Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Fortyfikacje rosyjskie - Linia Mołotowa - LM - Pancerz peryskopu

Franz Aufmann - Czw 16 Lis, 2006 23:27
Temat postu: LM - Pancerz peryskopu
Witam,
Wreszcie popularny Mołotek zaskoczył mnie całkowicie. Śledziłem z zainteresowanie zmagania Korbola w temacie „Regelbau 668 - analiza obiektu”(tu link: http://rawelin.com/forum/...er=asc&start=20 ), a przez chwilę temat pancerza 735P3 dla peryskopu S.R.9- 15 (tu link: http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=770 ) był bardzo dokładnie opisywany. Zdobywając po raz pierwszy w życiu tę wybraną półkaponierę, oczywiście zdobytą wcześniej przez setki fanów fortyfikacji, znalazłem bardzo podobny detal, do tego opisywanego w temacie R 668. Znalazłem wreszcie to, czego wcześniej bez powodzenia szukałem na Zambrowskim RU. Zdjęcie poniżej.

Pozdrawiam Auf….

Shiman - Pią 17 Lis, 2006 09:29

No brawo...!!!!
dekielek od peryskopu... :lol:

Jacek - Pią 17 Lis, 2006 11:07

To może być peryskop z serii PER 27, ale nazwy pancerza niestety nie znam.
Jacek

Darula - Pią 17 Lis, 2006 12:28

Rosjanie stosowali peryskopy:
PSF powiekszenie 1,5x
TU 4x
TU1 4x
Per 27m 4x
PDN 2 10x
Per 40 10x

Na zdjeciu: cały peryskop, rura montowana w stropie z mechanizmem otwierania dekielka, wylot z wysunietym peryskopem, wylot bez... z odsunietym dekielkiem.

Darula - Pią 17 Lis, 2006 12:51

Teraz kilka zdjęć, tego co jeszcze można spotkac w terenie :cool:
Darula - Pią 17 Lis, 2006 13:04

Jeszcze ciekawe zdjęcia... jak najbardziej w temacie:wink:
Jacek - Pią 17 Lis, 2006 13:30

Darula napisał/a:
Wylot szybu z mechanizmem obrotu dekielka uszkodzony przez wrzucony od góry granat (?).

Dobre zdjęcie. Pokazuje normalnie ukrytą część mechanizmu.

Dwa ostatnie też są "sympatyczne". Fajne zdjęcia Darula.

Pozdrawiam
Jacek

Franz Aufmann - Sob 18 Lis, 2006 03:32

Niestety, na moim zdjęciu zabrakło już kilku części pancerza peryskopu.

Zdjęcie Daruli, prezentuje rozerwany pancerz peryskopu. Potwierdza tym samym znaną już opinię, że pancerze te były słabą stroną sowieckich DOT’ów. Powiedzmy sobie szczerze. Ten pancerz był bardzo delikatny i przeczy ogólnej zasadzie dotyczącej produktów radzieckich; „Gniotsa nie łamiotsa”. Jednocześnie potwierdza zasadę, że wrogi żołnierz na stropie schronu szuka każdej „dobrej dziury” w którą może rzucić granat lub ładunek kruszący.

Zdjęcie pancerza bez „dekla” jest już w moich zbiorach. Może ktoś z fanów LM posiada zdjęcie dekla, ale od strony pancerza.
Pozdrawiam Auf….

Mała prośba do Daruli. Możesz mi podać lokalizację tego rozerwanego pancerza peryskopu? Każda forma info, czy pw lub post, jest dla mnie do przyjęcia.

Franz Aufmann - Nie 19 Lis, 2006 20:05

Witam,
W pewnym momencie wkradła się mała nieścisłość. Obiekty artyleryjskie wyposażone były najczęściej w dwa typy peryskopów : "PER 40" lub "PER 50". Oba o powiększeniu ×10 i kącie widzenia 40°.

Pozdrawiam Auf....

Darula - Nie 19 Lis, 2006 20:55

Auf lokalizacje oczywiście podam, łańcuchy też będą :mrgreen: , tylko wyjdziemy ze schronu plot i ochłoniemy po 100% sukcesie :lol:

Kąt widzenia peryskopu to zakres od "-" do "+". W tym wypadku to 40 stopni w obie strony.

Franz Aufmann - Nie 19 Lis, 2006 21:08

Darula,
Dzięki za skorygowanie za niedokładny zapis. Pokażmy jeszcze strop schronu od strony przedpola. Wyraźnie widać pancerz peryskopu i kopułę obserwacyjną wz. 39.
Pozdrawiam Auf…

Helmut - Nie 19 Lis, 2006 22:31

A ten kwadracik taki po srodku :) maskowanie? Jakbyscie jeszcze podali oznaczenia w jezyku rosyjskim to by bylo super :)
Franz Aufmann - Pon 20 Lis, 2006 00:48

Cześć Helmut,
Mnie bardziej martwi ta zagięta rurka?

Auf...

Shiman - Pon 20 Lis, 2006 10:07

A mnie nie martwi.... gdyz czesc schronow byla wyposazona w radiostacje nadawcza i ktoredys ta antenka musiala wystawac na zewnatrz... Pozdro
paramedmir - Pon 20 Lis, 2006 10:23

A tak w wielkim pośpiechu Rosjanie budowali swoje obiekty,na zdjęciu nieukończony strop obiektu artyleryjskiego w zambrowskim RU i zastygła w betonie tuż przy otworze peryskopu saperka (zdięcie z lata 2006)
Franz Aufmann - Pon 20 Lis, 2006 17:35

Shiman napisał/a:
A mnie nie martwi.... gdyz czesc schronow byla wyposazona w radiostacje nadawcza i ktoredys ta antenka musiala wystawac na zewnatrz..

Czy Twoim zdaniem rurka ta przechodzi przez strop schronu na przelot?
Czy nie jest za blisko peryskopu??

Pozdrawiam Auf...

Darula - Pon 20 Lis, 2006 22:01

Łopata w stropie super :mrgreen: Powaliła mnie na kolana :mrgreen: Dobrze, że im gumofilce nie zostały w betonie, he,he,he.

Auf wydaje mi się, że nie było innej mozliwości umieszczenia tej rurki. Pamietajmy, że Rosjanie "wylewali" obiekty jako skorupy betonowe, a nastepnie montowali wszelkiego rodzaju pancerze. Taki otwór widac przy łopacie. Wykorzystali moment zalewania pancerza peryskopu i wsadzili też rure.

Franz Aufmann - Wto 21 Lis, 2006 01:12

Witam,
Mimo wszystko muszę powrócić jeszcze raz do charakterystyki peryskopów. Sprawę rurki i anten zmuszony jestem odłożyć na parę dni. Uwaga Daruli o plusie i minusie, wyzwoliła u mnie nową incjatywę. Ten plus minus 40 stopni w porównaniu do optyki innych krajów okresu II WŚ wydawał mi się relatywnie duży przy powiększeniu 10 razy. Przepraszam, że poszukiwania zajęły mi trochę czasu. Udało mi się dotrzeć do wiarygodnego źródła (takie właśnie mam odczucia dzisiaj, co pokaże przyszłość trudno mi jeszcze oszacować).

W przypadku kaponier artyleryjskich stosowano peryskopy o ruchomej głowicy:
- PER 40 o powiększeniu 10x i polu obserwacji +40 -20 stopni.
- PER 50 o powiększeniu 10x i polu obserwacji +40 -20 stopni.

W przypadku schronów obserwacyjnych stosowano peryskopy o ruchomej głowicy:
- TU 1 o powiększeniu 4x i polu obserwacji +40-40 stopni
- PER 27 o powiększeniu 4x i polu obserwacji +40-40 stopni

W przypadku obiektów polowych stosowano peryskopy o głowicy stałej:
- PSF o powiększeniu 1,5 x i polu obserwacji 30 stopni
- TU o powiększeniu 4x i polu obserwacji 10 stopni

Pogrubionym tekstem zaakcentowałem temat naszej dyskusji. Mówimy o peryskopie w półkaponierze artyleryjskiej. Zgodnie ze standardami rosyjskimi, kaponiera lub półkaponiera artyleryjska LM, była wyposażona w armaty kalibru 76,2 mm. (armata ppanc 45 mm nie zaliczała się do artylerii zgodnie ze standardami Armii Czerwonej).
Sądzę, że lekko przybliżyłem temat parametrów peryskopów i ich zastosowania. Prawdopodobnie moje odczucia są wyolbrzymione, a dalsze publikacje na temat "Linii Mołotowa" mogą te spostrzeżenia zweryfikować.

