Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Tomasz Idzikowski - Twierdza Przemyśl - fort IV "Optyń&
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Lip 05, 2015 11:50 am   Tomasz Idzikowski - Twierdza Przemyśl - fort IV "Optyń&

Poniżej przedstawiamy jedynie streszczenie artykułu. Więcej informacji na temat naszego czasopisma można znaleźć pod adresem: http://4historie.pl/przedsprzedaz-numeru-12015/

Tomasz Idzikowski
Twierdza Przemyśl – fort IV “Optyń”

Fort IV “Optyń” był ostatnim głównym fortem zbudowanym w Twierdzy Przemyśl. Jednocześnie był jednym z najdroższych dzieł w pierścieniu fortyfikacji. Choć położony w miejscu znacznie mniej narażonym na atak od Grupy Siedliskiej czy północnego fortu twierdzy, był najsilniej uzbrojonym fortem pancernym na prawym brzegu Sanu. Budując go starano się zrekompensować wieloletnie niedoinwestowanie prac fortyfikacyjnych na południowo-zachodnim fragmencie pierścienia twierdzy. Sąsiednie dzieła obronne pochodziły jeszcze z lat 70-tych i 80-tych XIX wieku, od dawna były juz przestarzałe i wymagały daleko posuniętych modernizacji. Fort IV “Optyń”, dzięki dwóm potężnym tradytorom, panował nad przedpolami sąsiednich dzieł, w znacznym stopniu rekompensując ich fortyfikacyjna słabość.
Pierwszy z dwóch zaplanowanych artykułów opisuje kolejne dzieła wybudowane w lokalizacji fortu i szczegółowo skupia się na fazie budowy stałego fortu przypadającej na lata 1897-1900. Choć większość budynków fortu została wysadzona, a następnie rozebrana, dzięki materiałom archiwalnym, szczególnie statystycznemu raportowi z budowy, udało się odtworzyć pierwotne przeznaczenie poszczególnych budynków, proces ich powstawania oraz szczegóły konstrukcyjne.

Zapraszamy do dyskusji nad tematem w niniejszym wątku.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro Lip 29, 2015 9:40 pm   

Po przeczytaniu artykułu zaciekawiły mnie takie tematy .
1 Jak wyglądał szaniec z 1850r. Czy podobnie jak w twierdzy Kraków.
2 Czy są jakieś zdjęcia obrazujące wygląd osłony przed opadami atmosferycznymi zakładane na pancerz strzelnicy
3 Jak działał system chłodzenia wody .
4 Czy można uzyskać trochę więcej informacji o kopule obserwacyjnej . :grin:

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw Lip 30, 2015 8:48 am   

To może ja w zastępstwie Wisiela, bo choc ma tu konto to chyba nie zagląda:

ad 1. Są plany. Przemyskie były dużo bardziej wypasione, niż krakowskie. Większe, zakładane na planie siedmio- a nie sześcioboku. Podobne budowano też w Mikołajowie. Szańce z 1854 (nie 50) były opisywane przez Wisiela parokrotnie, szukaj w jego książkach.

ad 2. Obawiam się, że nawet ja są to nie wiemy o nich. W tej chwili znane jest bodaj jedno zdjęcie Optynia sprzed wysadzenia 22 marca 1915, pokazujące wizytę arcyksięcia Karola (późniejszego cesarza Karola I) w forcie między I a II oblężeniem.

ad 3. Nie wiem, być może Wisiel wie. Wiadomo, że wyprodukowały je zakłady Skody i że w kaponierach barkowo-czołowych był jeden zestaw na dwa kaemy, zaś w szyjowej - jedne na cztery (było tam mniej miejsca, a i ogień przewidywano zapewne mniej intensywny).

ad 4. Na Optyniu nie było kopuł, tylko wieże obserwacyjne. Klasyka austriacka - wieża typu B, aczkolwiek to były egzemplarze późnoseryjne i różniły się nieco od wcześniejszych, m. in. bardziej obłym, mniej stożkowatym kształtem obrotowej czaszy. Wieża też jest dość dobrze opisana (W. Brzoskwinia, "Pancerze Twierdzy Kraków"), aczkolwiek bez uwzględnienia różnic między egzemplarzami z początku i z końca produkcji, a w Kraku są i takie i takie.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw Lip 30, 2015 8:59 pm   

Dziękuję za garść informacji .Z książkami Wisiela to będzie kłopot z dotarciem do nich .Na północy takie tematy chyba nie są w obiegu , ale będę szukał :grin:
I jeszcze pytanko . Kiedy i w jakich okolicznościach została odnaleziona wież obserwacyjna z fortu Optyń

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw Lip 30, 2015 9:02 pm   

Aha i jeszcze zapomniałem dopisać .Czy istnieją jakieś ładne rysunki tradytora i baterii pancernej fortu Optyń - jest to ciekawe połączenie

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon Sie 03, 2015 2:19 pm   

wojtek1 napisał/a:
Czy istnieją jakieś ładne rysunki tradytora i baterii pancernej fortu Optyń

Rozumiem że rysunki zamieszczone w artykule są "nieładne" :wink:

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Sie 03, 2015 3:39 pm   

Na miejscu Wisiela bym się mega ciężko obraził :smile:

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Sie 03, 2015 9:53 pm   

Owiczu rysunki są ładne tylko w zbyt małej skali i przez to umykają szczegóły budowy a i parę pomiarów by się zdało zobaczyć .Archiwalne rysunki mogą być :smile:

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro Sie 05, 2015 11:12 am   

Powoli, powoli ... to jest artykuł o określonym (przez autora) zakresie poruszanej tematyki a nie dokumentacja inwentaryzacyjna. :!:

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro Sie 05, 2015 6:49 pm   

Tak wiem :cry:

Odpowiedz do tematu