Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Cmentarze, mogiły, pomniki - Szukamy miejsca w którym był cmentarz.

tls1 - Sro 17 Sty, 2007 18:33
Temat postu: Szukamy miejsca w którym był cmentarz.
Witajcie ponownie. Szukam dokładnej lokalizacji miejsca cmentarza pierwszowojennego nr383

Kilka lat temu (dokładnie 2 lata) cmentarz wyglądał tak:

"Cmentarz nr 383 - Kraków - Wróblowice
Obecnie jest to pojedyncza mogiła otoczona krawężnikiem betonowym ze współczesnym metalowym krzyżem oraz tabliczką z napisem "Nieznany żołnierz 1914 - 1916", zlokalizowana przy ul. Bochnaka. W mogile spoczywa prawdopodobnie 2 żołnierzy"

dziś po nim nie ma żadnego śladu. Szukam tego miejsca ponieważ chciałbym przywrócić ten cmentarzyk, otóż mam na myśli postawienie tam krzyża z tabliczką informacyjną i jakiegoś małego ogrodzenia.
Ciała żołnierzy podobno zostały ekshumowane ale pamięć im sie należy:

“ Śmierć żołnierska jest święta
I wszelki nakaz nienawiści maże.
Czy wrogiem był, czy bratem, niech nikt nie pamięta.
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze”

Jak ktoś zna dokładną lokalizację to bardzo proszę o pomoc bo z ludźmi tam mieszkającymi nie idzie zbytnio bo albo nie pamiętają lub nie wiedzą gdzie to jest (dziwne nie! i to tajemnicze zniknięcie też!) :wink:

Darula - Sro 17 Sty, 2007 20:19

Cmentarz we Wróblowicach jest tam, gdzie był. Jak wyżej napisałeś była to ziemna mogiła, a raczej dwa groby w których pochowano żołnierzy poległych w okresie I wojny światowej. Plan i spis poległych nie zachował sie w archiwach.
Jak pamietam to zawsze był to mały pagórek ziemny, krzyz był, to znowu znikał. Kilka lat temu grupa młodzieży z okolicznej szkoły ogrodziła mogiłe krawężnikami i postawiła krzyż. Komuś jednak zależy na tym, żeby ślad nie pozostał. Patrząc na zdjęcie lotnicze jest to kawał gruntu pod zabudowę. Pewnie jakieś apartamenty tam staną, albo rezydencja jakiegos bogacza :oops:
Ekshumacji nigdy nie przeprowadzono.
W wielu przypadkach przenoszenia mogił wojennych mówiono o przeniesieniu prochów pochowanych na inny cmentarz, a w praktyce konczyło sie tylko na wyrównaniu terenu.

tls1 - Czw 18 Sty, 2007 09:11

Cóż pewnie będzie tak jak piszesz ktoś się napewno tam wybuduje bo teren jest naprawdę duży i ładny. Będę jednak uparty i przywrócę ten cmentarz a gdy znów zniknie postaram się by pojawił się na nowo.
Darula - Czw 18 Sty, 2007 09:17

Powodzenia i wytrwałości. jak bedziesz cos robił to daj znać - pomożemy.
darecki - Czw 18 Sty, 2007 17:17

Na naszą pomoc na pewno możesz liczyć. Pozdrawiam :)
Darula - Sob 27 Sty, 2007 17:09

No i pomagamy - proszę bardzo:
darecki - Sob 27 Sty, 2007 17:28

czyzby życzliwy Darula poinformował kogo trzeba? :)
tls1 - Sob 27 Sty, 2007 18:02

Super!!! To już coś! Jak tylko stopnieje śnieg jadę przeprowadzić wizję. Dziękuję. :mrgreen:
darecki - Sob 27 Sty, 2007 18:58

RAWELIN - UCZY, BAWI, WYCHOWUJE :mrgreen:
tls1 - Sob 27 Sty, 2007 22:20

I pomaga :smile:
pazuzu - Pon 05 Mar, 2007 20:19
Temat postu: Re: Szukamy miejsca w którym był cmentarz.
tls1 napisał/a:

"Cmentarz nr 383 - Kraków - Wróblowice
Obecnie jest to pojedyncza mogiła otoczona krawężnikiem betonowym ze współczesnym metalowym krzyżem oraz tabliczką z napisem "Nieznany żołnierz 1914 - 1916", zlokalizowana przy ul. Bochnaka. W mogile spoczywa prawdopodobnie 2 żołnierzy"

juz od dawna (a nie od dwoch lat) ten cmentarz tak nie wyglada. a kiedys (a konkretnie ok. 1975 r.) wygladal tak:

jakos srednio mi sie to zdjecie z gazety zgadza z tym co na zdjeciu z 1975. trzeba to bedzie w terenie sprawdzic

tls1 - Pon 05 Mar, 2007 20:56

Porównam te 2 zdjęcia w terenie. Wyjazd w czwartek.

ps. odnosnie tych nieszczęsnych 2 lat to taką informację otrzymałem od gościa którego spytałem tam na miejscu o ten cmentarz.

[ Dodano: Sro Mar 14, 2007 4:35 pm ]
No i wizja przeprowadzona!!! Lokalizacja pokrywa sie w 100% ze zdjęciem zamieszczonym przez Darule.
Ktoś nawet tam był niedawno (znalazłem calkiem świeży znicz).

Dobra czas sie wziąść do roboty i przywrócić tą mogiłę!!!

Panowie/panie co proponujecie krzyż w ziemy czy przytwierdzony do drzewa (tak się dłużej zachowa)?

Marek Widurek - Pon 09 Kwi, 2007 23:28
Temat postu: a może sprawdzić w dokumentacji?
Wypadało by sprawdzić w dokumentacji jak było w oryginale.
Pazuzu z pewnością wskaże, gdzie poszukać tej dokumentacji.
Może u Brocha, może u Dudy a może u Drogomira?
A może wszędzie. ;)

[ Dodano: Pon Kwi 09, 2007 11:40 pm ]
Zerknąłem do źródeł.
No cóż, Duda pisze, że "kształt i wystrój pierwotny nieznany".
U Drogomira też ("plan i spis poległych nie zachowały się").
Wygląda na to, że możecie bez krzyków ze strony "purystów" cmentarnych przytwierdzić krzyż wedle swojego uznania.

Darula - Wto 10 Kwi, 2007 08:37

Witamy na forum p.Marku :wink:
Marek Widurek - Czw 12 Kwi, 2007 00:12
Temat postu: witam, witam
Miło mi gościć w tak zacnym towarzystwie.
darecki - Czw 12 Kwi, 2007 00:30

Ja również witam :)

Panowie, zawsze się ktoś przyczepi, że krzyż nie taki, ale trzeba się wziąc do roboty. Coś nam Kolega Tls się gdzieś zabunkrował bo rzadk osie u nas pojawia :sad:

Tak nawiasem mówiąc, czy ktoś zajmował się dokładnie tematem pochówku żołnierzy radzieckich na cmentarzach I ww? Bo z tego co widzę w papierach w archiwum to trochę tych cmentarzy przekopano... :shock:

pozdrawiam

Marek Widurek - Czw 12 Kwi, 2007 00:40

Pewnie rosyjskich jak w 1WW.
Albo 2WW gdy radzieckich.
;)

W literaturze nie ma pozycji dotyczących specjalnie pochówków żołnierzy rosyjskich ( z 1WW).
Rozmawiałem niedawno z Romanem Frodymą, który mówił o tym, że Rosjanie dopiero dojrzewają do lepszego poznania losu swoich poległych. Nie mają tradycji, nie pamiętają itd... Nie mogą uwierzyć,ze w Polsce do dziś zachowały się groby, wykazy, że dzieci zapalają świeczki itp...
Swoją drogą ciekawy temat na artykuł. Pisał A.Bartosz o grobach żydowskich, sporo jest o Niemcach i Austriakach. Polacy w różnych armiach mają bogatą literaturę a Rosjanie chyba, kurczę, nic...?

[ Dodano: Czw Kwi 12, 2007 12:43 am ]
Cholerka!
Dopiero teraz przeczytałem ze zrozumieniem.
Chodzi o pochówki radzieckich na cmentarzach z 1WW?
Spotkałem kilka grobów Niemców z 2WW na cmentarzach z 1WW, ale o radzieckich nie słyszałem. jeśli takie były to pewnie się dowiemy od znawców tematu.

darecki - Czw 12 Kwi, 2007 00:51

Dobra, jak od znawców tematu to wolę nie wiedzieć ;) Papiery w archiwum nie krzyczą :)
Aczkolwiek faktycznie ciekawy temat, bo co ciekawe... Ówcześni działacze akcentują, że te cmentarze były właściwie, w grunice rzeczy.. rosyjskie!
Standardowo Żyd pod miedzą, Rosjanin na cmentarzu z pomnikiem, Niemiec na polu, partyzant w lesie. Chyba lepiej szanujemy ich zmarłych niż oni własnych.
Idąc tropem grobownictwa, ale II wojennego postaram się wybadać ilu z tych wszystkich zabitych zostało ekshumowanych. Tylko czy czasu wystarczy na lekturę tego wszystkiego...

pozdrawiam

tls1 - Sob 14 Kwi, 2007 17:23

No zabunkrowałem się w pracy- niestety. Ostatnio krucho u mnie z czasem ale mam nadzieję że niebawem będzie lepiej a cmentarz będzie stał na nowo!!!!!
maxymilan - Wto 22 Maj, 2007 13:05

tak z ciekawosci i co z tym grobem ??? bo troche czasu minelo - tak apropo pewnie to wiecie ale jak co to mysle ze mozna sie tez zewrocic do austryiackiej organizacji czarny krzyz ktora zajmuje sie cmentarzami i mogilami z okresu I WŚ ?
paramedmir - Wto 22 Maj, 2007 13:59

Witam
Trochę inny region kraju ale temat podobny miejscowość Gać woj podlaskie pow Łomża z relacji miejscowych to miejsce pochówku żołnierzy niemieckich z ok I wś,teren wygląda jak zniwelowany a o ekshumacji miejscowi nie wspominali..?(rozmawiałem z dwoma i trochę byli wstawieni więc inofrmacje mogą byc niezbyt wiarygodne)

tls1 - Wto 22 Maj, 2007 15:33

Mało czasu ostatnio oj mało ale.. miejsce grobów zlokalizowane i potwierdzone wizją jak i wypowiedziami kilku osób mieszkających w tym rejonie. Teraz czas wziążć się do roboty!!!( myśle że w czerwcu mi się uda) :grin:

Paradmermirze teren który przedstawiasz na fotkach ma przynajmniej dwie płyty z krzyżami a tutaj nic nie zostało. A z ekshumacjami wiesz jak to bywało...

maxymilan - Sro 23 Maj, 2007 12:36

chetnie bym sie podlaczyl do pomocy :)
tls1 - Sro 23 Maj, 2007 22:25

Każde ręce do pomocy mile widziane. Narazie musze skompletować material na ogrodzenie no i tabliczkę trzeba też zrobić. Napewno dam znać zanim zacznę prace terenowe.

[ Dodano: Pią Lip 06, 2007 2:21 pm ]
No i coś zaczęło się dziać... zobaczymy jaki będzie tego efekt... pewnie taki jak zwykle.... ale chociaż coś drgnęło...

W dzisiejszym "Dzienniku Polskim" czytamy:

"Gdzie jest cmentarz?

Komisja Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków RM przyjęła trzy wnioski. Radni chcą zainteresować prezydenta losem austriackiego wojennego cmentarza, który znajdował się we Wróblowicach, a który zniknął z powierzchni ziemi. Chcieliby, by podjęte zostały prace na rzecz przywrócenia tej nekropolii."

Od siebie dodam że ja nie wycofuję się z tego co pisałem wcześniej że odtworze ten cmentarz, jestem na etapie kompletowania materiałów na ogrodzenie. Cmentarz powinien stanąć na nowo w sierpniu! :grin: