Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 8:27 pm
M19
Autor Wiadomość
JanW 
bunkrołaz

Wysłany: Wto Wrz 05, 2017 9:24 am   

Może teraz
http://www.axishistory.co...nengranatwerfer

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Gru 22, 2017 11:04 pm   

Cytat:
History
The production of the first M19 probably started in 1937-38. The first known examples were installed in the Westwall, in the so-called "B-werke". They were the German answer to the French automatic-mortar mle1935 on the Maginot-line. Only some 30 mortars were built for use in the Westwall. During the construction of the Alantikwall, the M19 were put back to production. Due to the high production cost and time, only the most important areas, like submarine bases and large coastal batteries were equipped with the M19. A very few examples were mounted in the Ostwall defenceline in Poland, 1944.
In the years between 1937 and 1945, only 98 of these incredible weapons were made.

Hmm... Powtarzam i powtarzał będę, że za zachodnią granicą Niemiec fortyfikacja niemiecka znana jest z tego, że powstała w 1942 roku... No może gdzieś coś tam wcześniej zbudowano na jakimś mitycznym Westwall :neutral: :cry:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Gru 22, 2017 11:06 pm   

filipb napisał/a:
Czy pośród rysunków, które posiadasz jest rozrysowany system transportowy z izby techniczno - magazynowej do izby M19

Szukałem i nie znalazłem tego w najpopularniejszej instrukcji, ale przejrzę jeszcze raz...

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Nie Gru 24, 2017 9:56 pm   

W tej instrukcji tego nie ma, stąd moje pytanie, miałem nadzieję, że posiadasz rysunki, których nikt inny nie posiada :twisted:

pitpol 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Wto Sty 02, 2018 7:13 am   

Czekajcie ja czegoś nie rozumiem amunicje do m19 w pomieszczeniu technicznym magazynowano i ładowano na kasety ! W tym pomieszczeniu też była prądnica na wypadek braku prądu ! Ale amunicje już w kasetach przenoszono ręcznie do pomieszczenia z granatnikiem częściowo ją tam też magazynowano ! Ale o przenośniku z pomieszczenia do pomieszczenia nie słyszałem by się jakiś zachował (ujecie) ??? pozd :wink:

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Sro Sty 03, 2018 6:48 pm   

To izba techniczno-magazynowa M19 z obiektu 598, widać tutaj kanał biegnący w podłodze przez całą długość pomieszczenia, aż do pomieszczenia moździerza. Na końcu, gdzie widoczne jest poszerzenie, zamontowana była obudowa jakiegoś urządzenia z korbą. Niestety nie mogę znaleźć zdjęcia z tym ustrojstwem, choć jestem pewien, że robiłem je na obiekcie 720 albo 721. Właśnie ta obudowa i kanał skłaniają mnie do snucia hipotezy o istnieniu jakiegoś systemu transportowego pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Sty 05, 2018 5:49 pm   

Od razu na myśl przychodzi mi legendarne urządzenie które z żołnierskiego guana miało produkować brykiet służący do opalania w piecykach ;)

Odpowiedz do tematu