Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne mi這郾ik闚 historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Cmentarze, mogi造, pomniki - Tablica z mogi造 wojskowej - Mazowsze.

WERTTREW - Sob 10 Sty, 2009 17:56
Temat postu: Tablica z mogi造 wojskowej - Mazowsze.
Na cmetarzu w jednej z podwarszawskich miejscowo軼i pr鏏uj pozby si tego typu pami徠ek z IW. Zrobi貫m zdj璚ie przypadkowo, p鏦i jeszcze p造ta istnieje. Chcia貫m j odczyta i zachowa mimo wszystko ku pami璚i, ale poza kilkoma wyrazami jako marnie mi to idzie. Dlatego tylko zdj璚ie...

Daga - Sob 10 Sty, 2009 19:22

A co z takimi pami徠kami?
WERTTREW - Sob 10 Sty, 2009 21:45

Przepraszam, a co ma by?
Twoje s czytelne w przeciwie雟twie do mojej ... :???:

darecki - Sob 10 Sty, 2009 22:26

WERTTREW napisa/a:
Chcia貫m j odczyta i zachowa mimo wszystko ku pami璚i, ale poza kilkoma wyrazami jako marnie mi to idzie.

Du瘸 ta p造ta? Jak maj zniszczy to mo瞠 warto zapyta czy nie mo積a zabra do jakiego lapidarium? Odczytywanie napis闚 na wielu forach jest na pewno d瞠zi, ale ja my郵 瞠 sama p造ta mo瞠 by wa積iejsza ;)

pozdr

WERTTREW - Sob 10 Sty, 2009 23:44

Jasne, dzi瘯i za pomoc.
darecki - Nie 11 Sty, 2009 00:24

WERTTREW napisa/a:
Jasne, dzi瘯i za pomoc.

Spokojnie... W徠ek zapewne na 20 forach wi璚 kto si zlituje nad Wertem i odczyta coby si ten i 闚 nie m璚zy.
Przepraszam, 瞠 nie mam ju monopolu na pomaganie... :cry:

pozdr

Hubertus1656 - Nie 11 Sty, 2009 12:38

To co z pozycji Przedmo軼ia Warszawa:zadbany i jeszcze kto kwiaty przynosi i 鈍ieczki pali:(
foq - Wto 27 Sty, 2009 01:44
Temat postu: Re: Tablica z mogi造 wojskowej - Mazowsze.
WERTTREW napisa/a:
Chcia貫m j odczyta i zachowa mimo wszystko ku pami璚i, ale poza kilkoma wyrazami jako marnie mi to idzie. Dlatego tylko zdj璚ie...
Obrazek

O ile si nie myl jest to gr鏏 dw鏂h 穎軟ierzy z Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 19 (2 i 10 kompania) z okresu Operacji D瑿li雟ko-Warszawskiej z pa寮ziernika 1914. 19 pu趾 Landwehry nie wchodzi w sk豉d Korpusu Woyrscha (Landwehry), lecz b璠帷 cz窷ci 35. Dywizji Rezerwowej (oddzia造 rezerwy garnizonu Toru) walczy na lewej flance id帷ej z po逝dnia na Warszaw Grupy Operacyjnej Mackensena. W豉軼iwie nale瘸這 by powiedzie: ubezpieczaj帷ej bojem na kierunku Warszawy ca陰 9 Armi Hindenburga oraz wykrwawione w Galicji armie austriackie... Pu趾i Mackensena par造 w okresie 9-17 pa寮ziernika na przewa瘸j帷e i stale rosn帷e si造 rosyjskie, niemal okr捫one trzyma造 pozycje do nocy z 19 na 20, by nast瘼nie w ostatniej chwili wykona taktyczny odwr鏒 na lini Pilicy i Rawki. Doszli do Konstancina, Piaseczna, niemal do B這nia, lecz by豉 to absolutna donkiszoteria, ich po鈍i璚enie ju na pocz徠ku operacji z這穎ne zosta這 na o速arzu wielkiej koalicyjnej polityki.

35. Dywizja Rezerwowa zbli瘸豉 si do Warszawy mniej wi璚ej na osi Mszczonowa. Dwa miesi帷e wcze郾iej 穎軟ierze ci obronili sw鎩 Toru zatrzymuj帷 Rosjan pod Tannenbergiem, teraz jednak historia za膨da豉 najwy窺zej ceny. Rosyjski "walec parowy" zaczyna si rozkr璚a...

