Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Maszynownia
Autor Wiadomość
JanW 
bunkrołaz

Wysłany: Sro Kwi 19, 2017 11:15 am   

Na koniec "kwiatek" z 775. Miałem jeszcze zdjęcia, na których widać było zbiornik paliwa, filtr do wody, drzwi do maszynowni, prawie cały drewniany stół - oczywiście w częściach. Niestety przechowywanie fotek tylko na płytach CD DVD nie jest dobrym pomysłem, cześć zdjęć nie można otworzyć. Od kilku lat mam wszystko na dysku przenośnym. Na wszelki wypadek skopiowane na kolejny dysk jaki pozostał mi po "śmierci" laptopa. :mrgreen:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Maj 05, 2017 10:13 pm   

Dzięki za porcję już archiwalnych zdjęć. 775 to juz klasyk "historii znikania". Szkoda. Jestem ciekaw czy kiedykolwiek pojawi się "aranżacja" pomieszczenia maszynowni w obiektach które są udostępnianie. Ciekawe czy to w ogóle możliwe aby ktoś zadał sobie taki trud, co najważniejsze - finansowy...

JanW 
bunkrołaz

Wysłany: Pon Cze 26, 2017 5:34 pm   

Dokopałem się do zdjęcia z maszynowni Pz.W 766 i o ile mnie pamięć nie myli to 1995-96r.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Lip 01, 2017 9:48 am   

Cześć,
fajna fotografia. Szkoda, że takie elementy znikają. Pytanie czy choć część z tego trafiło na trasę turystyczną...
Tak czy inaczej, jeśli chodzi o dokumentacje podziemnych maszynowni, to znalezione do tej pory dokumenty nie rozpieszczają... Temat zdecydowanie wart jest rozpracowania, tym bardziej że reliktów wyposażenia jest już coraz mniej. Jakie maszynownie polecacie do zobaczenia? Pamiętam że pod Pz.W. 715 było całkiem ciekawie...

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob Lip 01, 2017 11:02 pm   

darecki napisał/a:
Pytanie czy choć część z tego trafiło na trasę turystyczną

nie.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Lip 02, 2017 10:06 am   

Szkoda,
ile zostało z tego do dziś?

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Lip 03, 2017 8:04 am   

Jakieś 3-4 lata temu była to goła rama, teraz nie wiem czy nawet i ona się ostała. Jeśli mówimy o Pniewie, to elementy te nie mogły trafić na tę trasę z powodów administracyjnych (legalnie). Choć jakoś udało się zabezpieczyć kolebę wagonika spod "Słoneczka".

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Lip 03, 2017 11:24 am   

Jest to o tyle dziwne, że w zasadzie większość eksponatów tam prezentowanych nie pochodzi przecież z wnętrza Pz.W. 717 oraz pozostałych obiektów muzeum, a mam na myśli wszelkiego rodzaju wyposażenie, broń itd., która albo jest wykopkiem albo innym szabrem. Niestety tak działa każda instytucja a prawa własności co do różnych eksponatów są nieco "umowne", jak choćby kolekcja drzwi wejściowych zdemontowanych z różnych schronów a następnie jako depozyt prezentowana w jednej z lubuskich placówek. Nie ma w tym nic karygodnego, o ile faktycznie mają nad tym pieczę od samego początku do końca muzea. W tym wypadku raczej mamy do czynienia ze zwykłym brakiem zainteresowania/chęci samej placówki. Można odnieść wrażenie, że lekarstwem na wszystko będą plansze tworzone przez p. Roberta Jurgę. W sumie w ten sposób można zastąpić każdy obiekt, stosując odpowiednią "dioramę"... Zmierza to w tym kierunku, czy się mylę?

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Lip 04, 2017 10:04 pm   

darecki napisał/a:
Niestety tak działa każda instytucja a prawa własności co do różnych eksponatów są nieco "umowne"

Trochę to nie po kolei. Zanim powstało muzeum w Pniewie, istniała trasa turystyczna. Prywatna i dalej kolejno gminna. I to wtedy do zbiorów trafiło 90% prezentowanych do dziś elementów.

JanW 
bunkrołaz

Wysłany: Dzisiaj 11:26   

W uzupełnieniu maszynownia z WG Shill.
Panuje tam jakiś dziwny klimat. Zawsze kiedy tam jestem i robię zdjęcia to widać na nich pył.

Odpowiedz do tematu