Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 9:33 pm
zagadkowe tarcze okopowe
Autor Wiadomość
michalm 
bunkrołazik

Wysłany: Sob Kwi 21, 2007 8:38 pm   zagadkowe tarcze okopowe

Witam ... pierwszy raz na tym forum.
Liczę na pomoc kolegów w odnalezieniu informacji dotyczących niemieckich tarczach okopowych z czasów I wojny światowej. Szczególnie szukam wszelkich śladów istnienia dużych odmian: wymiary ok 80x70cm.
Dlaczego szukam tych informacji?
Otórz wiadomo, że w Modlinie w 1918 roku odnaleziono ponad 100 dużych tarcz okopowych. Zostały one wykorzystane do budowy pierwszych polskich samochodów pancernych Fordów FT-B.
Niestety dotąd nie trafiłem na żadną wzmiankę czy zdjęcie takich tarcz. Sprawa jest dość zagadkowa bo poza nietypowymi wymiarami tarcze mają też odmiennie umiejscowiony otwór strzelniczy.
Jeśli ktoś miałby jakiekolwiek informacje - będę wdzięczny za pomoc.

Michał Miazga
http://www.cytadela.aplus.pl/ford.htm

Anna H. 
bunkrolog

Pomogła: 31 razy
Wysłany: Czw Kwi 26, 2007 1:27 pm   

Poradzić w tym temacie nie mogę zbyt mocno. Wiem, że w Muzeum Armii POznań na Cytadeli w Poznaniu znajduje się pancerna tarcza okopowa, szt. 1. Sugeruję skontaktować się z pracownikami muzeum. Może oni coś poradzą - choćby wykonają zdjęcia, lub też dokonają niezbędnych pomiarów.

Pancerne tarcze okopowe były stosowane także w II wojnie światowej. Gdzieś dwa lata temu, we Wrocławiu zostałt wykopane tarcze, które zdecydowanie się różniły od innych, wcześniej spotykanych egzemplarzy. Przypuszczalnie były to tarcze wykonane własnym sumptem przez zakłady we Wrocławiu w 1945 r.

Odpowiedz do tematu