Za kilka dni lub miesięcy może się okazać , że ta wiedza jest niewystarczająca. Informacje dotyczące tego okresu bardzo szybko ulegają zmianie. Mam nadzieję, że wtedy mój kolejny post, czy innego bunkrołazika , zweryfikuje podane dane.

Pozdrawiam Auf....

Jacek - Wto 21 Lis, 2006 09:36

Witam,
Czy możesz podać materiały źródłowe?
Jacek

Franz Aufmann - Pon 27 Lis, 2006 00:49

Jacku, To Wesoowski, Linia Mołotowa
Auf...
Przepraszam, ze tak długo czekałeś.

Max - Nie 03 Gru, 2006 14:01

Darula zaprezentował zdjęcie peryskopu PER 27. Czy ktoś posiada zdjęcia innych typów sowieckich peryskopów ?
Max

Darula - Pią 15 Gru, 2006 16:26

Znalazłem dwa zdjęcia w temacie.
Franz Aufmann - Nie 17 Gru, 2006 01:30

Cześć,
Zdjęcia pochodzą ze skansenu. Sa ok, ale w tym wypadku peryskop nie może być już opuszczony i zabezpieczony obrotowym zamknięciem pancerza. To już nie nasza wina. Zdjęcia zamieszczone przez Darulę są naprawdę dobre.
Auf...

Darula - Wto 08 Maj, 2007 09:31

Ostatnia wyprawa na Roztocze (Rawsko-Ruski RU) zaowocowała nowymi zdjeciami pancerzy peryskopów. Jest to chyba ostatni taki region w Polsce gdzie można jeszcze zobaczyc fragmenty tych urządzeń optycznych. Stan zachowania jest rózny, ale warto to zobaczyć. Lokalizacji celowo nie podaje :cool:

Obiekt 1 - zachowana rura z gniazdem i zasuwą, wewnątrz fragmenty optyki (zdjęcia rury od środka ma Gagarin - czekamy).

Darula - Wto 08 Maj, 2007 09:36

Obiekt 2 - zachowane gniazdo (bez zasuwy) z rurą (w dolnym położeniu). Rura z org. farbą i numerem, fragmenty optyki, tajemnicze dwie stalowe linki mocowane na haczykach (!?)
Darula - Wto 08 Maj, 2007 09:38

Obiekt 3 - zdemontowana rura w doskonałym stanie z numerem (2) - niestety ktos ja wrzucił do instalacji wentylacyjnej (od góry zasypana kamieniami)
Jacek - Wto 08 Maj, 2007 13:59

Darula, to już nie pojedyncze zdjęcia pancerzy peryskopy, ale tworzy się mała kolekcja. Te numery malowane farbą na wysięgniku, to zupełnie coś nowego. Zdjęcia świetnie prezentują stan zachowania pancerzy. Dobre…
Jacek

gagarin - Wto 08 Maj, 2007 22:14

Uzupełnię serie Daruli fotką wnętrza rury pierszego peryskopu, z widocznym szkiełkim optyki.
Od siebie dorzucę jeszcze fotkę niezakopanego pancerza peryskopu i egzemplarz troszkę zniszczony, ale w dziwnym pancerzu z gwintem.
pzdr
Bartek

Franz Aufmann - Wto 08 Maj, 2007 22:37

Witam,
Nie wiem czy Roztocze, czy bardziej prezentowane pancerze odpowiadają mi "duchowo"?

Auf... pozdrawia

PS
Panowie, czy to prawda, że Wy zaprezentowaną wersalkę przywieźliście z Krakowa i towarzyszyła Wam przez cały czas na Roztoczu????

Darula - Sro 09 Maj, 2007 08:44

Tak Aufie, przywieźlśmy nie tylko wersalkę, ale też fotele telewizor i podręczny barek :twisted: :mrgreen: . A co najważniejsze przywieźlismy pancerze peryskopów, żeby w naturalnych warunkach zrobić dobre zdjęcia :oops: :cool: