkursu. Proszę o podawanie swoich typów.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pon 19 Cze, 2006 09:29   

Auf, może być dzisiaj o 19? Będę przygotowany na dyskusję
Max

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 22 Cze, 2006 12:30   

1. Miasto Kolberg to obecny Kołobrzeg..

2. Co do schronu w Białym Borze to chyba sama futryna swiadczy o tym ze "coś" dalej jest. Schron został opisany w ksiażce "Wał Pomorski" wraz z przekrojem i opisem jak został budowany. Najpierw był schron a później budynek - to jest logiczne. Nie zaczynajmy sporu na temat jego istnienia, bo istnieje na pewno. Inaczej podważa się autorytet badaczy w postaci Miniewicza, Perzyka i Dudka. Chyba nie pisali by głupot. Konkret jest konkret istnieje plan schronu w książce. :shock: Zatem ktoś tam wszedł i pomierzył :)

3. Na Pommernstellung nie było żadnych dział za pancerzami.

Pytanie na koniec: jakie jest kryterium liczby oglądających? Przepustowość drogi, ścieżki, itp, itd??

pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Cze, 2006 01:46   

Komisja jednoosobowa w składzie Auf stanęła przed trudnym zadaniem przyznania nagród. Po obradach, które przebiegały w życzliwej atmosferze, komisja postanowiła przyznać dwie pierwsze nagrody w konkurencji „Najczęściej oglądany schron niemiecki”:
-Jackowi, za wytypowanie 105 z punktu oporu Jeże – Wschód oraz Alexowi za wytypowanie schronu w Białym Borze.
Uzasadnienie:
Komisja nie mogła udać się jednocześnie do wskazanych lokalizacji i określić natężenia ruchu w obu miejscach, aby jednoznacznie wyodrębnić zwycięzcę konkursu.

Biorący udział w konkursie koledzy pozostawili szacowną komisję w nie lada problemie, gdyż komisja wcześniej nie wzięła pod uwagę znaczenia multimediów w życiu kolegów turystów bunkrowych.
Komisja jednoosobowa w składzie Auf postanowiła przyznać nagrodę w konkurencji „Najbardziej multimedialny schron niemiecki”:
- Korbolowi za wytypowanie Pz.W 7… z FF OWB
Uzasadnienie:
Komisja nie mogła jednoznacznie ocenić oglądalności tego obiektu w naturze i w multimediach.

Gratulacje dla kolegów . Jednocześnie, komisja informuje, że sama typowała schron, koniecznie niemiecki, Oznaczenie schronu: MG Schartenstand und PAK Kasematte. Schron oddalony jest o 25 cm od ruchliwej drogi Gdańsk - Warszawa. Info o schronie znajdziecie w temacie: MG Schartenstand und PAK Kasematte.

Komisja w składzie Auf, dziękuje wszystkim za miłą zabawę.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią 23 Cze, 2006 08:03   

Dziękuje Szanownej Komisji za przyznanie wyróżnienia :)

pozdr

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Cze, 2006 13:28   

Auf, twój typ chyba jest najlepszy, ale Ty ustalałeś zasady gry.
Strasznie się cieszę, mówiąc prawdę nie oczekiwałem takiego sukcesu. Bałem się propozycji Daruli i Korbola.
Dzięki za wszystko
Jacek
Z tymi armatami za pancerzami to do mnie pijecie? Ja tylko napisałem, jak LWP na WP zdobywało schrony.

Odpowiedz do tematu