A mo瞠 by tak Werttrew gdzie indziej jeszcze porozmawia o zapomnianych pierwszowojennych cmentarzach? :wink:

Tamil - Sro 28 Sty, 2009 23:39

foq napisa/a:
A mo瞠 by tak Werttrew gdzie indziej jeszcze porozmawia o zapomnianych pierwszowojennych cmentarzach? :wink:

Komplikujecie Panowie bardzo prost spraw. Jeste軼ie przecie z Warszawki. :wink:

W innych cywilizowanych krajach, nawet europejskich, wcale nie jest lepiej. Znane s zmagania z I wojny pod Verdum. Prosz wskaza cmentarz lub kwatery poleg造ch niemieckich 穎軟ierzy pod Verdum. Jest tylko jeden cmentarz lub mauzoleum i podzielony na sektory wzgl璠em wschodu s這鎍a. Dlaczego?

Z tego wyci庵amy prosty wniosek. Pod Verdum gin瘭i Francuzi, ale nie nienieccy 穎軟ierze. Dlaczego? Nie ma cmentarza niemieckich 穎軟ierzy.

WERTTREW napisa/a:
Na cmetarzu w jednej z podwarszawskich miejscowo軼i pr鏏uj pozby si tego typu pami徠ek z IW. Zrobi貫m zdj璚ie przypadkowo, p鏦i jeszcze p造ta istnieje. Chcia貫m j odczyta i zachowa mimo wszystko ku pami璚i, ale poza kilkoma wyrazami jako marnie mi to idzie. Dlatego tylko zdj璚ie...

Podoba mi si poruszony przez Ciebie problem. Czy mog pom鏂?

Tamil

foq - Czw 29 Sty, 2009 01:59

Komplikuje jedynie Wert, kt鏎y zamiast poruszy temat na w豉snym forum przemyka si z nim chy趾iem gdzie indziej ... :wink:

Na po逝dniowych obrze瘸ch Warszawy jest kilkana軼ie pierwszowojennych cmentarzy, cz窷 zapomnianych i zdewastowanych, kilka niedawno odrestaurowanych. Wbrew temu co sugerujesz na wi瘯szo軼i z nich pochowani s wsp鏊nie Niemcy i Rosjanie, a tak瞠 Polacy wcieleni do obu wrogich armii. Jak wida by這 to (i jest wsp馧cze郾ie) mo磧iwe i przyk豉d z Verdun jest ma這 trafiony. Dodam jeszcze, 瞠 w bij帷ym si bardziej na po逝dnie korpusie Landwehry (Woyrscha) by這 wielu wcielonych Polak闚 (pu趾i 郵御kie i pozna雟kie), w S這mczynie s groby Polak闚 z Kres闚 wcielonych do jednostek rosyjskich, a stacjonuj帷e w stolicy rosyjskie pu趾i wcieli造 w okresie mobilizacji warszawiak闚 - Polak闚 i 砰d闚. Ba, bili si tu tak瞠 austriaccy kawalerzy軼i Kordy, a z nimi pierwsze kompanie Legion闚, W璕rzy, nawet Czesi.

To wszystko od po逝dnia i po逝dniowego zachodu, jeszcze z Operacji D瑿li雟ko-Warszawskiej. Od zachodu s 郵ady kontynuacji tych walk, czyli Bitwy o 鏚 i dalszych zmaga na tym kierunku, a ca趾iem od p馧nocy (ale tak瞠 np. poj. kwatery na tych samych cmentarzach od po逝dnia!) mogi造 z okresu zdobywania Warszawy i strzeg帷ych jej fort闚 w lipcu-sierpniu 1915.

Pomoc z pewno軼i si przyda, zw豉szcza je郵i opisany przypadek (Wert, jak to ma w zwyczaju, nie podaje szczeg馧闚 :???: ) dotyczy pojedy鎍zej wojennej kwatery na lokalnym "cywilnym" cmentarzu - a s i takie, zreszt nie tylko pod Warszaw. Hien cmentarnych czy po prostu ludzi bez zasad nie brakuje w tym kraju chyba nigdzie.

WERTTREW - Pi 06 Lut, 2009 15:14

foq napisa/a:
Komplikuje jedynie Wert, kt鏎y zamiast poruszy temat na w豉snym forum przemyka si z nim chy趾iem gdzie indziej ... :wink:

Przepraszam, Kolego, ale mimo wszystko sam b璠 decydowa o tym, gdzie porusza interesuj帷e mnie tematy. :neutral: