Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Kącik foto - Zdjęcia lotnicze

icelander - Czw 20 Sty, 2011 14:13
Temat postu: Zdjęcia lotnicze
Zapraszam wszystkich - jak minie francowaty, zimowy okres, do fotografowania obiektów z powietrza.
Odpada Fort Mydlniki - ścieżka podejścia do Balic, ale inne forty mogą wyglądać całkiem sympatycznie:

Wersja "surowa" ze sznurkiem

wojtek1 - Czw 20 Sty, 2011 20:42

Czy ktoś był na końcu tego sznurka ? :sad:
darecki - Czw 20 Sty, 2011 21:34

Na szczęście nie ;)
RB120 - Pią 21 Sty, 2011 11:11

Godne podziwu, zwłaszcza na mrozie. Wstaw zdjęcie latawca, z którego cyknąłeś fotkę
icelander - Pią 21 Sty, 2011 11:53

Jeszcze za wcześnie na wstawianie zdjęcia samego latawca.
Teraz o wiele dawniejsza "fortalicja" - majdan grodziska Stradów z XI wieku:

Grodzisko

Owicz - Sob 22 Sty, 2011 08:17

Możesz podać wysokości z jakich były robione zdjęcia?
icelander - Sob 22 Sty, 2011 09:00

Proszę bardzo: Fort św Benedykta - niecałe 100 m, Stradów - 400 m, teraz maksymalny pułap na jaki mam szanse to ok 600m, ale nie wykluczone jest tysiąc.

Poniżej coś mniej spektakularnego, ale to też lotnicze - wysokość około 50 m:

le_szek - Nie 23 Sty, 2011 16:02

Tak łatwiej zobaczyć :mrgreen:

icelander - Nie 23 Sty, 2011 16:07

Faktycznie - tak lepiej widać. Nie widać natomiast Japończyka który gonił po murach z charakterystycznym okrzykiem "Acioto Mitulata" i z napisem na plecach "Ochrona"
wojtek1 - Sro 06 Lip, 2011 21:43

Mam pytanko. Czy robiąc fotki masz podgląd czy też robione są na chybił trafił.
icelander - Czw 07 Lip, 2011 10:45

Z podglądu już się wyleczyłem. Trzeba redukować wadę do minimum, kosztem pojemności karty ;)

Zła energia

Pierwszy nalot tam

filipb - Pon 23 Kwi, 2012 14:47

Wątek przycichł, a szkoda. Czy jeszcze ktoś uprawia fotografię latawcową? Zastanawia mnie know-how.
icelander - Czw 26 Kwi, 2012 11:29

Tak, nawet coraz więcej. W maju mamy ogólnopolski zlot w Łebie. Niestety ja na to forum przestałem wogóle zaglądać
Moja galeria jest np na OC.

darecki - Czw 26 Kwi, 2012 19:15

Ach! Gdyby trochę wyżej i trochę bardziej "na lewo"...

filipb - Pią 27 Kwi, 2012 09:45

Nie wiem, czego się tam dopatrzyłeś :) Ponowie pytanie, czy na forum jest ktoś jeszcze, kto miał z "fotografią latawcową" cokolwiek do czynienia?
darecki - Pią 27 Kwi, 2012 11:37

Resztki baterii i fragment umocnień z 1944 roku... Kwestia znajomości terenu. Temat tego miejsca był wałkowany na forum.
AdamEl - Pią 27 Kwi, 2012 22:34

Z pewną taką nieśmiałością i obawą, gdyż jestem zupełny świerzak na forum i zielony w temacie fortyfikacji...
W tym miejscu pragnę się przywitać i na dobry początek zapodaję kilka fotek schronu "nr 1" (nazwa umowna) odcinka Gliniski Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Co prawda nie wykonane z latawca jeno z PPG, ale dobre i to. Jeśli będzie zainteresowanie mogę zapodać fotki schronu "nr 2" (z dziurą na wieżę...) i trzech obiektów odcinka Promiski.

darecki - Pią 27 Kwi, 2012 22:53

Ja... proszę... o... więcej! Śliczne!
Opowiedz nam coś więcej jak je zrobiłeś :)

wojtek1 - Sob 28 Kwi, 2012 20:28

Witaj Adamie.
Zamieszczaj, zamieszczaj takie urocze fotki zawsze cieszą wzrok.

[ADMIN: Proszę o szanowanie zasad interpunkcji w postach]

AdamEl - Sob 28 Kwi, 2012 21:31

Zatem podaję kolejną porcję. Tym razem Gliniski - schron nr 2 (nazwa umowna)- jak widać wybuch wojny nie pozwolił dozbroić obiektu w wieżę. Zdjęcia wykonane z "pokładu" paralotni z napędem ( prościej PPG). Obiekty leżą na rozległych podmokłych łąkach koryta rzeki Netty i kanału Augustowskiego.
tomek - Sob 28 Kwi, 2012 22:04

Zdjęcia na stronę tytułową!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
darecki - Sob 28 Kwi, 2012 22:07

To prawda...
filipb - Nie 29 Kwi, 2012 00:12

No, no, no... to jest to :)
bielsko - Nie 29 Kwi, 2012 11:02

Zdjęcia wykonane przy pomocy latawca fotograficznego przez Stanisława Dudzika z Bielska-Białej. Fotki sprzed kilku lat:

http://www.armiakrakow.fo...dj_lotnicze.htm

Pozycja "Bielsko":

Schron nr 7:

Schron nr 8:

Schron nr 16:

Schron nr 18:

Schron nr 19:

AdamEl - Pon 30 Kwi, 2012 21:20

Jedziemy dalej... Tym razem schrony odcinka Promiski SGO Narew. Na pierwszej fotce położenie terenowe obiektów i umowna numeracja.
wojtek1 - Pon 30 Kwi, 2012 22:38

Wszystkie fotki miodzio. Adamie, a schronik bez kopuły będzie?
Bielsko też miodzio.

AdamEl - Pon 30 Kwi, 2012 23:18

do wojtek1: bez kopuły, znaczy się ten z Glinisk? Już było. Stronę wcześniej.
darecki - Pon 30 Kwi, 2012 23:20

Adamie, a fotografowałeś może fortyfikację polową?
wojtek1 - Pon 30 Kwi, 2012 23:22

Adamie przepraszam, ale się nie dopatrzyłem. Wzrok już nie ten :grin:
Franz Aufmann - Wto 01 Maj, 2012 02:31

Przyznam się szczerze, że nie doceniałem tego typu fotografii. Zdjęcia, zaprezentowane na poprzedniej stronie, fantastycznie oddały rzeźbę terenu wokół schronu z kopułą Huty Zygmunt. Gratuluję. Fantastyczne zdjęcia.

Interesuje mnie, na ile zdjęcia tego typu są zamierzone?

Auf... pozdrawia

AdamEl - Wto 01 Maj, 2012 13:53

Auf, dzięki za życzliwy komentarz. Czy te zdjęcia są zamierzone? Tzn. czy mnie kręcą schrony, czy może pstrykam na zasadzie "o bunkier, zrobię mu fotkę!..."? Zdecydowanie zamierzone! Nie ja pierwszy odkryłem, że z góry dużo więcej widać :lol: . Tak się składa, że z racji zamieszkania wielce mnie interesuje schron na kanale Bystrym w Augustowie (a właściwie to co z niego zostało...). Z obserwacji terenowych naziemnych i właśnie lotniczych wygląda, że mógł być konstrukcją nieco zbliżoną w szczegółach do tej w Gliniskach "z dziurą na wieżę". Latam więc sobie od betonu do betonu i zbieram dokumentację, bo w sieci niewiele uświadczysz, jeśli chodzi o odcinek Augustów SGO "Narew". Dorzucam dwie fotki z dzisiejszego porannego nalotu, kiedy "normalni" ludzie jeszcze spali.
tomek - Wto 01 Maj, 2012 19:06

Zdjęcia fantastyczne tylko czemu jeszcze nie na stronie tytułowej? :sad: Ukształtowanie terenu przed gliniskim 1 faktycznie ciekawe a nawet zastanawiające. Jak się jest na miejscu to niby wszystko widać ale jakoś tak nie dociera do mózgownicy przynajmniej w porównaniu z widokiem z lotu ptaka.
darecki - Wto 01 Maj, 2012 22:21

Zastanawiam się nad tym jak spisują się Quadrokopter'y? Ktoś z Was miał może do czynienia z takimi urządzeniami?
filipb - Czw 03 Maj, 2012 13:19

Zdjęcia robią wrażenie, bez dwóch zdań... AdamEL jak długo parasz się tego rodzaju fotografią? Jakim aparatem robisz zdjęcia, czy to bardziej zaawansowany kompakt, czy wieszasz coś cięższego? Czy "wycinasz" linkę w Photoshopie, czy może aparat był tyłem do linki, jak wygląda sprawa lądowania, przecież zdarzają się cięższe lądowania, napisz coś więcej, jestem głodny wiedzy! :)
Pozdrawiam

AdamEl - Czw 03 Maj, 2012 21:29

Jeśli jeszcze nie przynudzam... Schron nr "2" odcinka Promiski. Jak widać "mocno doświadczony przez życie" - wysadzony w trakcie powojennej akcji rozbrajania okolic kanału Augustowskiego. Jego dalszy los też jest niepewny - jak widać "odkrywkowa kopalnia piasku" właściciela terenu zaczyna pożerać obiekt. W tle widać rozbudowaną sieć transzei i zaznaczony strzałką obiekt "3".
Do filipb: nieporozumienie - nie robię zdjęć z latawca tylko z paralotni, więc nie mam mowy o wycinaniu "linki". Lądowania mam raczej łagodne, gorzej ze startem :oops: . A używam canonierki EOS 500D. Latam (fotografuję) drugi sezon.

filipb - Czw 03 Maj, 2012 22:33

No tak... z wrażenia zapomniałem o Twoich wcześniejszych wpisach :) Niemniej kawał dobrej roboty, fotki naprawdę są świetne! Z ciekawości zapytam, jak wyglądają koszty związane z paralotniarstwem i czy jest to obwarowane jakimiś przepisami?
darecki - Wto 08 Maj, 2012 18:28

AdamEl, ponawiam swoje pytanie w sprawie fortyfikacji polowych... ;)
Owicz - Sro 09 Maj, 2012 18:11

Znakomity środek do pokazywania relacji fortyfikacji z krajobrazem oraz sąsiednimi obiektami w ramach założenia obronnego. Szczególnie po naniesieniu sektorów ognia ze strzelnic ...
AdamEl - Sro 09 Maj, 2012 23:37

Zamykając cykl zdjęć schronów odcinka "Promiski" SGO "Narew" przedstawiam obiekt nr "3". Schron w dobrym stanie i starannie wykonany. Głębokie cienie doskonale "podkreślają" układ stanowisk ogniowych i rowów dobiegowych ciągnących się pomiędzy obiektem nr "2" (wcześniejsze zdjęcia...) i nr "3". Moja krucha wiedza z "bunkrologii" nie pozwala mi jeszcze określić, czy powstały w 39-tym, czy może później, w okresie walk sowiecko - niemieckich.
Do darecki: fortyfikacje polowe? Mógłbyś sprecyzować bom zielony jest niestety :oops: Jakie obiekty masz na myśli?

bielsko - Pon 09 Lip, 2012 09:26

P.O. Bobrowniki:

wojtek1 - Pon 09 Lip, 2012 23:50

Czy można zaznaczyć miejsce zburzonego schronu ?
safnat - Wto 10 Lip, 2012 08:12

można
RB120 - Wto 10 Lip, 2012 12:01

Dobre fotki. kolega ma quadrocoptera z kamerą, muszę go namówić na lot zwiadowczy w moich okolicach :mrgreen:
darecki - Wto 10 Lip, 2012 14:11

safnat napisał/a:
można

Hmm, na pewno w tym miejscu? Wydawało mi się że ciut bardziej cofnięty w stronę zabudowań.

wojtek1 - Wto 10 Lip, 2012 23:29

Dziękuję za wskazanie .Wygląda że szansa ocalenia była nikła chociaż można było go przesunąć .
icelander - Czw 30 Sie, 2012 13:04

W sierpniu br oblatany został nowy zestaw do fotografii "z góry" - aby było ciekawsze - na Islandii. Oto jedna z jego możliwości:

Strokkur w czasie wybuchu